Jak wyburzyć starą ścianę i postawić nową?
Planuję zmienić nieco układ pomieszczeń w moim domu - w tym celu muszę wyburzyć jedną ze ścian działowych i postawić ją w nowym miejscu. Czy wyburzenie ściany działowej może powodować jakieś problemy? W jaki sposób rozbiera się ścianę z betonu komórkowego i jak buduje się taką z płyt gipsowo-kartonowych?
Co sprawdzić przed wyburzeniem
Decyzję związaną ze zmianą układu pomieszczeń należy dobrze przemyśleć; prace nawet z pozoru proste mogą się bowiem skomplikować, jeśli okaże się, że w ścianie zaplanowanej do wyburzenia znajdują się instalacje elektryczne, wodne lub grzewcze.
Może się też zdarzyć tak, że w pomieszczeniach rozdzielanych ścianą działową posadzki są na różnych poziomach - próg, jaki powstanie po wyburzeniu, będzie wymagał dodatkowych prac wykończeniowych, nawet jeśli planuje się wymianę posadzek. Jeśli nowa ściana będzie przesunięta:
- na niższy poziom - poziom posadzki można wyrównać, robiąc w tym miejscu wylewkę albo układając płyty OSB;
- na wyższy poziom - prace są bardziej kłopotliwe: żeby wyrównać poziomy, trzeba będzie bowiem zerwać warstwy podłogowe (łącznie ze skuciem starego podkładu), wyrównać skutą część wylewką i dopiero wtedy ułożyć nową posadzkę.
Rozbiórka starej ściany
Ściany z betonu komórkowego dają się bardzo łatwo ciąć, na przykład piłą do drewna. Po usunięciu całej ściany, trzeba będzie jeszcze skuć tak zwane strzępia, czyli występy biegnącego poprzecznie muru, które służyły do wzajemnego połączenia ścian.
Powstałe po kuciu bruzdy należy nawilżyć i obrzucić zaprawą tynkarską. Ściany, które zostają, najlepiej wykończyć gładzią gipsową, co pozwoli na idealne wyrównanie ich powierzchni oraz upodobni je do nowej ściany z płyt gipsowo-kartonowych.
Budowa nowej ściany z płyt g-k
Wznoszenie nowej ściany zaczyna się od zaznaczenia na podłodze (a później na ścianie i suficie) jej zarysu.
Uwaga! Nie należy jej stawiać na drewnianej posadzce: lepiej wyciąć pilarką tarczową pas odpowiedniej szerokości (nieco większej niż grubość ściany); bezpośrednio można natomiast stawiać ścianę na podłodze z płytek ceramicznych.
Profile rusztu stalowego (dobrane do grubości ściany) podkleja się od spodu elastyczną taśmą uszczelniającą i mocuje do podłogi oraz sufitu. Następnie przykręca się profile skrajne i słupki (co 60 cm). Przycięte płyty montuje się z jednej strony ściany, następnie układa instalacje i wypełnienie z wełny. Na koniec mocuje się poszycie z drugiej strony ściany i całość maluje lub tapetuje.
Czytaj także:
Ściany działowe z płyt gipsowych
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Łączenie pokoi oddzielonych ścianą konstrukcyjną
Ściany działowe - z czego je zbudować?
Ściany działowe - przed wyborem materiału
Dom przyjazny
Plan prac remontowych
Ile trzeba zapłacić za remont mieszkania i domu w 2023 r. ?
Remont starego domu, czyli jakie prace Cię czekają
Jak prawidłowo przeprowadzić ocieplenie starego domu. O czym należy pamiętać?