Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wyburzyć starą ścianę i postawić nową?

Odpowiada Cezary Jankowski

Planuję zmienić nieco układ pomieszczeń w moim domu - w tym celu muszę wyburzyć jedną ze ścian działowych i postawić ją w nowym miejscu. Czy wyburzenie ściany działowej może powodować jakieś problemy? W jaki sposób rozbiera się ścianę z betonu komórkowego i jak buduje się taką z płyt gipsowo-kartonowych?

REMONT WYBURZANIE SCIAN DZIALOWYCH KONSTRUKCJA SCIANKI GIPSOWO KARTONOWEJFOT. RAFAL POLAK - KUCHTAPUBLIKACJA LADNY DOM NR 2 (76) - 2.2005
Nową ścianę można wybudować z płyt gipsowo-kartonowych mocowanych na specjalnym stelażu
Fot. Rafa Polak - Kuchta
Zanim rozpocznie się rozbiórkę, należy się upewnić, że ściana przewidziana do usunięcia nie jest nośna (konstrukcyjna) - to znaczy, że nie opierają się na niej inne elementy budynku. Najlepiej zasięgnąć w tej sprawie porady konstruktora.

Co sprawdzić przed wyburzeniem

Decyzję związaną ze zmianą układu pomieszczeń należy dobrze przemyśleć; prace nawet z pozoru proste mogą się bowiem skomplikować, jeśli okaże się, że w ścianie zaplanowanej do wyburzenia znajdują się instalacje elektryczne, wodne lub grzewcze.

Może się też zdarzyć tak, że w pomieszczeniach rozdzielanych ścianą działową posadzki są na różnych poziomach - próg, jaki powstanie po wyburzeniu, będzie wymagał dodatkowych prac wykończeniowych, nawet jeśli planuje się wymianę posadzek. Jeśli nowa ściana będzie przesunięta:

- na niższy poziom - poziom posadzki można wyrównać, robiąc w tym miejscu wylewkę albo układając płyty OSB;

- na wyższy poziom - prace są bardziej kłopotliwe: żeby wyrównać poziomy, trzeba będzie bowiem zerwać warstwy podłogowe (łącznie ze skuciem starego podkładu), wyrównać skutą część wylewką i dopiero wtedy ułożyć nową posadzkę.

Rozbiórka starej ściany

Ściany z betonu komórkowego dają się bardzo łatwo ciąć, na przykład piłą do drewna. Po usunięciu całej ściany, trzeba będzie jeszcze skuć tak zwane strzępia, czyli występy biegnącego poprzecznie muru, które służyły do wzajemnego połączenia ścian.

Powstałe po kuciu bruzdy należy nawilżyć i obrzucić zaprawą tynkarską. Ściany, które zostają, najlepiej wykończyć gładzią gipsową, co pozwoli na idealne wyrównanie ich powierzchni oraz upodobni je do nowej ściany z płyt gipsowo-kartonowych.

Budowa nowej ściany z płyt g-k

Wznoszenie nowej ściany zaczyna się od zaznaczenia na podłodze (a później na ścianie i suficie) jej zarysu.

Uwaga! Nie należy jej stawiać na drewnianej posadzce: lepiej wyciąć pilarką tarczową pas odpowiedniej szerokości (nieco większej niż grubość ściany); bezpośrednio można natomiast stawiać ścianę na podłodze z płytek ceramicznych.

Profile rusztu stalowego (dobrane do grubości ściany) podkleja się od spodu elastyczną taśmą uszczelniającą i mocuje do podłogi oraz sufitu. Następnie przykręca się profile skrajne i słupki (co 60 cm). Przycięte płyty montuje się z jednej strony ściany, następnie układa instalacje i wypełnienie z wełny. Na koniec mocuje się poszycie z drugiej strony ściany i całość maluje lub tapetuje.

Czytaj także:

Ściany działowe z płyt gipsowychZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Skomentuj:

Jak wyburzyć starą ścianę i postawić nową?