Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wilgoć przy cokole wokół domu

odpowiada: Cezary Jankowski

W moim domu woda deszczowa odprowadzana jest z rynien rurą spustową do ziemi. Od pewnego czasu na rurze i na cokole, tuż nad ziemią, widać wilgotny, zielonkawy nalot. Czym to może być spowodowane? Andrzej T.

cokół
Wilgotny, zielony nalot na rurze spustowej to efekt niewłaściwego odprowadzania wody deszczowej
Fot. Katarzyna Wangin
Pojawienie się wilgotnego, zielonego nalotu na dole rury spustowej i na murze przy gruncie, ma związek z niewłaściwym odprowadzaniem wody opadowej.

Dlaczego woda nie odpływa

Odprowadzenie wód opadowych za pomocą rury wpuszczonej w grunt nie gwarantuje, że będą one dostatecznie szybko wchłaniane. Nawet, jeśli grunt jest piaszczysty, czyli dobrze przepuszczalny, z czasem może się "zamulić", co w znacznym stopniu zmniejszy tempo wchłaniania przez niego wody.

W efekcie, przy intensywnych opadach, może zdarzyć się tak, że woda zatrzymuje się w rurach spustowych - czasem zbiera się w nich aż do wysokości rynien. Może wtedy dochodzić do rozszczelnienia połączeń, które nie są przystosowane do długotrwałej pracy pod ciśnieniem.

Problem zawilgocenia gruntu wokół rury spustowej rozwiąże jedynie odprowadzenie wody do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej albo do studni chłonnej oddalonej od ściany domu.

Uwaga! Powodem przeciekania rury spustowej na złączeniu może być jej zapchanie przez liście. Woda, zamiast spłynąć do ziemi, "stoi" w niej. Sprawdzimy to, wlewając do rynny kilka wiader wody i obserwując, którędy (i jak szybko) wypłynie.

Za utrudniony spływ wody mogą też w pewnym stopniu odpowiadać krawężniki, ograniczające szerokość warstwy żwirowej - jednak tylko wtedy, gdy są osadzone naprawdę bardzo głęboko (co raczej nie jest prawdopodobne).

Jak zabezpieczyć ścianę?

Niezależnie od tego, co dzieje się z rurą spustową, w tym domu jest też problem ze złym wykończeniem dolnej części cokołu. Ocieplenie, umieszczone pod powierzchnią gruntu, nie może być pokryte warstwą zbrojącą (nota bene źle zrobioną) albo tynkiem. Stały kontakt z wilgotną ziemią, cykliczne zamarzanie i odmarzanie oraz napór gruntu sprawiają, że taka warstwa ochronna w krótkim czasie ulegnie zniszczeniu.

W gruncie ochronę ocieplenia może zapewnić osłona na przykład z folii tłoczonej. Natomiast dolną część ściany powyżej poziomu gruntu (cokół) należy pokryć materiałem o znacznie większej odporności na długotrwałe zawilgocenie niż typowe tynki elewacyjne - na przykład tynkiem mozaikowym lub płytkami klinkierowymi.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Wilgoć przy cokole wokół domu