Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy da się uratować drewno z pleśnią?

Odpowiada Paweł Kozakiewicz, Wydział Technologii Drewna, SGGW w Warszawie

Czy moje deski (patrz zdjęcia) da się uratować? Przez dłuższy czas drewno leżało na zewnątrz, osłonięte jedynie plandeką (jak się później okazało - dziurawą). Obecnie zostało przeniesione do hali. Czy to drewno, po wysuszeniu i obróbce, będzie nadawało się do wykorzystania? Mariusz P.

spleśniałe drewno, pleśń na drewnie
Drewno schnie najlepiej wiosną i latem, więc po zimie, już w marcu, warto je przenieść w miejsce, gdzie będzie mogło schnąć szybciej i bezpieczniej - na przykład do przewiewnych szop.
Fot. archiwum Czytelnika
Drewno to ceniony i chętnie stosowany materiał budowlany. Jednak jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, łatwo może ulec zniszczeniu. Czasem uszkodzenia mogą być tak duże, że drewna praktycznie nie da się uratować.

Pleśń na drewnie

Składowana na zewnątrz, złożona "na głucho" (czyli bez przekładek) tarcica, przykryta dziurawą plandeką uległa silnemu zawilgoceniu. Plandeka, która miała chronić drewno przed zamakaniem nie spełniła swego zadania, a wręcz stworzyła dogodne warunki dla rozwoju grzybów: odcinała dostęp szkodliwego dla nich światła i utrudniała naturalne wysychanie drewna podczas słonecznej pogody.

Widoczne na zdjęciach obrazy drewna nie pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, jaki mikroorganizm (grzyb) zaatakował drewno - potrzebne są do tego bezpośrednie oględziny. Możemy mieć tu do czynienia z dwoma przypadkami:
  • niegroźne grzyby pleśniowe pojawiły się tylko na powierzchni tarcicy;
  • groźne grzyby powodujące zgnilizny pojawiły się nie tylko na powierzchni, ale i w głębi drewna.

Pleśń na drewnie jak usunąć

Bez względu na to, czy drewno zaatakował stosunkowo niegroźny powierzchniowy grzyb pleśniowy, czy też groźniejszy i sięgający głębszych warstw grzyb powodujący gnicie, należy przede wszystkim jak najszybciej je rozłożyć (ułożyć na przekładkach, aby w miarę szybko wyschło do wilgotności poniżej 20%) i osiągnęło tzw. suchy stan ochronny (w suchym drewnie grzyby nie rozwijają się, bo mają za mało wody).

Jeśli na drewnie pojawiła się pleśń, po wyschnięciu wystarczy oczyścić powierzchnię tarcicy, na przykład sprężonym powietrzem lub płytko ostrugać - nic nie straci na wartości.

Pleśń na drewnie - szkodliwość

Jeżeli natomiast mamy do czynienia ze zgnilizną, cały materiał należy przesortować - część będzie nadawała się tylko na opał. Niestety, wydaje się, że na powierzchni drewna obecne są grube płaty grzybniowe i prawdopodobnie sortowanie będzie konieczne.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.


    Więcej o:

Skomentuj:

Czy da się uratować drewno z pleśnią?