Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy da się uratować drewno z pleśnią?

Odpowiada Paweł Kozakiewicz, Wydział Technologii Drewna, SGGW w Warszawie

Czy moje deski (patrz zdjęcia) da się uratować? Przez dłuższy czas drewno leżało na zewnątrz, osłonięte jedynie plandeką (jak się później okazało - dziurawą). Obecnie zostało przeniesione do hali. Czy to drewno, po wysuszeniu i obróbce, będzie nadawało się do wykorzystania? Mariusz P.

spleśniałe drewno, pleśń na drewnie
Drewno schnie najlepiej wiosną i latem, więc po zimie, już w marcu, warto je przenieść w miejsce, gdzie będzie mogło schnąć szybciej i bezpieczniej - na przykład do przewiewnych szop.
Fot. archiwum Czytelnika
Drewno to ceniony i chętnie stosowany materiał budowlany. Jednak jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, łatwo może ulec zniszczeniu. Czasem uszkodzenia mogą być tak duże, że drewna praktycznie nie da się uratować.

Pleśń na drewnie - szkodliwość

Jeżeli mamy do czynienia ze zgnilizną, cały materiał należy przesortować - część będzie nadawała się tylko na opał. Niestety, wydaje się, że na powierzchni drewna obecne są grube płaty grzybniowe i prawdopodobnie sortowanie będzie konieczne.

Kiedy pojawia się pleśń na drewnie?

Składowana na zewnątrz, złożona "na głucho" (czyli bez przekładek) tarcica, przykryta dziurawą plandeką uległa silnemu zawilgoceniu. Plandeka, która miała chronić drewno przed zamakaniem nie spełniła swego zadania, a wręcz stworzyła dogodne warunki dla rozwoju grzybów: odcinała dostęp szkodliwego dla nich światła i utrudniała naturalne wysychanie drewna podczas słonecznej pogody.

Widoczne na zdjęciach obrazy drewna nie pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, jaki mikroorganizm (grzyb) zaatakował drewno - potrzebne są do tego bezpośrednie oględziny. Możemy mieć tu do czynienia z dwoma przypadkami:
  • niegroźne grzyby pleśniowe pojawiły się tylko na powierzchni tarcicy;
  • groźne grzyby powodujące zgnilizny pojawiły się nie tylko na powierzchni, ale i w głębi drewna.

Jak usunąć pleśń na drewnie? 

Bez względu na to, czy drewno zaatakował stosunkowo niegroźny powierzchniowy grzyb pleśniowy, czy też groźniejszy i sięgający głębszych warstw grzyb powodujący gnicie, należy przede wszystkim jak najszybciej je rozłożyć (ułożyć na przekładkach, aby w miarę szybko wyschło do wilgotności poniżej 20%) i osiągnęło tzw. suchy stan ochronny (w suchym drewnie grzyby nie rozwijają się, bo mają za mało wody).

Jeśli na drewnie pojawiła się pleśń, po wyschnięciu wystarczy oczyścić powierzchnię tarcicy, na przykład sprężonym powietrzem lub płytko ostrugać - nic nie straci na wartości.

Jak usunąć pleśń na drewnie - domowe sposoby

Po pierwsze, w pomieszczeniu w którym znajduję się drewno trzeba zadbać o dobrą wentylację, gdyż pleśń rozwija się w wysokiej wilgotności. 

Jeśli obawiasz się, że Twoje drewno jest spleśniałe, możesz spróbować następujących domowych środków:

  • sody oczyszczonej,
  • mydło do mycia naczyń i ciepła woda,
  • octu destylowanego i wody,
  • nadtlenek wodoru.

Soda oczyszczona usunie pleśń, więc najlepiej spryskać miejsce roztworem i spłukać dokładnie wodą. Zabije to wszelkie pozostałości pleśni i pomoże zapobiec jej ponownemu rozwojowi. Możesz również wymieszać jedną część octu z dwiema częściami wody i spryskać nią dotknięty obszar.

Innym skutecznym domowym środkiem do usuwania pleśni z drewna jest nadtlenek wodoru. Można go kupić w każdym sklepie z narzędziami. Nałóż go na dotknięty obszar drewna i pozwól mu wsiąknąć. Po kilku minutach można zeszlifować pozostałą pleśń za pomocą szczotki z twardym włosiem. Kiedy roztwór czyszczący wyschnie, pozostaw obszar do wyschnięcia na świeżym powietrzu i zapobiegaj przyszłym ogniskom.

W przypadku dużej ilości pleśni, będziesz potrzebował silniejszego roztworu. Jeśli nie masz dostępu do tych naturalnych rozwiązań, możesz kupić chemiczny środek do usuwania pleśni. Powinieneś unikać wybielaczy i amoniaku,  i poszukiwać bardziej ekologiczne rozwiązania.  Po naniesieniu preparatu należy dokładnie wysuszyć drewno.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Czy da się uratować drewno z pleśnią?