Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wymiana pokrycia dachowego: demontaż starego, koszty

Andrzej Źródłowski

Wymiana pokrycia dachowego to przedsięwzięcie niełatwe i wymagające nie tylko zatrudnienia dobrych fachowców, ale też dobrej pogody. Po zdjęciu starego materiału potrzeba co najmniej kilku dni na położenie nowego.

wymiana pokrycia
Zniszczone pokrycie z wiórów osikowych nietrudno jest usunąć
Fot. Michał Mutor
Z tego względu przed rozpoczęciem usuwania zniszczonego materiału, dom należy zabezpieczyć przed zalaniem podczas opadów. Na tę ewentualność warto mieć przygotowaną dużą plandekę.

Samo demontowanie zniszczonego pokrycia nie jest trudne, lecz jedynie dość czasochłonne. Każdą dachówkę czy arkusz blachy należy zdjąć oddzielnie, wcześniej usuwając klamry, wkręty lub gwoździe. Z tego względu demontaż zwykłych dachówek ceramicznych lub cementowych oraz arkuszy blachodachówki jest najmniej kosztowny. Za taką usługę średnio trzeba zapłacić 4-6 zł/m2.

Nieco droższe będzie usunięcie wiórów osikowych i starego poszycia wykonanego z papy. Przeciętna cena zdjęcia ich z połaci dachowych to 8-12 zł/m2.

Z największymi kosztami demontażu starego pokrycia dachowego muszą liczyć się właściciele dachu krytego płytami azbestowo-cementowymi. Koszt demontażu tego pokrycia waha się w granicach 14-20 zł/m2.

Trzeba też pamiętać, że do kosztów usuwania pokrycia należy jeszcze doliczyć cenę jego wywozu i - ewentualnie - utylizacji. Jednak wywóz starej dachówki, blachodachówki, papy nie powinien stanowić większego problemu.

Usuwanie płyt azbestowo-cementowych

Pył azbestowy uwolniony przy ich nieumiejętnym usuwaniu lub nieodpowiednim składowaniu stanowi duże zagrożenie dla zdrowia, znacznie większe niż azbest w płytach leżących na dachu. Zatwierdzony przez Radę Ministrów ogólnopolski program usuwania azbestu z obiektów budowlanych, nakłada w związku z tym na właścicieli budynków z tym szkodliwym pokryciem określone obowiązki. Między innymi do usunięcia płyt trzeba wynająć specjalistyczną ekipę, która odpowiednio wykona prace, zdemontowane płyty przewiezie na wyznaczone składowisko i uprzątnie teren z resztek azbestu. Miejsce robót powinno być oznakowane tablicą ostrzegawczą, a podczas ich trwania w domu i w budynkach sąsiednich trzeba uszczelnić otwory okienne i drzwiowe. Listę koncesjonowanych firm zajmujących się usuwaniem pokryć azbestowych można uzyskać w wydziale ochrony środowiska gminy lub powiatu.

Choć zastosowanie niektórych materiałów umożliwia ułożenie nowego pokrycia na starym - bez jego demontażu - takie rozwiązania na płytach azbestowych jest dyskusyjne, nawet jeśli są one w dobrym stanie. Co prawda do ostatecznego terminu usunięcia wyrobów z azbestem (grudzień 2032 r.) jest jeszcze 18 lat, ale przecież nowe pokrycie układa się na kilkadziesiąt lat.

Nie warto też samodzielnie usuwać eternitu z dachu. Grozi za to kara w wysokości do 500 zł, natomiast za niewłaściwe składowanie azbestu - grzywna od 5000 do nawet 20 000 zł.

Skomentuj:

Wymiana pokrycia dachowego: demontaż starego, koszty