Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Odnawianie blachodachówki

Iwona Szczepaniak Konsultacja Ewa Miżejewska

Po kilkunastu latach blachodachówka na dachu mojego domu stała się matowa i przestała mieć intensywny, czerwony kolor. W jaki sposób najlepiej ją odnowić? Irek K.

malowanie blachodachówki
Malowanie blachodachówki wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża
Fot. Sławomir Cichoń
Powlekane blachodachówki renomowanych producentów zachowują swoją trwałość zwykle przez 10-20 lat. Jeśli po tym czasie pokrycie jedynie się odbarwi lub lekko skoroduje, można je odnowić przez pokrycie odpowiednią farbą.

Powody blaknięcia blachodachówki

Pokrycia dachowe narażone są na działanie czynników atmosferycznych - zmiany temperatury (latem +60°C, zimą -30°C), opady atmosferyczne (w tym agresywne kwaśne deszcze) i promieniowanie UV. Spośród wszystkich rodzajów pokryć dachowych szczególnie wrażliwe na działanie tych czynników są blachy. Pod wpływem temperatury wydłużają się i kurczą. Wskutek tego, na powierzchni powstają drobne pęknięcia, które z biegiem czasu mogą korodować. Z kolei promieniowanie UV powoduje utratę koloru. O odporności na te czynniki decyduje jakość powłok, które jednocześnie nadają blasze kolor. Najszybciej odbarwiają się te z plastizolem, najwolniej - z gładką i błyszczącą powłoką PVDF. Na szczęście, jeśli blachodachówka tylko straciła swój pierwotny kolor lub jest lekko skorodowana, można ją odnowić.

Malowanie powierzchni

Aby odnowić wyblakniętą blachodachówkę, przede wszystkim trzeba wybrać odpowiedni preparat.

Rodzaj farby. Nie wszystkie farby do metalu nadają się do malowania dachów. Należy wybierać wyłącznie produkty specjalnie do tego przeznaczone. Można nimi pomalować nie tylko pokrycia dachowe, ale również rynny i rury spustowe. Powłoki utworzone przez takie farby są plastyczne i elastyczne - nie pękają wskutek kurczenia się i rozszerzania blachy; długo też zachowują niezmienione właściwości i kolor.

To, czy pod farbę konieczny jest podkład, zależy od jej rodzaju. Gruntoemalie nakłada się jedną warstwą. Farby nawierzchniowe wymagają zastosowania farby gruntującej.

Malowanie. Odmalowanie wszystkich połaci pokrytych blachą nie jest łatwym zadaniem, dlatego lepiej zlecić je specjalistom. Na rynku działa wiele firm, które zajmują się profesjonalnym czyszczeniem, malowaniem oraz zabezpieczaniem dachów krytych wszystkimi rodzajami pokryć. Warto korzystać z ich usług, gdyż dysponują one odpowiednim sprzętem i doświadczeniem (praca na wysokości!). To zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż zatrudnienie przypadkowego wykonawcy, bez umiejętności i zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości!

Jeśli jednak zlecenie firmie specjalizującej się w odnawianiu pokryć z blachodachówki jest zbyt kosztowne, można samodzielnie pomalować dach. Trzeba przy tym zadbać o porządne zabezpieczenie przed upadkiem z dachu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Odnawianie blachodachówki