Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zniszczona rynna do wymiany

redakcja

Planuję remont, a właściwie wymianę orynnowania. Czy mogę wymienić same rynny (są dziurawe), a haki i rury spustowe, które są w dobrym stanie, zostawić? Niepokoi mnie też zielony nalot, który pojawia się pod pokryciem, przy obróbce rynny. Marcin J.

rynny, wymiana rynny, remont orynnowania, remont rynien
Jeśli rury spustowe i haki mocujące są w dobrym stanie, można wymienić tylko dziurawe rynny ? nowe powinny pochodzić z tego samego systemu
Fot. archiwum redakcji
Żeby system rynnowy mógł spełniać swoje zadanie, należy dobrać jego parametry do konkretnego dachu, a później - dbać o regularne przeglądy i naprawy.

Skąd się wziął zielony nalot?

Pyły i osady, które unoszą się w powietrzu, wraz z deszczem spływają po dachu i gromadzą się w rynnie. Po dłuższym czasie osadu może być na tyle dużo, że stanie się doskonałym podłożem dla samosiejek, glonów i mchów. Najchętniej osadzają się one na zacienionych powierzchniach dachu, w pobliżu miejsc, gdzie może gromadzić się woda.

Mech i glony nie mają szczególnego znaczenia dla trwałości rynien lub rur spustowych, jednak ich duża ilość może zablokować swobodny przepływ wody. Dlatego przynajmniej raz w roku warto wejść na drabinę, usunąć ewentualne zanieczyszczenia i sprawdzić, czy nie trzeba czegoś naprawić.

Jak wymienić rynny?

Jeśli haki i rury spustowe, które zamontowane są obecnie, są w dobrym stanie, można spróbować dokupić samą rynnę (jednak uwaga - powinna ona pochodzić z tego samego systemu, by pasowała do reszty jego elementów). Jeśli nie uda się kupić takiej samej rynny, konieczna będzie wymiana całego systemu. Wówczas należy zdemontować stare rynny i rury spustowe, a następnie same haki, po czym zamocować nowy system (wraz ze wszystkimi koniecznymi akcesoriami).

Rynny należy montować zgodnie z instrukcją; montaż "krok po kroku" można też zwykle obejrzeć na stronie internetowej producenta.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Zniszczona rynna do wymiany