Zniszczona rynna do wymiany
Planuję remont, a właściwie wymianę orynnowania. Czy mogę wymienić same rynny (są dziurawe), a haki i rury spustowe, które są w dobrym stanie, zostawić? Niepokoi mnie też zielony nalot, który pojawia się pod pokryciem, przy obróbce rynny. Marcin J.
Skąd się wziął zielony nalot?
Pyły i osady, które unoszą się w powietrzu, wraz z deszczem spływają po dachu i gromadzą się w rynnie. Po dłuższym czasie osadu może być na tyle dużo, że stanie się doskonałym podłożem dla samosiejek, glonów i mchów. Najchętniej osadzają się one na zacienionych powierzchniach dachu, w pobliżu miejsc, gdzie może gromadzić się woda.
Mech i glony nie mają szczególnego znaczenia dla trwałości rynien lub rur spustowych, jednak ich duża ilość może zablokować swobodny przepływ wody. Dlatego przynajmniej raz w roku warto wejść na drabinę, usunąć ewentualne zanieczyszczenia i sprawdzić, czy nie trzeba czegoś naprawić.
Jak wymienić rynny?
Jeśli haki i rury spustowe, które zamontowane są obecnie, są w dobrym stanie, można spróbować dokupić samą rynnę (jednak uwaga - powinna ona pochodzić z tego samego systemu, by pasowała do reszty jego elementów). Jeśli nie uda się kupić takiej samej rynny, konieczna będzie wymiana całego systemu. Wówczas należy zdemontować stare rynny i rury spustowe, a następnie same haki, po czym zamocować nowy system (wraz ze wszystkimi koniecznymi akcesoriami).
Rynny należy montować zgodnie z instrukcją; montaż "krok po kroku" można też zwykle obejrzeć na stronie internetowej producenta.
- Więcej o: