Torba kwietnik
Balkonową grządkę można pomieścić w... torbie. Zawieszona na ścianie nie zajmie dużo miejsca.
Można i tak... Oto kilka innych pomysłów, które można wykorzystać do balkonowych aranżacji z uszytych wiszących doniczek. Decydując się na nie, pamiętajmy jednak, że roślinom potrzebne jest nie tylko lokum, ale i podłoże. Jeśli torba uszyta jest z wodoodpornej tkaniny, ziemię można wsypać bezpośrednio do jej wnętrza. Ale można też wsunąć do niej doniczkę z kwiatkiem - to dobry sposób zwłaszcza w przypadku toreb z nasiąkliwych materiałów, niezabezpieczonych folią.
OKIEM FACHOWCA
Agnieszka Zelazko - fotoedytorka, autorka pomysłu
Najlepszy materiał na torbę kwietnik to gumowana tkanina poliestrowa przeznaczona do produkcji np. namiotów, pokrowców. Jest mocna, elastyczna, wodoszczelna i łatwa do utrzymania w czystości (wystarczy wilgotna szmatka). Można ją wyciąć ze starego namiotu albo kupić w sklepie (jest dostępna jest w różnych grubościach i kolorach). Ale można też sięgnąć po dowolny mocny materiał. Jeśli jest nasiąkliwy, torbę trzeba od środka wyścielić folią.
KROK PO KROKU JAK ZROBIĆ TORBĘ
1. Składamy materiał (tu: szal) na pół i wycinamy kształt torby - jej wielkość powinna zależeć od planowanej liczby roślin. Pamiętajmy jednak, że im cieńszy materiał, tym mniejsza powinna być torba - jej rączki muszą przecież utrzymać spory ciężar. Obie strony zszywamy ze sobą po zewnętrznej krawędzi.
2. Wywijamy torbę na drugą stronę. Do jej wnętrza wsuwamy folię (najlepiej wykorzystać mocny worek na śmieci o rozmiarach pasujących do szytej torby). Folię przypinamy szpilkami do materiału tak, aby podczas wykonywania kolejnych czynności nie przemieszczała się względem tkaniny.
3. Przyszywamy folię do górnej krawędzi torby, zaginając przy tym brzeg materiału tak, żeby folia schowała się w szwie. Wyznaczamy otwory na kieszonki dla poszczególnych roślin. Następnie przeszywamy krawędzie nacięć, łącząc je z folią.
4. Wsypujemy do torby ziemię, starając się przy tym nie zabrudzić tkaniny. Podłoże powinno być oczywiście dopasowane do wymagań roślin, które zamierzamy posadzić. My zdecydowaliśmy się na uniwersalną mieszankę ziemi ogrodowej.
5. W zrobionych wcześniej nacięciach torby sadzimy wybrane rośliny. Ich dobór powinien zależeć nie tylko od naszych upodobań, ale też od warunków świetlnych panujących na balkonie. W tym kwietniku zamieszkały stokrotki, pierwiosnki, bratki i zioła.
- Więcej o:
- balkon
Zrób to sam: jak samemu wykonać kwietnik
Zrób to sam: asamblaż - obraz z kwiatów na papierze czerpanym
Tuje w donicach na zimę czyli jak zabezpieczyć na zimę iglaki w pojemnikach
Zabudowa balkonu w bloku - plusy i minusy
Zioła na balkonie, czyli jakie zioła można uprawiać na balkonie
30 pomysłów jak urządzić przestrzeń do wypoczynku na tarasie i balkonie
Kwiaty balkonowe. 10 hitów wśród roślin doniczkowych na balkon
Kalendarz ogrodnika - porady ogrodnicze na każdy miesiąc