Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Torba kwietnik

Aldona Zakrzewska

Balkonową grządkę można pomieścić w... torbie. Zawieszona na ścianie nie zajmie dużo miejsca.

Verschenkidee - Usambaraveilchen in Karotasche ('Chimera') SLOWA KLUCZOWE: Blume Blumen BlA?te BlA?ten Deco Deko Dekoration Fenster Florales Geschenk Geschenke Geschenkidee HobbygÄ'rtner Idee Karo Mitbringsel Niemand Saintpaulia Tasche Usambara Usambaraveilchen blau floral hA!ngen kariert Hochformat
W woreczkach uszytych z tkanin można też tworzyć aranżacje z kwiatów ciętych. W każdy z nich wystarczy wsunąć flakonik z wodą i umieścić w nim bukiecik.
Fot. Flora Press Flora Press
Kwiaty i zioła na balkonie przeważnie uprawiamy w skrzynkach zawieszonych na barierce lub w doniczkach stawianych na podłodze czy parapecie. Co jednak zrobić, jeśli mamy do dyspozycji naprawdę mało miejsca? Albo nasz domowy czworonóg z upodobaniem wyleguje się na zbyt łatwo dostępnych balkonowych grządkach? Wówczas warto zagospodarować wszelkie murki i ściany, oddając je we władanie roślinom. Kwiaty i zioła mogą przecież rosnąć w wiszących donicach. Najprościej kupić gotowy pojemnik, ale znacznie ciekawszym pomysłem jest ulokowanie roślin we własnoręcznie wykonanej wiszącej donicy - choćby w torbie uszytej z mocnego materiału. Najlepiej wykorzystać do tego celu tworzywo sztuczne - odporne na wilgoć i łatwe do utrzymania w czystości. Ale można też sięgnąć po inną tkaninę i, idąc w ślady naszej stylistki, uszyć torbę z... bawełnianego szala. Ważne, by tkanina pasowała stylem i barwą do wystroju balkonu.

Można i tak... Oto kilka innych pomysłów, które można wykorzystać do balkonowych aranżacji z uszytych wiszących doniczek. Decydując się na nie, pamiętajmy jednak, że roślinom potrzebne jest nie tylko lokum, ale i podłoże. Jeśli torba uszyta jest z wodoodpornej tkaniny, ziemię można wsypać bezpośrednio do jej wnętrza. Ale można też wsunąć do niej doniczkę z kwiatkiem - to dobry sposób zwłaszcza w przypadku toreb z nasiąkliwych materiałów, niezabezpieczonych folią.

OKIEM FACHOWCA

Agnieszka Zelazko - fotoedytorka, autorka pomysłu

Najlepszy materiał na torbę kwietnik to gumowana tkanina poliestrowa przeznaczona do produkcji np. namiotów, pokrowców. Jest mocna, elastyczna, wodoszczelna i łatwa do utrzymania w czystości (wystarczy wilgotna szmatka). Można ją wyciąć ze starego namiotu albo kupić w sklepie (jest dostępna jest w różnych grubościach i kolorach). Ale można też sięgnąć po dowolny mocny materiał. Jeśli jest nasiąkliwy, torbę trzeba od środka wyścielić folią.

KROK PO KROKU JAK ZROBIĆ TORBĘ

1. Składamy materiał (tu: szal) na pół i wycinamy kształt torby - jej wielkość powinna zależeć od planowanej liczby roślin. Pamiętajmy jednak, że im cieńszy materiał, tym mniejsza powinna być torba - jej rączki muszą przecież utrzymać spory ciężar. Obie strony zszywamy ze sobą po zewnętrznej krawędzi.

2. Wywijamy torbę na drugą stronę. Do jej wnętrza wsuwamy folię (najlepiej wykorzystać mocny worek na śmieci o rozmiarach pasujących do szytej torby). Folię przypinamy szpilkami do materiału tak, aby podczas wykonywania kolejnych czynności nie przemieszczała się względem tkaniny.

3. Przyszywamy folię do górnej krawędzi torby, zaginając przy tym brzeg materiału tak, żeby folia schowała się w szwie. Wyznaczamy otwory na kieszonki dla poszczególnych roślin. Następnie przeszywamy krawędzie nacięć, łącząc je z folią.

4. Wsypujemy do torby ziemię, starając się przy tym nie zabrudzić tkaniny. Podłoże powinno być oczywiście dopasowane do wymagań roślin, które zamierzamy posadzić. My zdecydowaliśmy się na uniwersalną mieszankę ziemi ogrodowej.

5. W zrobionych wcześniej nacięciach torby sadzimy wybrane rośliny. Ich dobór powinien zależeć nie tylko od naszych upodobań, ale też od warunków świetlnych panujących na balkonie. W tym kwietniku zamieszkały stokrotki, pierwiosnki, bratki i zioła.

Skomentuj:

Torba kwietnik