Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kwiaty na południowe okno czyli jakie rośliny domowe lubią słońce

Magda Narkiewicz, KJ

Kwiaty na południowy parapet? Rośliny, które kochają słońce, poznamy po warstwie wosku lub włosków. Czasem nawet nie mają liści. Poznajcie kwiaty doniczkowe, które lubią słońce.

Aloes drzewiasty jest mniej wymagający niż spiralny (na zdjęciu w kółku). Ten ostatni łatwo zalać.
Aloes drzewiasty jest mniej wymagający niż spiralny (na zdjęciu w kółku). Ten ostatni łatwo zalać.
Nevada31/Shutterstock

Kwiaty na południowe okno

Pokojowe rośliny są nierzadko blade i zbyt wybujałe. Spoglądając na ich pędy wyginające się ku oknu - a niekiedy wręcz klejące się do szyby - można nabrać przekonania, że pobyt przy południowym oknie poprawi ich kondycję. Prawda jest jednak inna - większość kwiatów doniczkowych w silnym słońcu może się wręcz zmarnować!
 

Jakie kwiaty na południowe okno

Jeśli chcemy zazielenić południowy parapet, powinniśmy wybrać odpowiednie gatunki. Do grupy roślin "żaroodpornych" należą typowe sukulenty:
  • kaktusy,
  • wilczomlecze,
  • aloesy,
  • agawy,
  • ananasy,
  • nolina 
  • niektóre tillandsje, skrytokwiaty czy neoregelie.
  • W wiszących pojemnikach możemy umieścić doniczki z rozchodnikami, starcami bądź przypołudnikami.

Rośliny te zwykle nie osiągają dużych rozmiarów.

Kwiaty doniczkowe - 10 roślin doniczkowych nie do zdarcia. Najbardziej wytrzymałe rośliny domowe

Kwiaty na słoneczny parapet

Parapet przy południowym oknie z przyjemnością zasiedlą również niektóre gatunki tworzące dużo liści i obficie kwitnące, takie jak bugenwilla, oleander, oliwka oraz kalanchoe. Jeśli chcemy, aby bujnie zakwitły, wystawmy je na lato na balkon bądź do ogrodu.

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe w mieszkaniu od południa

Choć wymienione rośliny w naturze znoszą okropną spiekotę, zimą w mieszkaniu przystosowują się do niskiego natężenia światła i stają się bardzo wrażliwe na silne słońce. Już w marcu przez świeżo umyte szyby może dotrzeć do nich za dużo promieni słonecznych. W dodatku powietrze za szybą bardzo silnie się nagrzewa (tzw. efekt cieplarniany) - wówczas poparzeniu mogą ulec nawet kaktusy! W uszkodzonych miejscach tworzy się warstwa korka, która już na stałe szpeci roślinę. Dlatego wiosną i wczesnym latem warto przenieść doniczki na dwa tygodnie na wschodni lub zachodni parapet lub odsunąć je od szyby, a w południe wietrzyć pokój.

Rośliny na słonecznym balkonie

Rośliny na słonecznym parapet

Jeśli chcemy na południowym parapecie postawić rośliny wrażliwe na słońce, powinniśmy stworzyć bariery zatrzymujące część promieni. Taki filtr przyniesie korzyść także domownikom, ponieważ w czasie upałów zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu się całego mieszkania. Pamiętajmy jednak, by usuwać go, gdy jest pochmurno.

Kwiaty doniczkowe które lubią słońce

Stanowiska jasne, światło rozproszone: na takich stanowiskach idealnie sprawdzą się gatunki pochodzące z lasów tropikalnych.

Rośliny pochodzące z klimatu suchego również odnajdą się na stanowisku jasnym. Dobrym przykładem są  draceny. Ich głównym walorem dekoracyjnym są liście, które w zależności od odmiany mogą być jednokolorowe, wielobarwne, a nawet w paski. Zapotrzebowanie dracen na wodę jest największe latem (w sezonie jesiennym i zimowym rośliny przechodzą w stan spoczynku, stąd podlewanie można ograniczyć i stosować dopiero, gdy ziemia zacznie zasychać). Kolejnymi roślinami, które zachwycają pod względem różnorodności dostępnych form (pnące, krzaczaste, drzewiaste) oraz wyglądu liści są figowce (fikusy). Należy mieć na uwadze, że rośliny te są niezwykle wrażliwe na zmianę stanowiska.  

  • anturium 
  • fikusy
  • gardenia
  • kurkuma
  • celozja
  • eustoma

Kwiaty, które lubią słońce w domu - uprawa

Jednym z nich jest anturium. Podobnie jak w przypadku skrzydłokwiatów, efektowne są nie tylko pochwy kwiatostanu w postaci barwnego płatka w kształcie serca i kolby, ale i lancetowate liście. Przy pielęgnacji należy zwrócić szczególną uwagę na podłoże; powinno być próchnicze o odczynie lekko kwaśnym (pH 4,5-5,5). Anturium jest narażone na infekcje zarówno ze strony bakterii, jak i grzybów. Bakteryjna plamistość powodowana przez Xanthomonas axonopodis pv. dieffenbachia objawia się nieregularnymi brązowymi plamami z żółtym obramowaniem zarówno na brzegach, w kątach liści, jak i na barwnym liściu przykwiatowym. W zaawansowanym stadium choroby rośliny mogą żółknąć i zamierać. Zainfekowane rośliny należy usuwać.  W przypadku antraknozy spowodowanej przez grzyb Colletotrichum gloeosporioides początkowe objawy nie są jednoznaczne: owalne i nieregularnie rozłożone brązowe plamy na liściach i kwiatostanie. W późniejszym etapie na ich powierzchni rozwijają się ciemne skupiska zarodników. W miarę rozwoju choroby rośliny zaczynają gnić i zamierać.

Nieprawidłowy rozwój wymienionych roślin może wynikać z niedoboru światła. Jeśli na liściach pojawiają się ciemnobrązowe plamy, może to oznaczać, że zostały one zaatakowane przez grzyby. Wówczas należy opryskać roślinę preparatem grzybobójczym. Nadmierna wilgotność przejawia się żółknącymi i opadającymi liśćmi. Z kolei - usychające końcówki liści mogą wskazywać konieczność zroszenia. Warto wiedzieć, że zarówno anturium, draceny, jak i figowce są w stanie neutralizować i oczyszczać powietrze ze szkodliwych formaldehydów oraz amoniaku.  

Kwiaty doniczkowe które lubią słońce - cena

W sklepach można kupić wyjątkowe okazy, które potrafią swoimi kwitnącymi kwiatami zaćmić nie jedno wnętrze. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Kwiaty na południowe okno czyli jakie rośliny domowe lubią słońce