Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kwiaty na południowe okno czyli jakie rośliny domowe lubią słońce

Magda Narkiewicz, KJ

Kwiaty na południowy parapet. Rośliny, które kochają słońce, poznamy po warstwie wosku lub włosków. Czasem nawet nie mają liści.

Aloes drzewiasty jest mniej wymagający niż spiralny (na zdjęciu w kółku). Ten ostatni łatwo zalać.
Aloes drzewiasty jest mniej wymagający niż spiralny (na zdjęciu w kółku). Ten ostatni łatwo zalać.
Nevada31/Shutterstock

Kwiaty na południowe okno

Pokojowe rośliny są nierzadko blade i zbyt wybujałe. Spoglądając na ich pędy wyginające się ku oknu - a niekiedy wręcz klejące się do szyby - można nabrać przekonania, że pobyt przy południowym oknie poprawi ich kondycję. Prawda jest jednak inna - większość kwiatów doniczkowych w silnym słońcu może się wręcz zmarnować!
 

Jakie kwiaty na południowe okno

Jeśli chcemy zazielenić południowy parapet, powinniśmy wybrać odpowiednie gatunki. Do grupy roślin "żaroodpornych" należą typowe sukulenty:
  • kaktusy,
  • wilczomlecze,
  • aloesy,
  • agawy,
  • ananasy,
  • nolina 
  • niektóre tillandsje, skrytokwiaty czy neoregelie.
  • W wiszących pojemnikach możemy umieścić doniczki z rozchodnikami, starcami bądź przypołudnikami.

Rośliny te zwykle nie osiągają dużych rozmiarów.

Kwiaty doniczkowe - 10 roślin doniczkowych nie do zdarcia. Najbardziej wytrzymałe rośliny domowe

Kwiaty na słoneczny parapet

Parapet przy południowym oknie z przyjemnością zasiedlą również niektóre gatunki tworzące dużo liści i obficie kwitnące, takie jak bugenwilla, oleander, oliwka oraz kalanchoe. Jeśli chcemy, aby bujnie zakwitły, wystawmy je na lato na balkon bądź do ogrodu.

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe w mieszkaniu od południa

Choć wymienione rośliny w naturze znoszą okropną spiekotę, zimą w mieszkaniu przystosowują się do niskiego natężenia światła i stają się bardzo wrażliwe na silne słońce. Już w marcu przez świeżo umyte szyby może dotrzeć do nich za dużo promieni słonecznych. W dodatku powietrze za szybą bardzo silnie się nagrzewa (tzw. efekt cieplarniany) - wówczas poparzeniu mogą ulec nawet kaktusy! W uszkodzonych miejscach tworzy się warstwa korka, która już na stałe szpeci roślinę. Dlatego wiosną i wczesnym latem warto przenieść doniczki na dwa tygodnie na wschodni lub zachodni parapet lub odsunąć je od szyby, a w południe wietrzyć pokój.

Rośliny na słonecznym balkonie

Rośliny na słonecznym parapet

Jeśli chcemy na południowym parapecie postawić rośliny wrażliwe na słońce, powinniśmy stworzyć bariery zatrzymujące część promieni. Taki filtr przyniesie korzyść także domownikom, ponieważ w czasie upałów zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu się całego mieszkania. Pamiętajmy jednak, by usuwać go, gdy jest pochmurno.

Skomentuj:

Kwiaty na południowe okno czyli jakie rośliny domowe lubią słońce