Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Patisony - przepisy, które pokochasz

Dr Magdalena Narkiewicz

Patison to bardzo uniwersalne i smaczne warzywo, które nadaje się do różnego rodzaju przepisów. Można go dodawać do zup, sałatek, dusić lub piec jako samodzielne danie, a także wykorzystać jako składnik farszu do mięs, ryb lub innych warzyw.

28.09.2004 WARSZAWA DZIEN DYNI SZKOLA GLOWNA GOPODARSTWA WIEJSKIEGO ( SGGW ) WARZYWNIAK DOSWIADCZALNY DYNIA DYNIE DYNIOWATE NZ. PATISON NAJNOWSZA ODMIANA FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA
Patison hodowli SGGW
Fot. Wojciech Surdziel / AG

Odmiany patisonó poznasz po kolorze

Odmiany różnią się kolorem owoców. Dodatkowo w trakcie dojrzewania ich skórka zmienia swoje zabarwienie:

  • 'Polo F1' - z lekko zielonkawego, na kremowe,
  • 'Disco' - z kremowego, na białawe,
  • 'Gagat' - z jasnozielonego na ciemnozielone,
  • 'Dark Green Scallopini F1' - z ciemnozielonego na ciemnofioletowe;
  • 'Sunny Delight F1' - z jasnożółtego na intensywnie żółte,
  • 'Yellow Scallopini F1' - z jasnożółtego z zielonym krążkiem przy ogonku, na żółtopomarańczowe.
  • 'Disco Polo' to odmiany patisona. W smaku przypominają kabaczki. Ich wielkim atutem jest efektowny wygląd.

Patison (Cucurbita pepo var. patisoniana) to odmiana botaniczna dyni zwyczajnej, podobnie jak kabaczek i cukinia. Ma krzaczasty pokrój i duże liście na długich ogonkach, pod którymi rozwijają się żółte kwiaty, męskie i żeńskie na jednej roślinie. Owoce zwykle są spłaszczone, mają kolisty zarys, falisty brzeg i białawą, zieloną lub żółtą skórkę. Najwcześniejsze odmiany, np. 'Sunny Delight F1', zbiera się już po 45 dniach od siewu. Rośliny mogą owocować aż do przymrozków.

Co patisonowi służy?

Żyzna ziemia. Gleba powinna być piaszczysto-gliniasta, szybko się nagrzewająca i nieco wilgotna, zasilona obornikiem lub kompostem (4-5 kg/m2), o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie.

Ciepło. Do gruntu nasiona wysiewamy dopiero wtedy, gdy ziemia dobrze się nagrzeje, czyli pod koniec kwietnia lub później. Także z rozsadą trzeba poczekać na niemal letnią aurę. W chłodzie rośliny nie rosną, chyba że okrywa się je agrowłókniną. W temperaturze ponad 20°C szybko nadrabiają późny siew lub sadzenie.

Duża rozstawa. Dla jednej rośliny trzeba przeznaczyć niemal 1 m˛ powierzchni. W zagęszczeniu patisony słabo owocują i znacznie częściej chorują.

Umiarkowana wilgotność. W czasie bezdeszczowej pogody ziemię wokół roślin należy podlewać, najlepiej letnią wodą, starając się nie moczyć liści.

Częsty zbiór. Młode owoce, o średnicy 4-6 cm, mają cienką skórkę i delikatny smak. W miarę wzrostu twardnieją. Pozostawienie ich na krzaku hamuje dalsze kwitnienie, przez co rośliny słabiej plonują.

Patison - przepisy

Jak wykorzystać patisona? Przepisy, które warto znać!
Młode, małe patisony je się na surowo, smaży z nich frytki lub po zmiksowaniu z dodatkiem czosnku używa jako pastę. Nadają się też do kwaszenia i konserwowania tak jak ogórki. Większe, o średnicy do 15 cm, są świetne do zapiekania z mięsnym albo warzywnym farszem.

Owoce patisona są lekko- strawne i niskokaloryczne. Dostarczają witaminę C, a także magnezu i żelaza. Nie kumulują szkodliwych azotanów.

Patisony marynowane z chrzanem Przepis: Nina Kosińska, "Poradnik Domowy"

Składniki:

  • 2 kg młodych patisonów
  • 3 nieduże marchewki
  • zdrowy korzeń chrzanu
  • nasiona kopru
  • ziele angielskie
  • pieprz ziarnisty
  • gorczyca biała
  • ostra papryczka

    ZALEWA: 1 litry wody szklanka octu 10-proc. łyżka soli 3 łyżki cukru

Sposób przygotowania:

Składniki zalewy zagotować i przestudzić gorącą zalewę. Warzywa umyć i osączyć na ściereczce. Chrzan i marchew oskrobać, pokroić na plastry. Umyte i wyparzone słoiki wypełnić do 2/3 wysokości, układając chrzan, marchew, koper, przyprawy, a na koniec patisony (obciąwszy ostre nasady ogonków). Wszystko zalać marynatą. Zakręcić słoiki i pasteryzować w kąpieli wodnej (nie gotować) lub piekarniku nagrzanym do 85-90 st. C.

Patison - przepisy dietetyczne

Oto kilka przepisów dietetycznych z wykorzystaniem patisonów:

Sałatka z patisona, pomidora i ogórka - patisona kroimy w cienkie plastry, pomidora i ogórka w kostkę. Wszystkie składniki mieszamy w misce i polewamy dressingiem z soku z cytryny, oliwy z oliwek i ziół.
Duszony patison z ciecierzycą - patisona kroimy w kostkę, a następnie dusimy go na patelni wraz z ciecierzycą, cebulą, czosnkiem i pomidorami. Całość przyprawiamy do smaku.
Zupa krem z patisona i soczewicy - patisona kroimy w kostkę i gotujemy na bulionie warzywnym razem z czerwoną soczewicą. Następnie blendujemy i dodajemy przyprawy oraz śmietanę 18%.
Zapiekany patison z łososiem i warzywami - patisona kroimy w plastry i układamy w naczyniu żaroodpornym. Na wierzch układamy plastry łososia, pomidory i cebulę. Całość pieczemy w piekarniku, przyprawiając solą i pieprzem do smaku.
Sałatka z patisona i awokado - patisona kroimy w kostkę, a awokado w plasterki. Składniki mieszamy razem w misce, dodając sok z limonki i oliwę z oliwek. Całość przyprawiamy do smaku.

Te przepisy są dietetyczne, ponieważ zawierają zdrowe składniki i nie są przesadnie kaloryczne. Patison jest niskokaloryczny, a dodatkowo bogaty w błonnik, witaminy i minerały, co czyni go idealnym składnikiem dla zdrowej diety.

Placki z patisona

Oto przepis na placki z patisona:

Składniki:

1 patison
1 cebula
2 jajka
3 łyżki mąki pszennej lub kukurydzianej
sól i pieprz do smaku
olej do smażenia
Przygotowanie:

Patisona i cebulę obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach.
Wyciskamy nadmiar wody z patisona i cebuli.
Do miski dodajemy starty patison i cebulę, jajka oraz mąkę. Wszystko dokładnie mieszamy, aby uzyskać jednolitą masę. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Na patelni rozgrzewamy olej.
Łyżką nabieramy porcje masy i układamy je na patelni. Smażymy na złoty kolor z obu stron.
Gotowe placki odkładamy na papierowy ręcznik, aby usunąć nadmiar tłuszczu.
Placki z patisona można podawać na ciepło lub na zimno, z dodatkiem jogurtu lub śmietany, a także zielonych warzyw lub ulubioną sałatką. Są to dania lekkie i zdrowe, ponieważ patison jest bogaty w błonnik, witaminy i minerały, a placki przygotowane z warzywa są niskokaloryczne i dobrze trawione.

Smażony patison - proste, ale jak pyszne

Tak, smażony patison to bardzo proste, ale pyszne danie. Oto przepis na smażonego patisona:

Składniki:

1 patison
2 jajka
1/2 szklanki mąki pszennej
sól i pieprz do smaku
olej do smażenia

Przygotowanie:

Patisona myjemy, kroimy na plastry o grubości około 1 cm i osuszamy papierowym ręcznikiem.
Jajka roztrzepujemy w misce, dodajemy mąkę, sól i pieprz i mieszamy, aż powstanie gładkie ciasto.
W patelni rozgrzewamy olej.

Każdy plaster patisona obtaczamy w cieście i smażymy na złoty kolor po obu stronach na rozgrzanym oleju.
Gotowe plastry patisona układamy na talerzu i podajemy.
Smażony patison można podawać jako samodzielne danie lub jako dodatek do mięsa lub ryb. Jest to proste danie, ale bardzo smaczne i sycące. Patison w połączeniu z jajkiem i mąką tworzy chrupiącą i lekko puszystą panierkę, a sam warzywo ma delikatny smak i konsystencję.

Dziwne patisony do dekoracji

Owoce patisona są bardzo urodziwe, niekiedy mają wyszukane kształty i oryginalne zabarwienie. Zbierane po osiągnięciu pełnej dojrzałości w kuchni nie znajdują zastosowania, ale jako tzw. dynie ozdobne wykorzystywane są do tworzenia trwałych owocowych dekoracji. Ponieważ ich skórka jest bardzo twarda, a miąższ zawiera niewiele wody, w domowych warunkach mogą przetrwać nawet kilka lat.

Patison ma delikatny smak i konsystencję, co czyni go dobrym dodatkiem do wielu potraw. Jest także niskokaloryczny i bogaty w witaminy i minerały, co czyni go zdrowym składnikiem diety.

    Więcej o:

Skomentuj:

Patisony - przepisy, które pokochasz