Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pachnące rośliny na taras i balkon

Tekst: Aldona Zakrzewska Zdjęcia: Magdalena Kosińska, Adam Młynik, Adam Pietrzykowski, Paweł Słomczyński, Aldona Zakrzewska, agencja Piękna

W tym roku proponujemy posadzić w skrzynkach i donicach pachnące rośliny, by nasz balkon wypełniły słodkie aromaty.

ROSLINY KWIATY LAWENDA FOT. ALDONA ZAKRZEWSKA PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 5 (151) - 5.2004
Lawenda <BR> Lubiana przez nasze babki. Jej zapach uspokaja - nic dziwnego, że wraca do łask.
Fot. Aldona Zakrzewska
Wybierając kwiaty do balkonowego ogródka, rzadko zwracamy uwagę na ich zapachy. A szkoda, bo podobnie jak barwy wpływają na nasze samopoczucie. Na przykład lekko "wytrawny" aromat lawendy, ziół oraz iglaków ma działanie uspokajające, a słodka woń heliotropów, tytoniu ozdobnego i lilii dodaje energii, pobudza nas do życia.

Warto pamiętać, że pachnące kwiaty najlepiej sadzić w grupach, w osłoniętych od wiatru miejscach, blisko słonecznych ścian domów. Wówczas ich woń będzie intensywniejsza. Rośliny o aromatycznych listkach, np. zioła, iglaki, pelargonie, niektóre macierzanki, powinny rosnąć blisko miejsc, w których najchętniej przebywamy. Często potrącane i dotykane wydzielają więcej olejków eterycznych, dzięki czemu mocniej pachną.

Rośliny kuszą aromatem nie tylko nas, ale również zapylające je owady. Większość kwiatów, m.in. groszek pachnący, róża, hiacynt, lilia, nastur- cja, pachnie najintensywniej w ciągu dnia, zwłaszcza w słoneczne południe. To do nich przyfruną więc pszczoły i motyle. Inne gatunki, np. maciejka, niektóre petunie, surfinie, rezeda i tytoń ozdobny, otwierają swe kwiaty dopiero o zmierzchu i wtedy najpiękniej pachną. To dobra wiadomość dla nocnych motyli i dla... nocnych marków.

Skomentuj:

Pachnące rośliny na taras i balkon