Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Piwonia - Peonia

Monika Latkowska, Anna Skórkowska

Piwonie z posadzonymi obok niskimi bylinami - czyśćcem wełnistym i posłonkiem tworzą uroczą, zachwycającą obfitością kwiatów rabatę.
Piwonie z posadzonymi obok niskimi bylinami - czyśćcem wełnistym i posłonkiem tworzą uroczą, zachwycającą obfitością kwiatów rabatę.
Fot. Monika Latkowska
Piwonie to jedne z najpiękniejszych bylin ogrodowych. Są łatwe w uprawie, a przy tym długowieczne - mogą rosnąć na tym samym miejscu przez 10-15 lat. Kwitną w maju i w czerwcu, a ich kwiaty, w zależności od odmiany bywają białe, różowe, purpurowe lub bordo. Dekoracyjne są też ich ciemnozielone, lśniące liście, które jesienią ciemnieją.

Wymagania. Lubią miejsca słoneczne i osłonięte od wiatru, oraz żyzną, próchniczną, przepuszczalną, gliniastą glebę o lekko kwaśnym odczynie (pH 5-6). Glebę trzeba głęboko przekopać, dodając dobrze rozłożony obornik lub kompost, bo rośliny te głęboko się korzenią.

Sadzenie

Należy je sadzić w sierpniu, w odstępach 60-100 cm tam, gdzie nie były uprawiane przez kilka lat. Piwonie posadzone wiosną muszą w pierwszym roku uprawy dobrze się ukorzenić, dlatego należy usuwać im pąki kwiatowe. Na nowe miejsce przesadza się je dopiero wtedy, gdy słabo kwitną, ale trzeba pamiętać, że dopiero po kilku latach od posadzenia zaczynają być bujne i efektowne. Po umieszczeniu karpy w dołku pąki u nasady pędów trzeba przykryć warstwą ziemi nie większą niż 4-5 cm (posadzone zbyt głęboko mogą nie zakwitnąć). Piwonie sprzedawane są w doniczkach (sadzonki) lub w torebkach foliowych (karpy). Przy zakupie należy zwrócić uwagę, czy korzenie nie przeschły lub nie pokryły się nalotem pleśni, oraz czy różowe pąki u nasady pędów są żywe i nieuszkodzone. Jeśli z pąków zaczęły już wyrastać pędy, najlepiej jeśli są krótkie.

Rozmnażanie

Przez podział karp od połowy sierpnia do końca września. Dzieli się je na fragmenty, z których każdy musi mieć przynajmniej od trzech do pięciu zdrowych pąków u nasady pędów i kilka grubych, nieuszkodzonych korzeni.

Pielęgnacja. Powinny być dokarmiane dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem albo nawozami mineralnymi przeznaczonymi dla bylin ogrodowych, z dodatkiem superfosfatu. Glebę pod roślinami warto wyłożyć korą sosnową. Piwonie chińskie i lekarskie są wytrzymałe na mróz i nie wymagają okrywania na zimę.

Choroby i szkodniki. Gdy jest wilgotno, mogą być porażane przez szarą pleśń, której objawem są brunatne plamy na pędach i liściach, pokrywające się szarym nalotem. Chore części roślin należy usuwać, a gdy lato jest wilgotne, raz na tydzień opryskiwać rośliny środkiem grzybobójczym (Rovral, Ronilan, Benlate).

    Więcej o:

Skomentuj:

Piwonia - Peonia