Kwiaty na cmentarz. Najlepsze rośliny na groby. Rośliny do cienia i na słońce
Kwiaty na cmentarz? Przy wyborze roślin na rodzinne groby warto postawić na gatunki najwytrzymalsze, bo warunki do ich rozwoju bywają tutaj trudne.
Kwiaty na cmentarz sztuczne
Dla tych którzy mieszkają daleko, albo nie mają ręki polecamy sztuczne kwiaty na groby. Teraz w sklepach można kupić przepiękne imitacje kwiatów do złudzenia przypominające żywe rośliny. Przed Zaduszkami pojawiają się specjalne kolekcje nagrobne.Kwiaty na cmentarzu
Jeżeli często bywamy na cmentarzu i mamy czas na pielęgnowanie kwiatów, możemy tam posadzić niemal dowolne rośliny. Pamiętajmy tylko, że nie powinny być zbyt wysokie ani nadmiernie rozrastać się wszerz. Natomiast w sytuacji, gdy rzadko odwiedzamy groby, najlepiej wybrać gatunki odporne na suszę. Ważne są też warunki świetlne - inne rośliny sadzimy na miejscu nasłonecznionym, a inne na zacienionym.
Gdy pomnik pokryty jest płytą, kwiaty umieszczamy w pojemniku, najlepiej dużym, o grubym dnie i odpornym na mróz. Tam, gdzie rama nagrobka wypełniona jest ziemią, sadzimy gatunki sezonowe bądź wieloletnie. Dobrym rozwiązaniem jest kompozycja z roślin trwałych - zimozielonych krzewów lub bylin z gatunkami sezonowymi, najpierw wiosennymi, a potem letnimi.
Stroiki na cmentarz. Wszystkich świętych pomysły na dekoracje
Kwiaty na cmentarz wiosna
Nic tak nie cieszy jak pięknie kwitnące rośliny. Oto nasz propozycje na wiosenną odsłonę nagrobnej aranżacji:
- bratki
- prymulki
- stokrotki
- bodziszki
- zawilce
- floksy
- ciemierniki
- pierwiosnki
Kwiaty na cmentarz w doniczce
- chryzantemy - przed zbliżającym się Świętem zmarłych myślimy o zakupie jakiejś ładnej rośliny doniczkowej. Najczęstszym wyborem są chryzantemy. Mają bardzo wiele odmian o ciekawych kwiatostanach. Można wybierać wśród kwiatów o kolorze białym, żółtym, łososiowym, bordowym, różowym i pomarańczowym. Odmiany o drobnych kwiatach są bardziej odporne na mróz od tych o większych kwiatach.
- wrzosy i wrzośce są drugą mocno cmentarną grupą roślin. Wrzosy pięknie prezentują się jesienią a wrzosy wiosną. Na cmentarzach uprawiane w doniczkach nie są w stanie przezimować. Do dobrego rozwoju potrzebują regularnego podlewania. Mają wiele pięknych różnokolorowych odmian.
- pelargonie- są bardzo wytrzymałe i mało wymagające. Mogą stać nawet do pierwszych mrozów.
- begonie stale kwitnące,
- mrozy (starzec popielny) może nawet przezimować w pojemniku
- kapusta ozdobna - wytrzymuje temperaturę nawet do -10 st. Celcjusza
- miniaturowe róże,
- gazanie,
- koleusy,
- niecierpki
- plektrantusy
Kwiaty na cmentarz do wazonu
Kwiaty na cmentarzu w wazonie wyglądają bardzo elegancko. Właściwie przez cały rok znajdą się rośliny, które możemy przynieść naszym bliskim. Różnią się kolorem, trwałością i czasem kwitnienia.
Eksperci radzą: Jakie kwiaty na grób
Kwiaty na cmentarz kwitnące jesienią
- Astry mają bardzo efektowne odmiany o pełnych i dużych kwiatach. W wazonie postoją 10-18 dni.
- Dalie to prawdziwe damy jesiennych bukietów. Postoją tydzień.
- Chryzantemy również można wykorzystywać jako kwiaty cięte do dekoracji grobów. Trwałość ich to tydzień.
Kwiaty na cmentarz kwitnące latem
Do kompozycji zdobiących groby można także włączyć rośliny cebulowe, takie jak kalle oraz lilie.
- Lilie od zawsze kojarzone są z grobami, bo są symbolem życia wiecznego. Kwitną na biało, żółto i łososiowo. Trwałość to 9 dni.
- Mieczyki maja wysokie nawet 1 metrowe łodygi i potrafią wytrzymać w wazonie nawet 2 tygodnie.
- Nachyłki są bardzo wytrzymałe i potrafią cieszyć oko swoimi żółtoczerwonymi kwiatami nawet 3 tygodnie.
- Gerbera ma kwiaty w wielu kolorach. W wazonie postoi 2 tygodnie.
Kwiaty na cmentarz kwitnące wiosną
- Goździki niegdyś bardzo popularne, dziś znów wracają do łask. Można spotkać kwiaty w różnych kolorach: białym, różowym, czerwonym czy nawet różnokolorowe.
- Anturium ma piękne sercowate kwiaty, które idealnie nadają się na kwiaty cięte do bukietu czy wiązanki. Roślina jest bardzo trwała - postoi 1 miesiąc.
Kwiaty na cmentarz do ziemi
Zanim zdecydujemy się jakie rośliny posadzimy to warto sprawdzić jakie warunki (słońce, cień) i dobrać odpowiednią rośłinę
Kwiaty na cmentarz bez podlewania
Z moich doświadczeń wynika, że najbardziej odporne na suszę są pelargonie rabatowe. Wielokrotnie sadziłam je na grobach i zawsze dawały sobie radę, nawet gdy długo nie padał deszcz (zawsze starałam się je oczywiście podlewać podczas wizyt na cmentarzu). Na długotrwałą suszę reagowały słabszym kwitnieniem i na pewien czas przestawały rosnąć, ale nie więdły nawet podczas silnych upałów.
Pelargonie można posadzić wtedy, gdy miną późnowiosenne przymrozki, a więc po 15 maja. Przez pierwsze 2-3 tygodnie trzeba je podlewać regularnie, by dobrze się zakorzeniły. Po tym okresie można je na dłużej pozostawiać bez opieki.
Wytrzymała jest także begonia stale kwitnąca, jednak ona lepiej się czuje na stanowiskach lekko zacienionych (w pełnym słońcu, przy bardzo wysokiej temperaturze część jej kwiatów przysycha).
Pelargonię i begonię warto latem wzmocnić kilkakrotnie odżywką przeznaczoną dla nich lub ogólnie dla roślin kwitnących.
Obie rośliny kwitną bardzo długo, nawet do końca października. Pelargonia dobrze znosi pierwsze przymrozki, a u begonii lekki mróz warzy liście i kwiaty.
- Więcej o:
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Skuteczne metody na usunięcie drzewa
Wyciągnięty niedośpian [Ekspert radzi]