Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kwiaty balkonowe: ukwiecamy balkony

Tekst dr MAGDALENA NARKIEWICZ

Wśród gatunków i odmian roślin balkonowych można przebierać i wybierać. Przedstawiamy jedne z najciekawszych kwiatów balkonowych, które w tym sezonie oferuje nam rynek ogrodniczy.

ROSLINY KOLEUSY FOT. KATARZYNA BELLINGHAM PUBLIKACJA KWIETNIK NR 6 (150) - 6 2007 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY
KOLEUSY mają tak barwne liście, że mogą tworzyć trzon balkonowej kompozycji.
Fot. Katarzyna Bellingham
Znowu nadeszła pora na obsadzanie skrzynek. Na co zdecydujemy się w tym sezonie? Czy będziemy wierni naszym ulubionym roślinom, czy też damy się oczarować nowościom? Przedstawiamy kilka obiecujących nowinek w różnych wariantach aranżacyjnych. Dzięki nim balkony mogą prezentować się jeszcze wspanialej niż poprzednio.

NAJPIĘKNIEJSZE KWIATY

Które rośliny wybrać? Wzrok mogą przykuwać dorodne pełne kielichy petunii i maleńkie "wiatraczki" bakopy, a także zachwycające kolorami liście koleusów i długie jak warkocze pędy delikatnego bluszczyka kurdybanka. Ale zawsze najpiękniej wyglądają te, które są zdrowe i zadbane. Warto więc zapewnić roślinom wszystko, co najlepsze. Nie zapominajmy też o ich potrzebach i możliwościach. Jeśli warunki na balkonie nie będą kwiatom odpowiadać, nawet troskliwa pielęgnacja nie utrzyma ich w dobrej kondycji. Na mocne słońce wybierajmy więc gatunki o sztywnych lub owłosionych szarawych liściach (np. pelargonie, portulakę, plektrantusa, kalibrachoę), bo takie zwykle są do niego przystosowane. W cieniu zaś sadźmy gatunki soczyste i zielone (begonię bulwiastą, fuksję i niecierpek). Trzeba też uwzględnić odporność pędów na łamanie. W miejscach narażonych na silne podmuchy wiatru sprawdzą się np. bardzo gęste drobnolistne pelargonie, giętki uczep lub kocanki wełniste.

NAJEFEKTOWNIEJSZE ZESTAWIENIA

W skrzynkach obsadzonych identycznymi roślinami szczegóły się zacierają i pozostaje wrażenie jednorodnej barwnej plamy. Ciekawiej prezentują się kilkugatunkowe lub różnoodmianowe kompozycje. Im bardziej zaskakujące jest zestawienie kolorów i kształtów, tym większe sprawia wrażenie.

Z kolei efekt bujnej zieleni uzyskamy, sadząc razem odmiany o sztywnych i o przewieszających się pędach. Obok okazałych kwiatów powinny się znaleźć tzw. rośliny drugiego planu charakteryzujące się drobną posturą. Potrafią wypełniać każde wolne miejsce, dodając jednocześnie pojemnikom lekkości i naturalności.

A jak uniknąć chaosu? Nie jest to takie trudne. Powtarzając w kolejnych skrzynkach tę samą sekwencję roślin, stworzymy rytm barw i kształtów, co porządkuje kompozycję i sprawia, że jest bardziej wyrazista.

Warto przy tym ukwiecać nie tylko balustrady. Na balkonie i tarasie powinien się znaleźć przynajmniej jeden stojący pojemniki albo wiszący kosz.

KWIATOWE KULE

W wiszących pojemnikach rośliny prezentują się rewelacyjnie, jednak ich pielęgnacja jest dużym wyzwaniem. Musimy być pewni, że zawieszenie nie zerwie się pod ciężarem coraz bardziej rozrastających się roślin.

Warto zainstalować automatyczne nawadnianie lub zaopatrzyć się w specjalny wieszak umożliwiający opuszczanie pojemnika.

Można też rośliny podlewać za pomocą zraszacza z lancą lub zdejmować kosz i zanurzać go na 10 minut w wiadrze z wodą, tak by nie zamoczyć i nie połamać pędów. Wchodzenie na stołek z konewką jest niebezpieczne.

Zapoznajmy się z opisem kupowanej odmiany. Po wyglądzie młodych roślin trudno zorientować się, czy jest to odmiana karłowa, czy wysoka, o wiotkich czy sztywnych pędach.

Zapoznajmy się z opisem kupowanych odmian. Po wyglądzie młodych roślin często trudno zorientować się, jaka to odmiana - karłowa czy wysoka, o wiotkich czy o sztywnych pędach.

ZIEMIA I POJEMNIKI

Gotowe podłoża zawierają głównie dobrze chłonący wilgoć, ale i szybko wysychający włóknisty torf wysoki o brązowej barwie oraz ziemię kompostową. W ich skład może też wchodzić torf niski - ciemny, ciężki i długo utrzymujący wodę. Powinien być rozluźniony piaskiem i przekompostowaną korą. Do niektórych podłoży dodawany jest też nawóz o przedłużonym działaniu jako żelazny zapas minerałów na cały sezon lub ewentualnie magazynujący dużo wilgoci hydrożel. Na balkonach dobrze sprawdzają się pojemniki plastikowe - lekkie, łatwe do mycia, odporne na upał i mróz, niepłowiejące na słońcu. Służą przez wiele lat. Barwą mogą podkreślać kolorystykę kwiatów lub rozjaśniać cienisty balkon. Są i takie, które imitują ceramikę i naturalne kamienie. Jeśli chcemy, by z pojemników nie kapała woda oraz by ziemia w nich szybko nie schła, a po deszczu nie zamieniała się w błoto, wybierzmy modele o podwójnym dnie.



Skomentuj:

Kwiaty balkonowe: ukwiecamy balkony