Nowości roślinne 2016. Ciekawe kwiaty na rabaty
Na ogrodniczym rynku co sezon pojawiają się nowe kwiaty. Wybraliśmy 10 z nich, szczególnie godnych uwagi.
Roślinne nowinki - odmiany uzyskane ostatnio przez hodowców lub rośliny znane nam dotąd głównie z zagranicznych stron internetowych - budzą duże zainteresowanie. Chętnie je kupujemy, bo wprowadzają do ogrodu czy na balkon miłe urozmaicenie.
Wiosna to doskonała pora, aby je posadzić. Co prawda czeka nas zapewne okres upałów i suszy, ale regularnie podlewane będą miały dosyć czasu, żeby wzmocnić się
po przeprowadzce i nabrać odporności, która ułatwi im przezimowanie.
Praktyka dowodzi, że te same rośliny sadzone jesienią częściej się nie przyjmują i, mówiąc ogrodniczym żargonem, "wypadają". Natomiast kupując nasiona, pamiętajmy, że maj to ostatni moment na sianie gatunków jednorocznych. Jeśli zrobimy to później, mogą nie zakwitnąć.
Droga do sukcesu
Miejmy na uwadze, że wprowadzanie do ogrodu nowej rośliny to zawsze eksperyment. Może się okazać, że byliny dopiero po dwóch, trzech sezonach będą bujne albo
że kwiaty jednoroczne nie zakwitną. Nowe nabytki trzeba więc mieć
pod specjalną pieczą.
Wybierz dobre miejsce. Sprawdź, jakie wymagania mają nowe rośliny i przygotuj dla nich na rabacie jak najlepsze warunki.
Oszczędź roślinom stresu. Kupionych w doniczkach kęp nie dziel na części, by zwiększyć liczbę okazów. Mogą się potem nie przyjąć. Ale dobrze jest trochę rozluźnić gęste korzenie. Przed posadzeniem "napój" bryły korzeniowe wodą.
Stwórz jednorodne grupy. Małe rośliny łatwiej pielęgnować i lepiej się prezentują, gdy rosną w grupie, np. po trzy, pięć sztuk, niż pojedynczo w otoczeniu innych gatunków.
Na sadzenie wybierz pochmurny, wilgotny dzień, bo wtedy szok po przeprowadzce będzie mniejszy.
Siej w kilku terminach. By utrafić w upodobania nowej rośliny, wysiej wcześnie w pomieszczeniu 1/3 jej nasion na rozsadę, resztę zaś
do gruntu, po połowie, w odstępie dwóch tygodni. Na grządce siej rzędami, nie rzutowo, by siewki łatwo można było odróżnić od chwastów.
- Więcej o:
Funkie. Uprawa i pielęgnacja. Rośliny do cienia
Aukuba ogrodowy kroton. Uprawa i pielęgnacja
Jak zrobić naturalny nawóz z żywokostu? Krok po korku
Urdzik (Soldanella). Oryginalna roślina na skalniak
Drzewa i krzewy które nie zrzucają liści na zimę
Drzewa i krzewy o czerwonych liściach
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego