Projektowanie ogrodów
Ogród w podkowie
Nasypy na działce służą zwykle jako parawany, które izolują domostwo od sąsiedztwa. Można je również wykorzystać jako oryginalny element urządzenia ogrodu.
Jaki staw, tyle roślin
W małych oczkach rośliny powinny zajmować około 2/3 powierzchni lustra wody. Miłośnicy ogrodów wodnych najczęściej wybierają gatunki pływające lub o pływających liściach (np. lilie wodne, hiacynty, grzybieńczyki).
Odpoczynek w owocowym królestwie
Stare drzewa owocowe mają wiele uroku. Dlatego w tym ogrodzie rabaty i miejsca wypoczynku zaplanowano tak, by ich nie wycinać.
Typowy miejski ogród
Większość miejskich ogrodów, np. w Londynie, ma nietypowy kształt długiego prostokąta
Projekt ogrodu. Problem z narożnikiem
Trójkątną działkę też da się ciekawie zaaranżować. W centrum można ustawić tradycyjną altanę, zbudować domek dla dzieci albo stworzyć kolisty placyk z miejscem na ognisko.
Nietypowe skalniaki
Górka ziemi obłożona kamieniami to model skalniaka, jaki widuje się najczęściej. Tutaj przedstawiamy inne przykłady eksponowania roślin górskich.
Dom i ogród na podmokłej działce
Na kupno działki, na której trudno będzie zbudować dom i urządzić ogród, można zdecydować się tylko wtedy, jeśli jej inne zalety przeważają wyraźnie nad wadami.
Trochę stary, trochę nowy
Wprowadzanie zmian w starym ogrodzie nie jest łatwe. Jeśli stare klimaty są tego warte, dobrze je zachować, bo cenne jest, jeśli w ogrodzie widać upływ czasu.
Kontrastowe kompozycje
Stonowane, jednobarwne rabaty, choć bardzo eleganckie, mogą szybko się znudzić. Dlaczego więc nie pobawić się kolorem, wprowadzając do ogrodu kompozycje z roślin o kwiatach w kontrastowych barwach.
Projekt ogrodu - rabaty w angielskim stylu
Niewielki ogródek otoczony nisko strzyżonymi żywopłotami, wypełniony różanymi i bylinowymi rabatami to uciecha dla oczu przez całe lato.
Rośliny strefy brzegowej
Rośliny tej strefy mogą rosnąć w każdym rodzaju stawu, jednak najbardziej nadają się do jeziorek naturalistycznych, gdzie poszczególne grupy okazów wyglądają efektownie.
Wiklina - królowa nastrojów
Przedmioty plecione z wierzbowych witek pasują nie tylko do małego rustykalnego ogródka, ale i do nowoczesnego tarasu czy warzywnika. Od stuleci wiklina nie wychodzi z ogrodowej mody.
Skarpa w ogrodzie
Malownicze murki oporowe pokryte kwitnącymi roślinami to ozdoba każdego ogrodu. Przydają się do umacniania skarp nie tylko wtedy, gdy dom jest na zboczu.
Wystawa Chelsea Flower Show 2010. Najnowsze trendy projektowania ogrodów
W projektach ogrodów pokazanych na wystawie Chelsea Flower Show 2010 najmodniejszy ogród jest eko i inspirowany naturą, ale obecna w nim woda przyjmuje ultranowoczesną formę. Podsumowanie tegorocznej wystawy Chelsea Flower Show - jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży architektury zieleni.
Konkurs "Nowoczesny Ogród 2007"
Na początku tego roku ogłoszony został konkurs dla projektantów krajobrazu na projekt ogrodu wokół nowoczesnej rezydencji w okolicach Warszawy. Organizatorem konkursu było Wydawnictwo KRUSIKIEWICZ ze Szczecina (wydawca albumu "Polscy Architekci Krajobrazu"). Miesięcznik "Ogrody" patronował temu wydarzeniu.
Ogród żwirowy
Ładnie komponuje się z bylinami i pasuje do ogrodu w każdym stylu. Jest tani i łatwo go można kupić. Oto czemu żwir zawdzięcza swą niesłabnącą od lat popularność.
Szpaler
Na starych rycinach z widokami ogrodów często widać drzewa ukształtowane w niezwykły sposób. Fascynują swą architektoniczną formą z wyciętymi w zielonej gęstwinie arkadami, a nawet kolumnami.
Ogród po japońsku
Ogrody inspirowane sztuką Dalekiego Wschodu - wyrafinowane i perfekcyjnie urządzone - wciąż są modne. Spróbujmy założyć piękny ogród w japońskim stylu.
Zakładanie ogrodu - pod znakiem ścieżek
Jak Marzena i Marcin swój ogród zakładali, cz. 2
Rabata skalna
Posadzone między kamieniami kępy roślin rozrosną się szybko i już po kilku sezonach stworzą atrakcyjną skalną kompozycję.