Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nicienie w glebie czyli dlaczego róże nie kwitną

Polskie Towarzystwo Różane, Jacek Kondratowicz

Nicienie? Każdy miłośnik róż stara się aby jego róże miały zdrowy wygląd i rzecz jasna, obficie kwitły. Dba o właściwe nawożenie, o podlewanie i reaguje natychmiast gdy tylko zauważy jakieś niepokojące zmiany na liściach. Jednak są takie sytuacje, że mimo najlepszych starań róże słabo rosną i słabo kwitną.

Róża
Róża
Fot. Polskie Towarzystwo Różane

Artykuł pochodzi z biuletynu Polskiego Towarzystwa Różanego. Znajdziecie tam całe mnóstwo interesujących artykułów o różach.

Nicienie w glebie

Niby liście są czyste, bez objawów chorobowych ale róże nie rosną. Nie wiemy wtedy dlaczego tak jest ale czujemy po prostu, że coś z nimi jest nie tak. Bardzo często za taką sytuację winę ponoszą nicienie,a cały problem nosi nazwę tzw. zmęczenia ziemi. Zwykle w każdej glebie są nicienie ale problem zaczyna się wtedy gdy zaczynają się gromadzić tam ich ogromne ilości.

Szkodniki żyjące w glebie

Dlaczego pojawia się zbyt dużo nicieni

Sprzyja temu uprawa róż w tych samych miejscach przez wiele, wiele lat. Nawet nowe i młode krzewy róż, które tam posadzimy, są już zarażone do końca sezonu.

Nicienie żerowanie

Te mikroskopijne szkodniki wnikają do korzeni róż i rozpoczynają w nich żerowanie. Wnikaniu ich sprzyjają nawet mało widoczne skaleczenia korzeni. Najprościej byłoby co jakiś czas tworzyć nowe rabaty dla róż ale wiemy, że w praktyce w naszych ogrodach jest to niemożliwe. Między innymi ze względu na brak miejsca.

Sposób na nicienie - aksamitki

Co pozostaje robić w takim przypadku? Są oczywiście środki chemiczne przeznaczone do likwidacji problemu, ale jednocześnie zabiją wszystkie organizmy żyjące w ziemi, również te pożyteczne, jak np. dżdżownice. Ale jest też skuteczna metoda przyjazna dla środowiska i dla róż. Aksamitki. Te sympatyczne kwiaty o trochę kontrowersyjnym zapachu, posadzone między krzewami róż i w ich pobliżu. Wydzielają one do ziemi trujące dla nicieni tzw nematocydy. Dobrze jest posadzić poflancowane już kwiaty na początku sezonu a najpóźniej po połowie maja, ponieważ swoją "pełną moc" osiągają po kilku tygodniach. Są to kwiaty długo kwitnące a na zimę można je po prostu zakopać w ziemi podczas okrywania róż. Najlepsze do tego zadania wydają się być aksamitki odmian karłowych (ale uwaga na aksamitki skarlone chemicznie, które szybko przestają być karłowe).

12 roślin towarzyszących. Wykorzystaj zioła i kwiaty w walce ze szkodnikami

Jak pozbyć się nicieni przed posadzeniem róż

Aby oczyścić glebę z nicieni przed planowanym sadzeniem nowych róż, dobrze jest uprawiać w takim miejscu aksamitki w ciągu całego roku a nawet dwóch lat.Tutaj również można je zakopać na zimę a w następnym roku posadzić nowe lub skorzystać z tych, które same się zasiały. Po tym czasie gleba jest całkowicie oczyszczona z tych szkodników. Jest to metoda godna polecenia. Wyklucza stosowanie twardej chemii i jest bezpieczna dla środowiska,czyli również i dla nas.

Rośliny odstraszające szkodniki w ogrodzie

    Więcej o:

Skomentuj:

Nicienie w glebie czyli dlaczego róże nie kwitną