Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Soda na mszyce

Katarzyna Jodłowska

Mszyce na roślinach ograniczają wzrost roślin i mogą przenosić choroby wirusowe. Jednym ze sprawdzonych domowych sposobów jest zastosowanie sody kuchennej na mszyce.

Mszyce. Szkodniki roślin doniczkowych
Mszyce. Szkodniki roślin doniczkowych
Fot. Michael Pettigrew / Shutterstock

Jak działa soda na mszyce?

Soda oczyszczona jest bezpiecznym i tanim środkiem ogólnie dostępnym, który ma szerokie zastosowanie w ogrodzie. Skropione liście roztworem sody wody  wymieszane z płynem do naczyń, oliwą lub szarym mydłem szybko staną się nieatrakcyjne dla kolonii mszyc. Mszyce opryskane takim preparatem umrą. Olej czy mydło dodajemy po to by preparat dłużej pozostawał na roślinie.

Mszyce. Jak pozbyć się mszyc? Sprawdzone sposoby na mszyce

Czy soda działa na mszyce?

Roztwór z wody i sody oczyszczonej to skuteczny środek w walce ze szkodnikami także mszycami.

Soda na mszyce - przepis

Roztwór jest bardzo łatwo wykonać samodzielnie z półproduktów dostępnych w każdym domu. Oto kilka wariantów:

  • Preparat z sodą i olejem lub oliwą: 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej na 1 litr ciepłej wody - można dodać 1/3 łyżeczki oleju. Przed opryskiem mieszkankę wstrząsnąć by wszystkie składniki dobrze się wymieszały.
  • Preparat z sodą i płynem do mycia naczyń: 1/2 łyżeczkę sody na 1 l ciepłej wody oraz parę kropli płynu do naczyń. Roztwór wymieszać i wstrząsnąć.
  • Preparat z sodą i płynem z szarym mydłem: 1/2 łyżeczkę sody na 1 l ciepłej wody oraz 2 ml szarego mydła. Roztwór wymieszać i wstrząsnąć.

Skórki od bananów mają wiele zastosowań. Do czego można ich używać?

Soda - oprysk na mszyce

Opryski sodą przeciwko mszycom wykonuje się opryskiwaczem ręcznym co 3-4 dni. Roztworami można też ręcznie przecierać liście i łodygi roślin np. na balkonie. Preparat nie szkodzi zdrowiu naszemu ani zapylaczy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Soda na mszyce