Porady
Beton w ogrodzie
Wystarczy wymieszać - w odpowiednich proporcjach - piasek, cement i wodę, żeby otrzymać tani, a przy tym efektowny materiał na ogrodowe budowle.
Ogródki użytkowe
Ogródki użytkowe są bardzo modne. Warto więc poszukać pomysłów na wyeksponowanie sałaty, kapusty czy szczypiorku.
Choroby widoczne na korze
Zdrowy pień jest prawdziwą ozdobą drzewa, zwłaszcza zimą. Teraz też widać na nim wszelkie objawy chorób oraz skutki żerowania szkodników.
Wiosna w doniczce
Za oknem hula porywisty wiatr, a my już marzymy o wiośnie. Kolorowa kompozycja z roślin cebulowych może przez kilka tygodni ozdobić dom i stać się namiastką wiosennego ogródka.
Renowacja trawnika krok po kroku
Tylko sześc kroków dzieli Twój trawnik od odzyskania jego dawnego blasku... 6 kroków, dzięki którym nasz trawnik odzyska swój dawny zielony blask.
Niekłopotliwe rośliny doniczkowe
Ich pielęgnacji mogą podołać nawet osoby bardzo zapracowane. Rośliny te nawet pozostawione na kilka dni bez opieki nie uschną z tęsknoty.
Czy kleszcze są naprawdę niebezpieczne? Jak się przed nimi chronić i czy warto się szczepić
Lista chorób odkleszczowych jest długa. W Polsce oraz w naszej strefie klimatycznej zagrażają nam dwie: kleszczowe zapalenie mózgu (wirus Flavivirus) i borelioza (bakteria Borelia)
Owoce i warzywa wspomagające odchudzanie
Żeby mieć szczupłą sylwetkę, nie trzeba się głodzić. Polecamy owoce i warzywa, które zadbają o naszą linię.
Odświeżamy domek na działce. Jak malować drewnianą podłogę
Po zimie działkowe czy letniskowe domki wymagają przede wszystkim porządnego sprzątania i wietrzenia, bywa jednak, że konieczne jest solidniejsze odświeżenie, np. malowanie odrapanej podłogi. Jak to robić bez wywracania wszystkiego do góry nogami? Wskazówek szukamy u ekspertów
Czy można już odkryć rośliny?
Wprawdzie nikt nie potrafi powiedzieć, czy zima jeszcze wróci, ale jak na początek marca, to mamy dość ciepło i najwyższa pora odkryć opatulone na zimę rośliny.
Marzec w domu [Kalendarz prac]
Wiosna przyszła na dobre za oknem. Oznacza to, że mamy coraz więcej pracy, nie tylko w ogrodzie, ale i na parapecie
Porządki po zimie
Kiedy dni stają się wyraźnie dłuższe i na zewnątrz pojawia się coraz więcej światła, powoli budzimy się z zimowego letargu. Widocznie odżywają również nasze rośliny - zyskują potrzebną do funkcjonowania energię. Czasami jednak po długiej i mroźnej zimie musimy się postarać, aby przywrócić zieleńcowi dawny blask. Prezentujemy szybkie i skuteczne sposoby na przywrócenie ogrodowi dobrej kondycji, aby cieszyć się ich pięknem przez cały sezon.
Marzec na balkonie i trasie [Kalendarz prac]
Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to ze wiosna przyszła do nas na dobre. Czas przywrócić blask naszym balkonom i tarasom.
Marzec w ogrodzie [Kalendarz prac]
Sezon ogrodniczy czas rozpocząć. Według meteorologów zima już do nas nie wróci. Jak zadbać o nasze ogrody.
Karmniki [Zrób to sam]
Pokarm dla sikorek czy dzięciołów może być kolorową i uroczą - choć krótkotrwałą - ozdobą ogrodu. Śniegu, już co prawda nie ma, jednak nadal powinniśmy dbać o naszych skrzydlatych przyjaciół. Nauczeni, doświadczeniem z zeszłego roku, pamiętajmy, że zima nie powiedziała ostatniego słowa.
Warzywa spod śniegu
Lubisz warzywa prosto z grządki? Nie musisz z nich zimą rezygnować - niektóre całkiem nieźle znoszą mróz i można nadal je zbierać.
Chory storczyk [Porada eksperta]
Na moim storczyku pojawiły się dziwne słodkawe krople. Czy to oznaka jakiejś choroby? Skąd się biorą krople na storczyku. Krystyna Ewkowska.
Luty w ogrodzie [Kalendarz prac]
Odpowiednie zabiegi wykonane w lutym, sprawią, że już nie długo będziemy mogli się cieszyć pięknem naszych ogrodów.
Ogrodowa mozaika
Mozaiki nie udało się zamknąć w świątyniach i pałacach - wciąż wymyka się w plener, często do ogrodu. Niepowtarzalna jak każde dzieło ludzkich rąk dodaje mu niecodziennego wdzięku.
Dlaczego rośliny tracą ładny wygląd [Porada eksperta]
Moja dracena przechyliła się w stronę okna, a fikus benjamina stracił liście od strony pokoju. Dlaczego tak się dzieje? Jak mogę im pomóc? Maja Elżanowska
Chory skrętnik [Porada ekpserta]
Na liściach moich skrętników pojawiły się brunatne plamki i obwódki. Czy to choroba, czy szkodnik? Jaki jest na nie sposób? Krystyna Ewkowska
Przędziorek na oleandrze [Porada eksperta]
Po przeniesieniu oleandrów z balkonu do domu pojawiły się na nich "robaczki", poza tym liś-cie zasychają i widać delikatną pajęczynkę. Co to takiego? Krzysztof Garman
Galeria myjek ciśnieniowych
Myjki wyręczą nas w czyszczeniu mebli, nawierzchni, grilla czy donic. Są szybkie, zręczne i dokładne.
Zmęczona mimoza [Porada eksperta]
Zauważyłam, że moja mimoza, potrącana kilkakrotnie w ciągu dnia, przestaje reagować na dotyk i nie stula swych drobnych liści. Czy roślina może się czuć zmęczona? Małgorzata Nycz
Miejsce dla araukarii chilijskiej [Porada eksperta]
Z zagranicy przywieziono mi małą araukarię (na etykiecie jest nazwa Araucaria araucana). Wygląda inaczej niż ta popularna doniczkowa araukaria. Jak mam ją pielęgnować? Agnieszka Kropisz
Granaty w kuchni [Nasze przepisy]
Karnawał trwa w najlepsze, prezentujemy ciekawe pomysły nową domowa ucztę z granatem w roli głównej.
Jesienne porządki na rabatach [Galeria narzędzi]
Po sezonie letnim na rabatach usuwamy przekwitłe kwiaty i uzupełniamy ściółkę. To dobry moment na posadzenie nowych okazów. Egzemplarze zbyt mocno rozrośnięte można podzielić i przesadzić.
Styczeń na balkonie i tarasie [Kalendarz prac]
Zima zbliża się wielkimi krokami, czas zadbać o nasze doniczkowe rośliny. Zapraszamy do czytania
Styczeń w ogrodzie [Kalendarz prac]
Tej zimy śniegu jeszcze nie było... jednak jeśli uważnie zerkniemy przez okno to szybko zauważycie już jej pierwsze oznaki. Warto dowiedzieć się jak zadbać o ogród o tej porze.
Po co nam ta łacina [Porada eksperta]
Czy używanie łacińskich nazw roślin nie jest przeżytkiem? Są trudne i moim zdaniem wprowadzają tylko niepotrzebne zamieszanie... Patrycja Wojtczak