Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Okładziny na ściany. Jakie okładziny ścienne są modne?

ISz/redakcja
Kolory i wzory paneli są starannie opracowywane przez producentów - Fot. Stegu Mollis

Aby zmienić wygląd ścian i sufitów, najczęściej sięgamy po pędzel lub wałek malarski. Warto jednak poznać też inne techniki dekoracyjne - jak okładziny ścienne. Dzięki dostępnym na rynku rozwiązaniom możemy stworzyć powierzchnie o wyjątkowym charakterze, a tym samym znacząco poprawić wygląd wnętrz naszych domów. Jakie okładziny ścienne są obecnie modne i jakie warto wziąć pod uwagę?

Okładziny ścienne na różne sposoby

Okładziny ścienne – bo o nich mowa – można wykorzystać na dowolnej przestrzeni. Stanowią doskonałe tło zarówno dla łóżka w sypialni, jak i wanny w łazience. Montuje się je w pionie i w poziomie, na całej ścianie lub tylko na jej fragmencie, co pozwala stworzyć niepowtarzalne kompozycje. Nie warto się ograniczać – można nimi ozdobić nawet część sufitu. Bardziej odważni w aranżacji wnętrz mogą je wykorzystać jako część lub front mebli. Dekoracyjne panele ścienne są także dobrym pomysłem na optyczne powiększenie czy pomniejszenie wnętrza. W przestronnym wnętrzu dobrze wyglądają duże, geometryczne wzory, w małym – lepiej postawić na delikatniejsze motywy w jasnych kolorach.

Warto podkreślić walory paneli ściennych. Zamontowane w suficie lub podłodze punkty świetlne spotęgują trójwymiarowy efekt aranżacji. Najtrudniejszy i najbardziej czasochłonny zwykle okazuje się wybór konkretnych produktów. W ofercie producentów znajduje się wiele oryginalnych form. Wśród nich można znaleźć zarówno geometryczne figury (między innymi koła, kwadraty, sześciokąty, trójkąty), jak i fale. Producenci dodatkowo utrudniają nam podjęcie decyzji, umożliwiając tworzenie własnych propozycji, które są później realizowane na indywidualne zamówienie.

Oprócz kształtu warto także poeksperymentować z formatem. Panele są dostępne jako niewielkie elementy o wymiarach 30 x 30 cm i duże modele w rozmiarach do 100 x 80 cm. Niektóre z nich są wielokrotnościami modułu, których zestawienie pozwoli uzyskać ciekawy wzór. Część produktów jest oferowana w kolorze białym do wykończenia farbą, część ma oryginalną kolorystykę, starannie dobraną przez producentów. Zwykle pracują oni nad barwami bardzo długo, aby były niepowtarzalne i stały się ich wizytówką. Takie kolekcje paneli na pierwszy rzut oka są bardzo „nieoczywiste”, inne niż zestawy kolorów, do których przywykliśmy. Przekonują jednak swoją oryginalnością, zaskakującymi melanżami i drobnymi niuansami. W takich kolekcjach nawet pozornie niepasujące do siebie połączenia tworzą harmonijną całość.

Zobacz także: Jak zamontować panele ścienne [KROK PO KROKU] >>

Okładzina ściany z tkanin - dekoracja wnętrz

Niekwestionowanym liderem w podboju mediów społecznościowych są panele tapicerowane. To na tyle silny trend, że wprowadziły je do swojej oferty również firmy, które do tej pory miały tylko panele z drewna i kamienia. Panele wykonuje się z podkładu, wypełnienia (najczęściej pianki tapicerskiej, ale też wełny owczej) i tkanin obiciowych, między innymi eko skóry, filcu, weluru. Mają one dużą odporność na ścieranie i zaplamienie, dzięki czemu łatwo je utrzymać w dobrym stanie. Miękkie panele znajdują zastosowanie jako zagłówki do łóżek. Dekorują wybraną przestrzeń oraz zapewniają wygodne oparcie, ale nie tylko. Wykończenie z tkaniny równie dobrze może posłużyć jako ozdoba ściany lub siedzisko na szerokim parapecie.

Zobacz także: Panele tapicerowane - miękka alternatywa w dekoracji ścian >>

Miękkie panele wykonuje się z tkanin miłych w dotyku, odpornych na zabrudzenia, rozdarcie i blaknięcie - Fot. Dappi
Różnorodność materiałów pozwoli dobrać je pod względem kolorystyki, faktury i funkcjonalności - Fot. Stegu Mollis
Panele można układać w formie monochromatycznych aranżacji lub w dowolnie mieszanych kombinacjach kształtów i kolorów - Fot. Stegu Mollis

Okładziny ścienne z mchu i paproci

Kto powiedział, że ściana nie może być żywa, a ogród może być tylko poziomy i poza budynkiem? Przełamując schematy, rośliny wprowadza się do miejsc nieoczywistych, zamieniając białe, puste ściany w zielony obraz, montowany w specjalnych ramach. Najłatwiej to osiągnąć, stosując panele z mchem. Oprócz niego kompozycja może zawierać również inne rośliny, na przykład paprocie czy oliwnik. Zielone ściany z chrobotka, mchu poduszkowego i leśnego oraz stabilizowane rośliny są w 100% naturalne, bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Materiały użyte do ich utrwalenia są ekologiczne. Jedyne, czego potrzebują, to odpowiednia wilgotność powietrza. Mech jest również naturalnym miernikiem wilgotności powietrza, ponieważ ma właściwości higroskopijne. Jest elastyczny i miękki, gdy powietrze w pomieszczeniu ma odpowiedni stopień wilgotności. Ściana z mchu jest antystatyczna – nie przyciąga kurzu. Takie panele dobrze sprawdzają się w łazienkach ze względu na podwyższoną wilgotność powietrza. Aby zielona ścian z mchu zachowała świeżość, nie należy jej wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i wody (nie można jej również zraszać).

Zobacz także: Mech we wnętrzu. W jaki sposób go wykorzystać? >>

Z mchu możemy stworzyć naturalne obrazy, dopasowane do każdego wnętrza - Fot. Dream Wall

Okładziny ścienne z betonu architektonicznego

Płyty z  betonu architektonicznego mogą mieć różną strukturę. Może być gładka (beton polerowany) lub z tak zwanymi wżerami, czyli nieregularnymi porami, a nawet pęcherzykami powietrza. Beton ozdobny może występować w różnych kolorach dzięki modyfikacjom składników mieszanki betonowej. Standardowe barwy to biel, czerń, różne odcienie szarości i beżu oraz grafitowy. Jednak możliwe jest również uzyskanie barw niestandardowych, wpadających w zieleń, czerwień czy brąz. Beton dostępny jest także w formie paneli 3D, które sprawdzają się w oryginalnych, przestrzennych aranżacjach. Beton architektoniczny jest także dostępny w wersji zbrojonej włóknem szklanym, znany jako jako GRC (GFRC) lub fiberbeton.

Zobacz także: Betonowe okładziny >>

Zobacz także: Elastyczny beton architektoniczny >>

Minimalistyczna forma zachęca do tworzenia rytmicznych, uporządkowanych kompozycji. Kolekcja CA - Fot. Conmere
Płyty z betonu architektonicznego wyglądają atrakcyjnie we wszystkich aranżacjach. Stockholm, StonesPłyty z betonu architektonicznego wyglądają atrakcyjnie we wszystkich aranżacjach. Stockholm - Fot. Stones
Solidna betonowa płaszczyzna może być zrównoważona delikatnym wzorem. Kolekcja O - Fot. Conmere

Okładziny ścienne z drewna

W architekturze wnętrz wciąż stawia się na naturalne materiały, a przede wszystkim drewno. Jest ono bardzo uniwersalne, co sprawia, że panele wykonane z tego materiału nadają się niemal do każdej stylizacji. Pozwolą uzyskać wyciszone, przytulne i ciepłe wnętrze, a jednocześnie stanowią designerski element dekoracyjny i nietuzinkowy sposób wyeksponowania naturalnego piękna drewna. Panele drewniane można je układać nie tylko na ścianach, ale także na suficie. To, jaki efekt uda się osiągnąć, zależy od wybranego gatunku drewna i wykończenia jego powierzchni oraz szerokości desek. Można użyć nie tylko gotowych paneli z drewna, ale także produktów przeznaczonych na podłogi – deszczułek parkietowych, paneli warstwowych.

Zobacz także: Drewno na ścianie. Pomysły na drewniane ściany >>

Kwadratowe, ciosane elementy z drewna naturalnego sprawdzą się w nowoczesnej i tradycyjnej aranżacji. Cube - Fot. Stegu
Wykańczając ściany drewnianymi panelami, zyskujemy płaszczyznę o niepowtarzalnym rysunku i fakturze. Pure - Fot. Stegu

Panele akustyczne jako okładziny ścienne

Doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie należy poprawić akustykę wnętrza – istnieje problem z echem, pogłosem, gwarem. Pokrycie panelami już 20-30 proc. ścian w pomieszczeniu, w którym istnieje problem z pogłosem, potrafi zdziałać cuda. W pomieszczeniu jest ciszej, odbicia dźwięku są zredukowane, a samo pomieszczenie zaczyna sprawiać wrażenie przytulniejszego. Takie panele to doskonała alternatywa dla klasycznej zabudowy, którą należy wykonać z metalowego rusztu z wypełnieniem z wełny mineralnej i z okładziną z płyt kartonowo-gipsowych, wymagającego szpachlowania, szlifowania, malowania. Czyli alternatywa dla remontu, bałaganu i zamieszania.

Zobacz także: Panele akustyczne - za kilkanaście lat będą w każdym domu >>

Panele akustyczne - Fot. Fluffo
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach

Skomentuj:

Okładziny na ściany. Jakie okładziny ścienne są modne?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej