Fundamenty

Fundamenty pod dom mają zapewnić minimalne i równomierne osiadanie budynku oraz jego stateczność. Krótko mówiąc - fundamenty to podstawa bezpieczeństwa budynku. Głębokość fundamentów zależy od wodno-gruntowych warunków panujących na działce.

Jak wykonać fundamenty. Budowa fundamentów to czynność mniej lub bardziej skomplikowana - wszystko zależy od tego, jakie rodzaje fundamentów będziemy brali pod uwagę. To oczywiste, że łatwiej jest wykonać fundamenty bezpośrednie, a więc przekazujące obciążenia na grunt (m.in. ława fundamentowa, płyta fundamentowa), niż fundamenty głębokie, przekazujące obciążenie pośrednio (np. pale fundamentowe czy kolumny).

Jak zacząć fundamenty?: to zależy od konkretnego przypadku, od wielu różnych czynników, począwszy od projektu budynku, jego kształtu, zastosowanych w nim rozwiązań technicznych, warunków wodno-gruntowych, na wykonawstwie kończąc.

Ile kosztują fundamenty pod dom 100 m2. Nie sposób wskazać średniej ceny, wszystko zależy bowiem od wspomnianych już rodzajów fundamentów oraz wodno-gruntowych warunków panujących na działce. Pamiętać trzeba też, że ceny materiałów potrzebnych do zbudowania fundamentów są różne w różnych częściach kraju.