Fundamenty

 • Jak ocieplić i uszczelnić płyty fundamentowe?

  Jak ocieplić i uszczelnić płyty fundamentowe?

  Płyty fundamentowe w każdym domu jednorodzinnym muszą być wykonane jak najdokładniej. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób ocieplić i uszczelnić te elementy. Jeszcze przed budową płyty fundamentowej ważne jest usunięcie tak zwanego humusu i wymiana części znajdującej się pod spodem ziemi na podsypkę stabilizującą ze żwiru i piasku. Podstawowe wiadomości na temat płyt fundamentowych wpływają na to, że podstawa domu jest solidna. I właśnie dlatego należy się o to tak dokładnie zatroszczyć.

 • Izolacja fundamentów, czyli jak ochronić dom przed wilgocią

  Izolacja fundamentów, czyli jak ochronić dom przed wilgocią

  Nie ulega wątpliwości, że fundamenty domu należy zabezpieczyć przed wodą i wilgocią. Dlatego tak ważne jest to, aby poza samą hydroizolacją skupić się na doborze izolacji bitumicznej. Wówczas wilgoć nie będzie wnikała w głąb ścian.

 • Płyta fundamentowa zamiast tradycyjnych fundamentów. Czy warto?

  Alternatywą dla tradycyjnych fundamentów jest płyta. sprawdza się ona w niekorzystnych warunkach gruntowych i przy wysokich wymaganiach stawianych domom energooszczędnym. Czy jednak opłaca się ją wybrać także wtedy, gdy warunki są korzystne?

 • Najlepsze aplikacje - fundamentowanie [WIRTUALNA POMOC]

  Na fundamentach będzie się opierać konstrukcja naszego domu. Muszą być one solidne i wytrzymałe, aby przenieść obciążenia. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo. Zanim więc znikną pod ziemią, trzeba dopilnować ich właściwego wykonania. Aby to ułatwić, wybraliśmy aplikacje, które przydadzą się na tym etapie budowy domu.

 • Fundament tradycyjny - co powinniśmy o nim wiedzieć?

  Ławy i ściany fundamentowe są tradycyjnym sposobem posadowienia domów, a do tego - jak się powszechnie sądzi - najbardziej ekonomicznym. Z tego powodu - mimo upływu czasu i pojawienia się nowych rozwiązań - wciąż są najczęściej wybieranym rodzajem fundamentów. Czy słusznie?

 • osuszanie fundamentów

  Remont starego domu: uszczelnienie i osuszenie fundamentów

  Wiele starych domów ma zawilgocone fundamenty. Świadczą o tym białe wykwity, ciemne plamy czy odpadający tynk. Zanim więc zajmiemy się remontem wnętrz, trzeba najpierw znaleźć przyczynę zawilgocenia, usunąć ją i dopiero wtedy osuszyć ściany zagłębione w ziemi.

 • drenaż,drenaż opaskowy,fundamenty

  Drenaż - na nadmiar wody wokół fundamentów

  Sposobów na zbieranie nadmiaru wody z otoczenia fundamentów, dla ich ochrony przed zawilgoceniem jest kilka. Najpopularniejszy jest drenaż opaskowy z perforowanych rur drenarskich, które układa się wokół ław fundamentowych powyżej ich dolnej i poniżej górnej powierzchni.

 • drenaż,drenaż opaskowy,fundamenty

  Ciąg drenarski

  Ciąg drenarski to część systemu drenażu, wykonywanego gdy część budynku jest poniżej poziomu wody gruntowej. Wykonuje się, tworząc izolację przeciw wodzie naporowej.

 • Głębokość posadowienia

  Spora część fundamentów, ze względu na ryzyko powstawania wysadzin mrozowych, powinna się znaleźć poniżej strefy przemarzania gruntu. Dotyczy to między innymi domów posadawianych tradycyjnie na przykład w glinach, piaskach gliniastych czy glinach piaszczystych.

 • Co pod ławy fundamentowe?

  Czasem pod fundamenty potrzebna jest warstwa chudego betonu lub odpowiednio zagęszczonego piasku stabilizowanego cementem. Zdarza się to na przykład w sytuacji, gdy wykopy są głębsze niż powinny albo ławy zaprojektowano jako żelbetowe.

 • Raport o budowie domu murowanego - część 1: fundamenty

  Dom musi mieć mocne podstawy. Na tej niewidocznej części opiera się cała jego konstrukcja. Zanim jednak je wykonamy, musimy wybrać rodzaj fundamentu, materiały do jego wykonania i najskuteczniejsze izolacje.

 • fundamenty

  Ile kosztują fundamenty? Kompleksowe podsumowanie kosztów budowy

  Ławy i ściany fundamentowe to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów posadowienia domu. Zanim ruszymy z pracami, sprawdźmy, ile na nie wydamy? Za co trzeba dopłacić i dlaczego?

 • ława drutowa, fundamenty

  Ławy sznurowe

  Ławy sznurowe, inaczej nazywane drutowymi, to jeden z elementów służących do wytyczania na działce planowanego budynku.

 • ławy fundamentowe, schodkowe ławy fundamentowe, ławy schodkowe

  Ławy fundamentowe schodkowe

  Ławy schodkowe są rodzajem ław fundamentowych, które stosuje się w domach częściowo podpiwniczonych lub w tych budowanych na skarpach.

 • ściany fundamentowe

  Ściany fundamentowe

  Ściany fundamentowe, w zależności od sytuacji, muruje się lub wylewa z betonu.

 • osiadanie gruntu

  Osiadanie gruntu

  Nierównomierne osiadanie gruntu to najczęstszy powód zarysowania lub pękania domu.

 • cokół wokół domu, podmurówka

  Cokół - dolna część domu

  Cokół (inaczej podmurówka), to górny, wystający ponad teren fragment ścian fundamentowych. Może być cofnięty (rozwiązanie najczęściej stosowane) lub wysunięty w stosunku do jego ścian zewnętrznych. Zwykle jest wyodrębniony kolorystycznie i wykończony innym materiałem niż reszta elewacji.

 • Piwnica - jak uchronić się przed zalewaniem?

  Drenaż opaskowy jest sposobem na skuteczną walkę z wilgocią w piwnicy. Pod jednym wszakże warunkiem: musi być dobrze zaprojektowany i wykonany.

 • Ile kosztuje podłoga na gruncie - prace przygotowawcze, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 7

  Wszystkie decyzje, które mają wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania domu, należy uznać za racjonalne. Inwestycja w bardzo dobre ocieplenie podłogi na gruncie jest nie tylko wysoce opłacalna, ale i mało kosztowna.

 • ocieplenie ścian piwnic

  Ściany fundamentowe - jak zapewnić ciepło?

  Chociaż w domach bez piwnic przepisy nie wymagają ocieplania ścian fundamentowych, warto to zrobić. Dzięki temu cała powierzchnia podłogi będzie równomiernie chroniła przed stratami ciepła.

 • izolacja fundamentów, fundamnty

  Izolacja ścian fundamentowych i podłogi na gruncie

  W budynkach niepodpiwniczonych ogromne znaczenia dla trwałości domu i ograniczenia kosztów jego ogrzewania ma skuteczna izolacja przeciwwilgociowa ścian fundamentowych i podłogi na gruncie oraz ich dobre ocieplenie. To ostatnie dotyczy szczególnie podłogi, choć przepisy w tym względzie nie stawiają jej zbyt wygórowanych wymagań.

 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA