Najlepsze aplikacje - fundamentowanie [WIRTUALNA POMOC]
Na fundamentach będzie się opierać konstrukcja naszego domu. Muszą być one solidne i wytrzymałe, aby przenieść obciążenia. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo. Zanim więc znikną pod ziemią, trzeba dopilnować ich właściwego wykonania. Aby to ułatwić, wybraliśmy aplikacje, które przydadzą się na tym etapie budowy domu.
Metro ICM - numeryczna prognoza pogody
Teoretycznie z budową domu można ruszyć o każdej porze roku, ale niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą znacznie utrudnić prowadzenie robót, przyczynić się do popełnienia poważnych błędów wykonawczych, wydłużyć czas trwania prac, a przez to zwiększyć koszty budowy.
W polskich warunkach klimatycznych roboty pod gołym niebem planuje się w harmonogramie budowy domu do stanu surowego zamkniętego na czas od wiosny do jesieni. Pierwsze prace wczesną wiosną uzależnione są nie tylko od warunków gruntowych na danym terenie, lecz także od prognozy pogody. Oczywiście nie mamy wpływu na temperaturę i opady, ale dobrze jest być przygotowanym na niespodzianki. Znacznie ułatwi nam to aplikacja Meteo ICM.
Jest to numeryczna prognoza pogody dostępna dla terytorium Polski. Dzięki meteogramom daje możliwość dokładnej analizy przewidywanej pogody o dużej sprawdzalności. Wystarczy wybrać jedną spośród 2359 miejscowości i model: UM z siatką 4 km i prognozą na 60 godzin lub COAMPS z siatką 13 km i prognozą na 84 godziny. Meteogramy - czyli wykresy temperatury powietrza (również odczuwalnej), opadów, wiatru i ciśnienia pobierane są z ICM, co gwarantuje ich niezawodność.
Aplikacja pozwala na ustawienie wyglądu i automatyczne powiększenie meteogramu. Interfejs jest wygodny i intuicyjny bez zbędnych dodatków. Działa w trybie offline, a korzystania z niej nie zakłócają reklamy.
SYSTEM: IOS, ANDROID
OPRACOWANIE: Szymon Dyja
CENA: DARMOWA
Bosch Toolbox - narzędzia nie tylko dla profesjonalistów
Przy wykonywaniu fundamentów należy zadbać o to, by szalunki miały odpowiednie wymiary, a wykopy właściwą głębokość. Po wykonaniu fundamentów - nie ma znaczenia czy są one tradycyjne, czy jest to płyta fundamentowa - trzeba sprawdzić, czy są one równe i zgodne z wymiarami podanymi w projekcie. Przy tych pracach sprawdzi się aplikacja Bosch Toolbox.
To zbiór profesjonalnych cyfrowych narzędzi przeznaczony dla wykonawców, ale każdy powinien mieć taką wirtualną skrzynkę z narzędziami, w dodatku za darmo, offline i bez reklam. Oprócz funkcji typowych dla ekipy budowlanej (zestawienie prac, dokumentacji budowy), już na początku budowy przyda się nam przyrząd pomiarowy, który umożliwia wpisywanie wymiarów (na przykład wysokości, długości, kąta) bezpośrednio na zdjęciu, a także oznaczanie instalacji elektrycznych, podłączeń, wentylacji itp. oraz dodawanie notatek (głosowych, tekstowych, wideo). Aplikacja zawiera prosty w obsłudze konwerter miar (ponad 50 jednostek!), dzięki któremu szybko przelicza się na budowie - i nie tylko! - wymiary, wagę, objętość, prędkość, moc oraz wiele innych. Majsterkowicze z pewnością docenią katalog produktów i wyszukiwarkę punktów sprzedaży narzędzi za pomocą GPS.
SYSTEM: IOS, ANDROID
OPRACOWANIE: Robert Bosch GmbH
CENA: DARMOWA
Poziomnica Galaxy
Na etapie wykonania fundamentów - i później - przyda się Poziomnica Galaxy. To aplikacja, która zamienia smartfon w narzędzie do wyznaczania pionu i poziomu. Ten wirtualny przyrząd działa dokładnie tak samo, jak jego rzeczywisty odpowiednik (znany również jako poziomnica, libella lub wasserwaga).
Poziomnica, oprócz tradycyjnego sposobu mierzenia poziomu, ma także tryb kalibracji i opcję libelli okrągłej (znanej również jako libella pudełkowa bądź sferyczna), która mierzy jednocześnie w dwóch wymiarach - w poziome i pionie. Jeśli mierzona powierzchnia jest równa, pokazana na ekranie kulka stanie się czerwona. Jeżeli natomiast powierzchnia będzie nierówna, to kulka pozostanie szara i znajdzie się poza centrum celownika.
SYSTEM: IOS, ANDROID
OPRACOWANIE: AGORA SA
CENA: DARMOWA
Kątomierz Smart Protractor
Przed stawianiem ścian na fundamentach trzeba sprawdzić też, czy naroża fundamentów są pod odpowiednim kątem. Można porównać przekątne ścian fundamentowych lub też sprawdzić długości równoległych ścian. Łatwiej jednak zmierzyć kąty w narożach ław i ścian fundamentowych kątomierzem. Jeśli go nie mamy, możemy zainstalować Kątomierz Smart Protractor, która wchodzi w skład kolekcji Smart Tools (kąt, nachylenie).
Aplikacja ta pozwala mierzyć kąt i nachylenie przedmiotu. Można to zrobić na dwa sposoby: w trybie dotykowym kąt mierzy się po umieszczeniu przedmiotu na ekranie, w trybie wahadła - do mierzenia kątów wykorzystuje się ciężar i linię pionową.
SYSTEM: IOS, ANDROID
OPRACOWANIE: Szymon Dyja
CENA: DARMOWA
Sir Local - sprawdzeni fachowcy
Nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się fachowiec do usunięcia awarii. Sir Local to platforma łącząca klientów ze specjalistami w 18 dziedzinach. Wybiera się usługę, jedno z 42 miast i podaje swój numer telefonu. W ciągu 30 minut fachowiec kontaktuje się w celu ustalenia szczegółów realizacji usługi.
SYSTEM: IOS, ANDROID
OPRACOWANIE: 3r studio
CENA: DARMOWA
- Więcej o:
Dozbrojenie narożników ław fundamentowych i wieńców stropowyc
Osiadanie gruntu
Płyta fundamentowa - cena, warstwy, ocieplenie
Betonowanie - 9 najczęściej popełnianych błędów
Płyta fundamentowa zamiast tradycyjnych fundamentów. Czy warto?
Izolacja fundamentów w starym domu
Mocowanie ocieplenia fundamentów
Izolacja fundamentów czyli fundamenty bez strat ciepła