Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Izolacja fundamentów, czyli jak ochronić dom przed wilgocią

Redakcja Pressland

Nie ulega wątpliwości, że fundamenty domu należy zabezpieczyć przed wodą i wilgocią. Dlatego tak ważne jest to, aby poza samą hydroizolacją skupić się na doborze izolacji bitumicznej. Wówczas wilgoć nie będzie wnikała w głąb ścian.

Izolacja fundamentów, czyli jak ochronić dom przed wilgocią
Izolacja fundamentów, czyli jak ochronić dom przed wilgocią
Fot. shutterstock

Charakterystyka izolacji bitumicznej

Izolacja bitumiczna tworzy bezspoinową powłokę izolacyjną, odporną na wilgoć, wodę oraz na kwasy występujące w glebie. Dlatego ma większy zasięg działania aniżeli standardowo stosowane hydroizolacje. Decydując się na wybór izolacji bitumicznej należy sugerować się typem budynku oraz jego posadowieniem. Uwagę należy również skierować na rodzaj gleby, zwłaszcza pod kątem stopnia jej nasiąkliwości i poziomu występowania wód gruntowych. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest badanie hydrogeologiczne gruntu, jeszcze przed zaizolowaniem fundamentów. Pozwala to na późniejszy, perfekcyjny dobór izolacji. Nie tylko można spodziewać się skutecznego zabezpieczenia fundamentów, ale też obniżenia kosztów budowy.

Izolacja fundamentów, czyli jak ochronić dom przed wilgocią
Izolacja fundamentów, czyli jak ochronić dom przed wilgocią
Fot. shutterstock

Wyróżnia się trzy rodzaje izolacji bitumicznej. Pierwszym typem jest izolacja biitumiczna typu lekkiego. Gwarantuje ona ochronę fundamentów przed wodą deszczową oraz przed wilgocią występującą w gruncie. Ten typ izolacji przeznaczony jest dla budynków niepodpiwniczonych, stojących na glebach piaszczystych i żwirowych. Są to grunty o dużej przepuszczalności wody.

Drugim typem izolacji bitumicznej jest izolacja typu średniego. Wskazany typ chroni fundamenty również przed wilgocią gruntową i wodą deszczową, aczkolwiek stosowany jest wobec budynków stojących na gruntach o gorszej przepuszczalności wody.  Izolacja typu średniego może być stosowana w domach podpiwniczonych na glebach lekkich, ale też  w domach niepodpiwniczonych na glebach nieprzepuszczających wody. Będzie to na przykład glina, na której konieczne jest nałożenie dodatkowej warstwy izolacji.

Ostatni typ wśród izolacji bitumicznych stanowi izolacja bitumiczna typu ciężkiego. Odpowiada ona za zabezpieczanie domów na glebach średnio przepuszczalnych oraz nieprzepuszczalnych, gdzie woda napiera pod określonym ciśnieniem. Izolacja bitumiczna typu ciężkiego wyróżnia się dużą szczelnością oraz wytrzymałością na nacisk. Nadaje się także do zastosowania w budynkach podpiwniczonych.

Nakładanie izolacji bitumicznej

Pierwszym etapem związanym z nałożeniem izolacji bitumicznej jest dokładne oczyszczenie podłoża wraz z jego wyrównaniem. Dlatego, tam gdzie pojawiają się większe spoiny należy użyć więcej zaprawy mineralnej. Podłoże powinno być suche lub matowo – wilgotne, co oznacza, że powierzchnia betonowa nie powinna mieć błyszczącej warstwy wilgoci na powierzchni. Izolacji bitumicznej nie nakłada się również na przemarznięte podłoże.

Izolacja fundamentów, czyli jak ochronić dom przed wilgocią
Izolacja fundamentów, czyli jak ochronić dom przed wilgocią
Fot. shutterstock

Jeśli już podłoże zostanie odpowiednio przygotowane to należy nanieść na nie cienką warstwę gruntu bitumicznego. Wyrównuje on chłonność podłoża, co potem wpływa na lepszą przyczepność izolacji. Po nałożeniu gruntu można już nałożyć stosowną do danych warunków izolację bitumiczną. Przyda się do tego pędzel lub szczotka dekarska. Niektóre produkty do izolacji typu lekkiego mogą być również stosowane natryskowo. Z kolei, w przypadku izolacji ciężkich może przydać się stalowe narzędzie, gdyż masa nakładana na podłoże jest bardzo gęsta. Izolację można zaaplikować do wysokości 30 centymetrów nad poziom gruntu. Najczęściej nakłada się dwie warstwy. Podczas nakładania izolacji temperatura powietrza nie powinna być niższa niż +5 stopni Celsjusza.

Izolacja fundamentów jest etapem budowy domu, jakiego na pewno nie można przeoczyć. Typ izolacji powinien być każdorazowo dopasowany do podłoża. W przypadku izolacji bitumicznej bardzo dużą zaletą jest to, że nie musi jej nakładać budowlaniec, gdyż można to zrobić samemu. Oczywiście, jeśli decydujemy się na taki krok to powinniśmy pamiętać, żeby stosować się do wszystkich zaleceń producenta. Ochrona domu przed wilgocią zapewni bezpieczeństwo fundamentów oraz wpłynie na komfort mieszkańców. Dlatego izolacja bitumiczna musi być położona z jak największą dokładnością.

    Więcej o:

Skomentuj:

Izolacja fundamentów, czyli jak ochronić dom przed wilgocią