Co pod ławy fundamentowe?
Czasem pod fundamenty potrzebna jest warstwa chudego betonu lub odpowiednio zagęszczonego piasku stabilizowanego cementem. Zdarza się to na przykład w sytuacji, gdy wykopy są głębsze niż powinny albo ławy zaprojektowano jako żelbetowe.
Wykonawca fundamentów przed zrobieniem ław chce wypełnić wykop warstwą betonu, żeby były one solidniejsze. Czy rzeczywiście jest to potrzebne? Sąsiad miał ławy wylewane bezpośrednio w wykopie i twierdzi, że to wystarczy - jego dom stoi jak stał, a ściany nie pękają. Pyta: Agnieszka Tomaszewska, Olecko
Chudy beton
Zawiera jedynie 1/3 ilości cementu, która jest potrzebna do przygotowania zwykłego betonu, czyli około 100 kg na 1 m3. Niektórzy za chudy beton uważają beton konstrukcyjny klasy C8/10 (dawnej B10) lub B7,5 (nadal sprzedawany, ale bez nowego oznaczenia w normie). Takich wyrobów można użyć zamiast chudego betonu. Niestety, będą one droższe.
Chudego betonu używa się do wyrównywania zbyt głębokich wykopów oraz jako podkładu pod żelbetowe ławy fundamentowe, które mają małą wysokość i dużą szerokość. Ponieważ w takich fundamentach ważne jest zbrojenie poprzeczne, które nie może zostać zabrudzone gruntem z wykopów, umieszcza się je właśnie na warstwie podkładu betonowego. Ponadto układana w wykopie świeża mieszanka betonowa nie miesza się wtedy z gruntem, dzięki czemu nie jest z niej odciągany zaczyn cementowy, co mogłoby osłabić nośność fundamentów. Chudego betonu raczej nie układa się pod betonowe ławy fundamentowe, w których jest tylko zbrojenie podłużne, chroniące je przed pęknięciami, wywołanymi nierównomiernym osiadaniem gruntu.
Piasek stabilizowany cementem
Można nim wyrównać zbyt głębokie wykopy pod fundamenty. Starannie zagęszczony piasek wymieszany z cementem (w 1 m3 piasku powinno być 60-100 kg cementu), pod wpływem wilgoci z otoczenia, trwale wiąże ziarna, a utworzona warstwa jest prawie tak mocna jak ta z chudego betonu. Piasku stabilizowanego cementem często używa się podczas wykonywania brzegów ścieżek w ogrodzie i podjazdów, osadzając w nim krawężniki.
Zamiast piasku z cementem można zamówić suchy beton, czyli bez wody lub z niewielkim jej dodatkiem. Takiego betonu używa się również do mocowania krawężników oraz jako podkładu pod podjazd z kostki betonowej, jeśli grunt jest gliniasty.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.
- Więcej o:
Głębokość posadowienia
Raport o budowie domu murowanego - część 1: fundamenty
Co tańsze - tradycyjny fundament czy płyta fundamentowa?
Ławy fundamentowe schodkowe
Dozbrojenie narożników ław fundamentowych i wieńców stropowyc
Osiadanie gruntu
Płyta fundamentowa - cena, warstwy, ocieplenie
Betonowanie - 9 najczęściej popełnianych błędów