Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mocowanie ocieplenia fundamentów

Tomasz Rybarczyk

Podziemne części budynków jednorodzinnych, nawet jeśli nie są one podpiwniczone, powinny być właściwie ocieplone. Chodzi tu o ocieplenie ścian fundamentowych lub płyty fundamentowej po jej obrysie. Izolacja termiczna powinna być trwała, a więc wykonana z odpowiedniego materiału oraz trwale zamocowana.

Z pozoru prawidłowo wykonana termoizolacja ścian fundamentowych
Z pozoru prawidłowo wykonana termoizolacja ścian fundamentowych
Fot. Tomasz Rybarczyk

Przyczyna usterki

Wykonawcy czasami uważają, że przyklejenie płyt termoizolacyjnych do fundamentów i dociśnięcie ich gruntem wystarczy. Jednak jeśli zalegające wody opadowe lub wysoko występujące lustro wody zgromadzą się wobrębie tak zamocowanej termoizolacji może dojść do usterki. Wówczas na ocieplenie z polistyrenu XPS lub wodoodpornego styropianu będzie działać siła wyporu. Ponieważ są to materiały lekkie, bardzo łatwo następuje ścięcie warstwy kleju, który spaja termoizolację z murem lub obrzeżem płyty fundamentowej. Odklejenie się płyt występuję najczęściej wtedy, gdy termoizolacja jest przyklejona klejem poliuretanowym lub gdy nałożono klej w nieodpowiedni sposób albo podłoże było źle przygotowane (np. nieoczyszczone)

Zapobieganie usterce

Właściwym rozwiązaniem jest dodatkowe, mechaniczne zamocowanie termoizolacji, czyli przytwierdzenie jej za pomocą kołków. O ile jest to proste w przypadku ścian fundamentowych, przy płycie fundamentowej jest trudniej. Warstwa termoizolacyjna tworzy bowiem szalunek tracony i nie ma do czego jej przymocować na etapie wykonywania płyty. W takiej sytuacji termoizolację
można dodatkowo zakołkować po wylaniu płyty. Inna metodą jest umieszczenie odpowiednich elementów na etapie szalowania płyty, by ocieplenie na obrzeżach było od razu zamocowane mechanicznie. Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie specjalnych obrzeży szalunkowych, które nie będą podlegać zjawisku wyporu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Mocowanie ocieplenia fundamentów