Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kalendarz ogrodnika na kwiecień. Kwiecień w ogrodzie

Małgorzata Szymczykiewicz, zastępczyni redaktor naczelnej miesięcznika ?Kwietnik?, wieloletni pracownik SGGW, popularyzatorka wiedzy o roślinach

Kwitnący trawnik
Kwitnący trawnik
Fot. Katarzyna Bellingham
Kwitnący trawnik

Właśnie zakwitają posadzone jesienią na murawie kwiaty cebulowe. Jeśli jest ciepło, trawa zaczyna szybko rosnąć. Dwa, trzy tygodnie później nadaje się do pierwszego koszenia. Ale uwaga! Jeśli to możliwe, wstrzymajmy się z użyciem kosiarki do momentu, gdy rośliny cebulowe przekwitną, a ich liście zżółkną, albo manewrujmy maszyną ostrożnie, omijając kwitnące miejsca. Liście krokusów i narcyzów powinny zaschnąć, aby rośliny mogły zgromadzić w cebuli wystarczającą ilość składników odżywczych, co pozwoli im pięknie zakwitnąć w przyszłym roku.

Dziwne szyszki na świerku

Dopiero kilkunastoletnie świerki tworzą szyszki. Jeśli wiosną na gałązkach młodych drzew pojawią się okrągłe zgrubienia (tzw. galasy) przypominające małe szyszki, to znak, że rośliny zostały zaatakowane przez ochojnika. Owad żeruje na świerkach i modrzewiach. W galasach dojrzewają jego larwy, dlatego "szyszeczki" trzeba usuwać. Wiosną warto opryskać świerki niszczącym larwy preparatem olejowym Promanal.

Precyzyjne cięcie

Grubszych gałęzi starajmy się nie usuwać jednym cięciem, bo możemy poważnie okaleczyć drzewo. Lepiej to robić etapami. Najpierw podcinamy konar od dołu, potem piłujemy od góry, trochę bliżej pnia. Dzięki temu gałąź się nie wyłamie, a z pnia nie odedrze się płat kory. Przy takim sposobie cięcia przy pniu pozostaje tzw. obrączka (kilkucentymetrowy odcinek gałęzi), co ułatwia gojenie się rany. Na koniec jej powierzchnię trzeba wyrównać ostrym nożem. Duże rany zabezpieczamy pastą grzybobójczą.

Kwietniowe siewy

Do gruntu

 • warzywa: burak, cebula, koper, marchew, pietruszka, por, rzodkiew, sałata, cebula siedmiolatka, bób

 • kwiaty: aster chiński, czarnuszka, godecja, maciejka, maczek kalifornijski, klarkia, ubiorek

  W inspekcie

 • warzywa: sałata, kalarepa, kalafior, brokuł, brukselka

 • kwiaty: celozja, cynia, gazania, goździk chiński, lwia paszcza, mietelnik, nemezja, portulaka, szarłat, tytoń

  W pomieszczeniu

 • warzywa: (pojedynczo lub po dwa nasiona w doniczce): ogórek, dynia, kabaczek, melon, kukurydza cukrowa

 • Skomentuj:

  Kalendarz ogrodnika na kwiecień. Kwiecień w ogrodzie