Piwonie krzewiaste (Paeonia suffruticosa) - królewskie krzewy ozdobne
Piwonie krzewiaste to jedne z najszlachetniejszych roślin, jakie można uprawiać w ogrodzie. Rośliny dla koneserów i ludzi cierpliwych, którzy wiedzą, że warto długo czekać, by w końcu cieszyć się kwiatami o olśniewającej urodzie
W Państwie Środka piwonie krzewiaste do dziś uważane są za element dziedzictwa narodowego. Tradycja ich uprawy sięga czasów dynastii Sui i trwa nieprzerwanie od ponad 1800 lat. Pod koniec VI w. n.e. cesarz Yang Ti ogłosił dekret, w którym objął je ochroną. Już wówczas należały do najbardziej lubianych ogrodowych krzewów, a niektóre egzemplarze osiągały wartość stu uncji złota. Urodę kwiatów o płatkach delikatnych niczym jedwab wysławiali poeci i malarze. Nazwy wielu chińskich odmian często mają poetycki charakter, a motyw piwonii pojawiał się na ceramice, tkaninach i wyrobach z laki.
Piwonie krzewiaste
W VI n.e. wieku piwonie trafiły z Chin do Japonii, gdzie zaczęto tworzyć kolejne odmiany. Szczególnie cenione były te o kwiatach pojedynczych ze złocistymi pręcikami i czerwonymi, zielonymi lub białymi słupkami. Coraz większą popularność zawdzięczały rozprzestrzenianiu się buddyzmu zen, gdyż często były sadzone w przyświątynnych ogrodach. Stały się ulubionymi kwiatami zamożnej arystokracji. Obok wiśni i lotosu piwonię krzewiastą uznano za jeden z trzech kwiatów o randze królewskiej. W XVIII wieku skatalogowano w Japonii ponad 600 odmian!
Piwonie krzewiaste odmiany
W połowie XIX wieku duży wkład w rozpowszechnienie piwonii krzewiastych w Europie miał Robert Fortune, słynny łowca roślin, który na zlecenie Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego w 1846 roku wysłał z Chin 25 egzemplarzy najpiękniejszych odmian. W 1844 roku kolekcję 42 odmian, ponoć z cesarskich ogrodów, próbował także pozyskać z Japonii do swej szkółki w Holandii Philipp Franz Balthasar von Siebold. Tylko nieliczne przeżyły długą podróż.
- 'Er Qiao' o biało-czerwonych kwiatach
- 'Rock's Variety' o dużych białych kwiatach z dekoracyjną brązową plamą na płatku
- 'Blanche de His' o różowych kwiatach
- 'Reine Elisabeth' o różowych kwiatach
'Renkaku' – o kremowych postrzępionych kwiatach
Piwonie krzewiaste odmiany mieszańcowe
Rośliny uprawiane obecnie w ogrodach występują pod zbiorczą nazwą Paeonia suffruticosa. Były one jednymi z pierwszych sprowadzonych i poznanych w Europie gatunków tych roślin. Warto wiedzieć, że te odmiany to mieszańce, które powstały przez krzyżowanie tego gatunku z kilkoma spokrewnionymi. Zatem nazwa ta powinna być stosowana jedynie dla czystego gatunku uprawianego w chińskich ogrodach.
Kiedy kwitną peonie
Krzewy piwonii krzewiastej należą w Polsce do rarytasów, a ilość dostępnych odmian jest dość skromna. Jedną z przyczyn jest to, że mnożenie ich wymaga sporych umiejętności, a produkcja trwa stosunkowo długo. Rośliny mogą być mnożone przez szczepienie na siewkach gatunków krzewiastych, a także na korzeniach gatunków bylinowych (ta ostatnia technika, stosowana głównie w Japonii, wymaga ogromnego doświadczenia) lub przez podział roślin matecznych (daje ograniczoną ilość roślin). W uprawie amatorskiej można próbować rozmnażać krzewy przez kopczykowanie okładów - ukorzeniają się po trzech latach. Dlatego piwonie krzewiaste to rośliny dla koneserów. Ich sadzonki bywają bardzo kosztowne, a uprawa wymaga czasu, zaangażowania i cierpliwości.
Gdzie sadzić piwonie krzewiaste
Piwonie krzewiaste - uprawa
Krzewy nawozimy raz w roku, gdy przekwitną. Lepiej znoszą niedobór nawozów niż ich nadmiar. Nie stosujmy świeżego obornika i mocnych nawozów azotowych. Nie lubią nadmiaru wody. Wytwarzają długie korzenie (2-4 m), są więc odporne na upały i susze. Na zdrowotność krzewów korzystnie wpływa mikoryza (symbioza zachodząca między grzybami i korzeniami). Warto je więc zaszczepić grzybnią, kupując specjalistyczny preparat (np. Mykoflor).
W pierwszym roku usuwamy pąki kwiatowe (kwitnienie bardzo osłabia młodą roślinę).
Dorosłe okazy są odporne na mróz (nawet do -30 st. C). Okrywania (w całości) wymagają młode egzemplarze przez pierwsze lata po posadzeniu. W sprzyjających warunkach piwonie krzewiaste żyją ponad 100 lat!
Piwonie krzewiaste - kiedy sadzić ?
Najlepszą porą na ich sadzenie jest jesień na przełomie września i października. Sadzonki w doniczkach możemy sadzić również wiosną. W przeciwieństwie do piwonii chińskiej piwonia krzewiasta powinna być posadzona na głębokości 15 cm. W ten sposób chronimy ją podczas mrozów. Jeśli dojdzie do przemarznięcia górnej części wiosną roślina puści pędy z ukrytych pod ziemią oczek.
- Więcej o:
Dzikie odrosty na piwonii krzewiastej trzeba wyciąć
Piwonie. Czar piwonii
Jak rozmnożyć piwonie?
Uprawa piwonii w ogrodzie
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki