Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak odpowiednio dbać o drzwi wejściowe?

Robert Klos, ekspert programu Dom Bezpieczny

Wybór drzwi wejściowych ma ogromne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa naszego domu. Decydując się na konkretne drzwi trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak klasa antywłamaniowa. Drzwi zewnętrzne powinny być dopasowane do stylu domu i indywidualnych potrzeb. Podpowiadamy, czym się kierować przy ich zakupie i w jaki sposób o nie dbać.

W zamian za regularną konserwację drzwi odwdzięczą się bezproblemową eksploatacją
W zamian za regularną konserwację drzwi odwdzięczą się bezproblemową eksploatacją
Fot. Hörmann

Czy klasa drzwi ma znaczenie? Jaką klasę wybrać?
To, jaką klasę antywłamaniową mają mieć drzwi wejściowe, jest w dużej mierze kwestią indywidualnego poczucia bezpieczeństwa. W dobrze strzeżonych osiedlach domów szeregowych wystarczająca może być stolarka w klasie RC2, natomiast już w przypadku domów położonych na otwartym terenie, wyposażonych w instalacje i sprzęty o dużej wartości, warto zastanowić się nad wyższą klasą, np. RC3. Montaż drzwi antywłamaniowych daje jednak nie tylko większe poczucie bezpieczeństwa. Jak podkreślają specjaliści ds. ubezpieczeń, sam fakt montażu stolarki z atestem może przyczynić się do obniżenia składki lub być warunkiem ubezpieczenia nieruchomości.

Jak należy dbać o drzwi?
Pamiętajmy o regulowaniu i konserwacji drzwi. Ich dość ciężkie skrzydło ma naturalną tendencję do obwieszania się, co może skutkować tarciem o ościeżnicę lub utrudnieniami w domykaniu zamka. Współczesne zawiasy drzwiowe pozwalają na wielokierunkową regulację, stąd niezwłocznie po zauważeniu zmian w położeniu skrzydła względem ościeżnicy powinniśmy z takiej regulacji skorzystać. Jeśli nie wiemy, jak to zrobić – wezwijmy fachowca, ale nie zaniedbujmy tego. Pamiętajmy też o regularnym czyszczeniu zawiasów, zamków i zaczepów. Aby drzwi wejściowe pozostały wizytówką domu przez lata eksploatacji, musimy po prostu o nie dbać.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak odpowiednio dbać o drzwi wejściowe?