Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak odnowić i zakryć metalowe futryny? Poradnik remontowy

Robert Gutowski

Popularnie stosowane w budownictwie wielkopłytowym metalowe futryny do dziś trzymają drzwi w niejednym mieszkaniu. Nic dziwnego, są bowiem bardzo wytrzymałe, a ich wymiana wiąże się z kapitalnym remontem, na który nie wszyscy się decydują lub nie mogą sobie na to pozwolić ze względów finansowych. Obecnie istnieje wiele sposobów na to, aby stare metalowe futryny zyskały nowe życie i to nie wymaga zatrudniania fachowca i gruntownego remontu. Jak odnowić lub jak zakryć metalowe futryny?

Malowanie drewnianych futryn
Malowanie drewnianych futryn
Fot. Shutterstock

Metalowe futryny - czy ich wymiana to konieczność?

Każdy, kto choć raz podchodził do tematu wymiany futryn metalowych wie, jak ciężkie może się okazać to zadanie. Wykuwanie zakotwionej metalowej ościeżnicy ze ściany może znacznie ją uszkodzić, spowodować jej pęknięcia, a przede wszystkim jest bardzo czasochłonne. Stare metalowe futryny można wyciąć, ale także wymaga to wiele pracy, odpowiedniego sprzętu i wiedzy.  A może po prostu wystarczy spojrzeć na nią inaczej? Po pierwsze, metalowe futryny to bardzo wytrzymały element wyposażenia. W porównaniu do ościeżnic wykonanych z innych materiałów nie puchnie, jest odporna na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Po drugie, po co niszczyć coś, co wraca do łask.

W ofercie większości producentów znajdziemy ościeżnice metalowe, które w zestawieniu z drzwiami wykonanymi z innych materiałów np. drewna, tworzą nową, ciekawą jakość wnętrz. Po trzecie, obecnie, w czasach gdy panuje moda na nadawanie drugiego życia starym elementom, na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, które nam to zadanie ułatwią. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Jak zakryć metalowe futryny - porady i inspiracje

Malowanie futryn metalowych

Jednym z najprostszych sposobów renowacji metalowych ościeżnic jest ich pomalowanie. Ten zabieg spokojnie możemy wykonać samodzielnie, bez ponoszenia dużych kosztów finansowych. W przypadku tego sposobu renowacji bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie materiału, na którym będziemy pracować.

Jak zakryć metalowe futryny - przygotowanie: na początku powinniśmy dokładnie obejrzeć całą ościeżnicę, sprawdzić jej stan, wypatrzyć wszystkie ewentualne uszkodzenia materiału, które musimy odpowiednio zabezpieczyć przed malowaniem. Futrynę czyścimy, usuwamy plamy i przebarwienia - do tego będzie nam niezbędny papier ścierny. Na początku gruboziarnistym papierem ściernym usuwamy poprzednią farbę oraz wszelkie ślady rdzy, jeżeli takie występują. Następnie usuwamy powstały kurz i przecieramy całą ościeżnicę. Następnym krokiem będzie delikatne przetarcie jej drobnoziarnistym papierem ściernym w celu nadania szorstkości, aby farba dobrze się trzymała powierzchni. Całą futrynę odtłuszczamy i dokładnie czyścimy bo teraz pozostało ją już tylko pomalować.

Wybieramy farbę do metalu, najlepiej gdy jednocześnie będzie posiadała właściwości ochronne przed korozją. Oferta kolorów i możliwości jest bardzo bogata. Malujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu danego producenta.

Oklejanie futryn metalowych, czyli okleina na futryny metalowe

Jak odnowić stare futryny metalowe? Kolejną metodą renowacji metalowych futryn, którą z powodzeniem wykonamy sami, niedużym kosztem, jest oklejanie. W tym przypadku równie ważne, jak przy malowaniu, jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Sam wybór i zakup okleiny to już sama przyjemność. Okleiny kupujemy zazwyczaj w specjalnych taśmach na metry bieżące. Koszt jest na tyle dostępny, że spokojnie możemy eksperymentować.

Jak zakryć metalowe futryny - przygotowanie: Starą ościeżnicę musimy oczyścić papierem ściernym aby pozbyć się nierówności, dokładnie umyć i odtłuścić. Poprawne wykonanie tych czynności jest bardzo ważne, aby okleina nie odkleiła się po krótkim czasie użytkowania lub pod wpływem działania wilgoci.

Następnie przystępujemy do montowania okleiny. Okleinę nakładamy od góry do dołu, dokładnie i równomiernie dociskając  miejsce przyklejenia. Jeżeli zauważymy pęcherzyki powietrza, natychmiast odklejamy dany kawałek i ponownie przyklejamy. Po przyklejeniu docinamy pozostałości nożykiem. Aby okleić metalowe futryny nie musimy zatrudniać fachowca, ale aby długo nam służyły musimy dokładnie przygotować materiał i wykonać prace z dużą precyzją i starannością.

Ościeżnice renowacyjne, czyli zastosowanie nakładek

Jednym z nowszych, gotowych rozwiązań dostępnych na rynku są nakładki na ościeżnice. Są to obudowy - opaski, które nakłada się bezpośrednio na stare ościeżnice. Montaż nie jest zbyt skomplikowany i właściwie nie wymaga szczególnych przygotowań. Tego typu nakładki zakupimy u popularnych producentów drzwi i okien, a także w zamówimy na wymiar w sklepach internetowych wybierając spośród szerokiej gamy kolorów. Ich ceny zaczynają się od 300 zł za komplet. Wraz z materiałem otrzymujemy dokładną instrukcję montażu, zazwyczaj polega on na połączeniu i dopasowaniu do światła elementów pionowych z poziomym, osadzeniu w otworze, a następnie zainstalowaniu rozpór. Montaż trzeba koniecznie wykonać przy pomocy poziomicy.

Wbrew swojej atrakcyjności w wyborze form i łatwości montażu, opaski na futryny posiadają jednak wadę, ponieważ zwężają otwór drzwiowy. Dlatego przed zakupem musimy dokładnie wymierzyć, czy skrzydło naszych drzwi zmieści się po zmontowaniu nakładek.

Jak widać istnieje wiele sposobów na renowację metalowych futryn. Warto je wziąć pod uwagę jeżeli chcemy zaoszczędzić sobie czasu i pieniędzy, a jednocześnie uzyskać całkiem nowy wygląd drzwi.

Jak odnowić futryny metalowe - krok po kroku

Przed laty w mieszkaniach w blokach zwykle montowano nieestetyczne metalowe futryny. Podpowiadamy, jak w nieskomplikowany sposób można je zasłonić, tak by powstało eleganckie przejście bez drzwi.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak odnowić i zakryć metalowe futryny? Poradnik remontowy