Jak urządzić mały salon w bloku?
Nieduży metraż wnętrza może być prawdziwym wyzwaniem, kiedy planujemy jego aranżację. Sen z powiek spędza szczególnie pytanie, jak urządzić mały salon? To reprezentacyjna przestrzeń, zatem powinna być zaplanowana ze szczególną dbałością. Zebraliśmy porady i inspiracje, które proponujemy wykorzystać przy projektowaniu tego pomieszczenia. Jak urządzić mały przytulny salon?
Mały salon - zaleta czy wada?
Mówi się, że małe dziecko to mały problem, a duże - duży. Podobnie można podejść do kwestii posiadania salonu o skromnym metrażu. Mały salon w bloku łatwo i szybko się sprząta, a wyposażenie kosztuje mniej niż w przypadku przestronnego wnętrza. Ponadto w mniejszym wnętrzu łatwiej o przytulny klimat.
Mały salon - jak urządzić?
Projektowanie takiego pomieszczenia zaczynamy od określenia, jakie funkcje chcemy w nim zmieścić. Standardowo są to: wypoczynkowa, gościnna, jadalniana, czasem też sypialniana i robocza. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ warunkuje wybór mebli oraz ich rozmieszczenie. Przykładowo, jeśli planujemy tu spać - lub potrzebujemy dodatkowego łóżka dla gości, kupimy rozkładaną sofę - i koniecznie z pojemnikiem na pościel, aby mieć gdzie schować zapasowy komplet. Jak urządzić mały salon w bloku, aby był wygodny i funkcjonalny? Przede wszystkim trzeba zastosować triki, które optycznie powiększą przestrzeń.
- Wąska paleta kolorów - najlepiej ograniczyć ją do 4 barw, które będą się powtarzały w postaci mebli i mniejszych elementów wyposażenia wnętrz, w połączeniu z różnymi fakturami. Taki zabieg sprawi, że salon będzie wyglądał na bardziej uporządkowany i spójny estetycznie.
- Lustra - to najprostszy i najlepszy sposób na iluzję optyczną we wnętrzach. W małym salonie można pokryć lustrzaną powierzchnią fragment ściany lub umieścić na ścianie na kanapą kompozycję z luster o różnych kształtach i rozmiarach.
- Jasne kolory, delikatne wzory - od podłogi po sufit - lekkość wyrażona w ten sposób sprawi, że salon wyda się większy.
- Meble na nóżkach - wyglądają o wiele delikatniej od modeli na cokołach, które są masywne i przytłaczają wnętrze.
- Puste okna - firany i zasłony sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniejsze - szczególnie, jeśli zasłony zostały uszyte z grubej, mięsistej tkaniny. Najlepiej pozbyć się takich dekoracji i zastąpić je drewnianymi żaluzjami lub roletami. A jeśli z jakiegoś powodu planujemy je jednak zastosować, wybierzmy półprzezroczysty, lekki materiał.
A jak urządzić mały salon ze stołem? Kiedy skromny metraż nie pozwala na zaaranżowanie strefy jadalnianej w pokoju dziennym, pozostają opcje zastępcze. Jedną z nich jest stolik kawowy z możliwością podnoszenia blatu - do wysokości, która pozwala wygodnie zjeść posiłek siedząc na kanapie lub fotelu. Drugi pomysł to blat zamocowany na ścianie, który w razie potrzeby można podeprzeć ukrytym wcześniej elementem i uzyskać stół - a usiąść przy nim możemy na taboretach, które zostały tak skonstruowane, że w razie potrzeby można je zestawić i stworzyć jedno siedzisko.
Zobacz także:
Aranżacja małego salonu. Fokus na ściany
W domu jednorodzinnym dysponowalibyśmy obszerną strefą dzienną. W mieszkaniu najczęściej pozostałe mały salon. Jak go urządzić? Dobrym punktem wyjścia będzie minimalizm. Meble o prostych, oszczędnych formach, znikoma liczba dekoracji, subtelne wzory i kolory, o których była mowa wcześniej - to wszystko sprzyja uporządkowaniu przestrzeni, która będzie sprawiała wrażenie większej. Warto też zadbać, aby jak najwięcej elementów wyposażenia przenieść z podłogi na ściany. Lampy stojące zastąpić kinkietami, unikać ustawiania na podłodze koszy i pojemników do przechowywania, a nieduże szafki zamocować na specjalnych uchwytach na ścianach. Mały salon nie tylko będzie się lepiej prezentował, ale też będzie łatwiej go odkurzyć i umyć podłogi.
Skromny metraż może być "pojemny" - pod warunkiem, że postawimy na wielofunkcyjne rozwiązania oraz meble na wymiar, które pozwolą nie tylko dopasować je do naszych potrzeb, ale i maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Warto kupić stolik kawowy z miejscem do przechowywania pod blatem - w postaci szuflad lub z podnoszonym blatem, pod którym zaprojektowano schowki. Piloty i gazety umieścimy w specjalnym organizerze na podłokietniku sofy, który przy okazji może spełniać funkcję stolika pomocniczego (o ile wybierzemy model z tacą w górnej części).
A jak urządzić mały salon z aneksem? Wspólna przestrzeń wypoczynkowo-kuchenna to rozwiązanie najczęściej spotykane w nowy budownictwie. O czym pamiętać przy jej urządzaniu?
- Na niewielkiej przestrzeni najlepiej unikać podziałów na podłodze - czyli różnych jej wykończeń. Połóżmy jednakowe panele lub deski w całej strefie dziennej, czyli salonie, aneksie i przedpokoju (można je zastąpić płytkami drewnopodobnymi).
- Kuchenny bałagan będzie mniej widoczny z salonu, jeśli zasłonimy go wysokim barkiem - lub lekką ścianką do wysokości np. 130 cm. Warto też przechowywać wszystkie drobiazgi kuchenne w zamknięciu - szafkach i szufladach. Im mniej na widoku, tym większe poczucie czystości i uporządkowania, a to pożądane wartości w małym salonie z aneksem.
Zobacz także:
Mały salon z kuchnią - jak to pogodzić w dobrym stylu?
Wspólna przestrzeń wypoczynkowo-kuchenna wymaga konsekwencji projektowej. Zastosowane tutaj materiały i kolory powinny do siebie nawiązywać, aby obie strefy tworzyły spójną całość. Zabudowa meblowa w salonie może się łączyć z kuchenną - a jeśli zdecydujemy się na taki sam rodzaj wykończenia, część robocza stanie się oczywistym przedłużeniem salonowej.
Jak urządzić mały salon z kuchnią? Warto zrezygnować z tradycyjnych uchwytów meblowych na rzecz ukrytych lub tip-onów, nazywanych też klik-klakami, które umożliwiają otwarcie szafki po naciśnięciu frontu w odpowiednim miejscu. Ograniczenie liczby detali sprawia, że nieduże wnętrze wygląda lepiej. Mały salon z kuchnią zyska też, jeśli postaramy się ukryć sprzęty AGD - wybierzemy lodówkę do zabudowy, mikrofalówkę schowamy w szafce, a blat roboczy dopasujemy kolorystycznie do płyty grzewczej (i przy okazji zlewozmywaka - dzięki temu jedno i drugie stanie się mniej widoczne).
Mały salon z kuchnią oznacza mniej miejsca do pracy, a co za tym idzie - konieczność sprytnego zaprojektowania mebli kuchennych. Jeśli nie chcemy rezygnować ze zmywarki, wybierzmy mniejszy model - o szerokości 45 cm zamiast 60 cm. Również piekarnik może zajmować mniej miejsca i zamiast standardowego wymiaru (wys. x szer.) 60x60 cm może mieć 45x60 cm lub 60x45 cm. Szafki wiszące, aby były bardziej pojemne, powinny sięgać do samego sufitu.
Zobacz także:
Skomentuj:
Jak urządzić mały salon w bloku?