Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Minimalizm  - jak urządzić przytulne i proste wnętrza? Zasady aranżacji i życia

Redakcja

Minimalizm to popularny styl w urządzaniu wnętrz. Wprowadzenie go do aranżacji nie tylko pomaga w utrzymaniu porządku, ale również wpływa pozytywnie na komfort codziennego życia. Minimalizm w domu oszczędza nasz czas, który tracilibyśmy na przeszukiwanie gromady niepotrzebnych rzeczy w poszukiwaniu tej jednej. Jakich zasad należy przestrzegać, aby stworzyć koncepcję w duchu minimalizmu?

minimalizm
Aranżacja w stylu minimalistycznym
Tracy ben/Shutterstock

Co to jest minimalizm? Podstawowe zasady zakupów i życia

Najlepsze skandynawskie tradycje projektowania kontynuuje Norm, duńskie studio projektowe. Przeglądając ich projektowe portfolio spróbujmy ustalić kilka zasad urządzenia wnętrz w stylu minimalistycznym. Co to jest minimalizm?

Czym się charakteryzuje?

  • Mniej znaczy więcej. Mniej mebli, mniej rzeczy, mniej bałaganu. Doceń prostotę i poprzestań na małym. Wybierz tylko najpotrzebniejsze rzeczy, nie zaśmiecaj swojej przestrzeni. Słynna sentencja Miesa van der Rohe ciągle jest aktualna.
  • Użyteczność. Krzesło, stół, szafa, półki - muszą być wygodne i spełniać swoje funkcje. Wybieraj meble i przedmioty trwałe, porządnie wykonane z dobrych materiałów i bez zbędnych ozdób.
  • Szlachetna pustka. Tylko najpotrzebniejsze sprzęty. Minimalizm to prostota, ale i wyrafinowanie. Proste nie znaczy gorsze - proste znaczy uniwersalne, wystarczy na długie lata. Dlatego kup porządny stół i krzesła.
  • Naturalne materiały. Drewno, kamień, naturalne tkaniny. Postaw na materiały jak najbliższe natury. To na nich bazuje najlepsze skandynawskie wzornictwo, a tym samym minimalizm.
  • Kolorystyka. Ogranicz kolory do minimum, wybierz trzy ulubione i konsekwentnie pilnuj palety barw. Zobaczysz, jak powiększy się przestrzeń twojego domu. Minimalizm dopuszcza też czarne akcenty - dodadzą nieco dramatyzmu, a wnętrze zyska bardziej wyrazisty charakter. Jeśli wystarczy ci odwagi, pomaluj jedną lub dwie ściany na czarno.

Jak wprowadzić minimalizm do domu?

Minimalizm w mieszkaniu nie różni się od tego, który wprowadzamy do domu jednorodzinnym - zasady są takie same. O czym jeszcze należy pamiętać, kiedy aranżujemy wnętrza w zgodzie z minimalizmem?

  • Harmonia proporcji. Proste linie, geometryczne kształty, symetria. To też cechy minimalizmu.
  • Przechowywanie w ukryciu. Schowaj niepotrzebne rzeczy do szaf i szafek. Zadbaj o jak największą liczbę schowków, również w nietypowej postaci - pod siedziskami mebli, w zagłówkach, pod łóżkiem. Ukryj wszystko, co da się ukryć, a przestrzeń prywatną oddziel przesuwanymi drzwiami.
  • Niech stanie się światło. Jak wprowadzić minimalizm do domu? Ważną rolę pełnią duże okna oraz świetliki w dachu. Zrezygnuj z firan i zasłon (o ile jest taka możliwość), w ostateczności wybierz rolety albo żaluzje, ale wyłącznie w neutralnych kolorach. Pozwól, by naturalne, dzienne światło bez przeszkód wpadało do wnętrza i wypełniło je w całości.
  • Żeby nie było nudno. Piękno tkwi w szczególe, również w takim pomieszczeniu, jakim jest łazienka. Do mieszkania wybierz oryginalne lampy. Zwróć uwagą na ich geometrię, kształt. We wnętrzach utrzymanych w duchu minimalizmu dobrze prezentują się duże formy i oryginalne projekty, niekoniecznie skandynawskie.
  • Domowy azyl. Dom to twoje miejsce na ziemi. Tu odpoczywasz od zgiełku otaczającego cię świata, natłoku informacji, hałasu. Oszczędność form nie wyklucza zastosowania detali, które nadadzą aranżacji indywidualnego charakteru.
  • Dobry projekt. Jeśli nie potrafisz zaprojektować wnętrza lub masz obawy, czy na pewno zrobisz to dobrze (lub nie masz na to czasu), poproś o pomoc specjalistę. Profesjonalny projektant podpowie, jak osiągnąć zamierzony efekt.

Praktyczny minimalizm - jak urządzić wnętrze?

W każdym elemencie domu można odkryć minimalizm. Jakie drzwi sprawdzą się najlepiej w przypadku tego stylu? Proste kształty i oszczędne zdobienia to zasady dotyczące również wyboru drzwi do wnętrz zaaranżowanych w tym stylu. Nie ma tu miejsca na dekoracyjne frezowanie czy przeszklenia z dodatkiem szprosów. Skrzydło drzwiowe powinno być gładkie i jednolite pod względem koloru, dopuszczalne jest zastosowanie szkła na przykład w postaci cienkiego paska na całej wysokości drzwi. Również klamka powinna zostać dobrana pod tym kątem - minimalizm w tym przypadku będzie oznaczał maksymalną prostotę.

A oto, jak prezentuje się praktyczny minimalizm:

Jakie oświetlenie sprawdzi się w skromnych wnętrzach?

Co oznacza minimalizm w domu, jeśli wziąć pod uwagę oświetlenie? Najprościej rzecz ujmując, chodzi o lampy, które nie dominują nad aranżacją i nie przyciągają wzroku - ewentualnie są niemal niewidoczne. Wnętrza powinny być dobrze oświetlone, więc nie ograniczajmy liczby opraw - postawmy raczej na oszczędny wygląd. Na suficie sprawdzą się plafony oraz mniejsze i większe tuby, a na ścianach proste kinkiety. Minimalizm objawi się w pełnej krasie, jeśli postawimy na oprawy w tym samym kolorze, co ściana, na której się znajdą. Mogą być też białe, ale wykonane z gipsu - aby można było je samodzielnie pomalować.

Skomentuj:

Minimalizm  - jak urządzić przytulne i proste wnętrza? Zasady aranżacji i życia