Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak oświetlić salon? Porady i inspiracje

mat. prasowe Labra

Salon to miejsce relaksu, wspólnych chwil w gronie najbliższych – słowem wielofunkcyjna przestrzeń. Ponieważ pełni tak różnorodne funkcje, nie sposób wyposażyć go w jeden rodzaj oświetlenia. Aby podkreślić jego walory i za pomocą właściwie dobranych punktów świetlnych wydzielić w nim poszczególne strefy, warto zainwestować w więcej niż jedną lampę. Jaką? Podpowiada Kama Mucha – projektantka wnętrz.

jak oświetlić salon
Projekt i realizacja KAMA MUCHA
mat. prasowe

Na przestrzeni kilku ostatnich lat podejście do projektowania salonu uległo zmianie. Z klasycznego pokoju telewizyjnego stał się pomieszczeniem wielozadaniowym. Często zostaje otwarty na kuchnię i jadalnię, a ostatnio coraz częściej połączony z domowym biurem. Tu odpoczywamy po pracy, oglądamy filmy, bawimy się z dziećmi, czytamy. Dlatego oświetlenie powinno być tak zaprojektowane, aby uwzględniało wszystkie aktywności, podnosząc tym samym nasz komfort i intuicyjność użytkowania. Co więc należy wziąć pod uwagę, projektując oświetlenie do salonu? Ilość naturalnego światła? Metraż? Wysokość?

Przede wszystkim potrzeby i tryb życia domowników. W drugiej kolejności kwestie wynikające z architektury pomieszczenia i elementów w nim zaprojektowanych. Usytuowanie mebli, użyte faktury, kolory, ilość światła dziennego - wszystko to ma znaczenie. Użycie określonej lampy jest wynikową cech, które reprezentuje.

tłumaczy Kama Mucha, projektantka wnętrz.

Moc, barwa światła, kąt wiązki światła, możliwość ściemniania, wskaźnik jakości oddawania barw – to najważniejsze elementy, o których nie można zapominać, planując oświetlenie. Sam kształt lamp czy opraw to kwestia stylistyki wnętrza, ale gabaryty muszą wynikać z ergonomii. 

Bogatsi o wiedzę dotyczącą możliwości, jakie dają nam lampy, oczekiwań i upodobań przyszłych domowników oraz wizję światła w przestrzeni, możemy świadomie ją rozplanować i dobrać odpowiednie typy oświetlenia. Zanim jednak padnie pytanie: gdzie powiesić lampę, warto dokładnie poznać wnętrze, wyznaczyć poszczególne strefy, rozplanować ustawianie mebli i innych elementów wyposażenia. Dlatego zawsze, jeśli tylko to możliwe, najpierw zaplanujmy projekt, a potem wykonanie instalacji.

Jeśli jednak mamy do czynienia z remontem i ingerencja w instalację jest niemożliwa lub mocno ograniczona, korzystajmy z rozwiązań uniwersalnych. Dla mnie do takich należą systemy liniowe, do których potrzebujemy tylko jednego punktu elektrycznego. Systemy smart home w starych instalacjach są niemożliwe, ale tutaj z pomocą przychodzą nam oprawy wyposażone w moduł casambi. To taki rodzaj kompromisu, który umożliwia nam sterowanie oświetleniem z poziomu smartfona. Zatem rozwiązuje problem kucia ścian i prowadzenia nowej instalacji.

wyjaśnia projektantka.

Punkt po punkcie

Obowiązkowe punkty, które musimy zaplanować w salonie, to:

  • oświetlenie sufitowe – ogólne,
  • przy kanapie oświetlenie do czytania,
  • warto pomyśleć również o świetlne nastrojowym. Jeśli salon ma spełniać funkcję nie tylko wypoczynkową, ale także np. jadalnianą, niezbędne będzie również oświetlenie nad stołem.

Triki stosowane przez projektanta wnętrz pomagają oszukać oko, czyli wyeksponować rzeczy warte uwagi, a ukryć to, co ma pozostać niewidoczne. Mały salon można powiększyć optycznie, malując ściany i sufit na jasne barwy oraz dobierając właściwe oświetlenie. Pomaga w tym stosowanie lamp o szerokim strumieniu światła i ustawienie ich w taki sposób, aby możliwie jak największa powierzchnia ściany została oświetlona. Można też stosować podświetlanie ścian umieszczając wzdłuż nich szeregi punktów lub linii świetlnych. W dużych salonach, ale nie tylko, jeśli chcemy stworzyć spokojny i przytulny nastrój intymności, można zastosować lampy z węższymi snopami światła, słabsze i o ciepłej barwie, które oświetlą tylko wybrane miejsca, takie jak fotel, kanapa czy stolik. Podobny efekt dają lampy stojące ustawione przy tych miejscach. W takiej scenerii warto wygasić lampy oświetlające mocno ściany i sufit.

Charakter wnętrza a oświetlenie

We wnętrzach nowoczesnych nie musimy przejmować się ograniczeniami związanymi z charakterem i stylem. Tu wachlarz nowoczesnych lamp o bardzo różnorodnych parametrach oświetleniowych jest ogromny. We wnętrzach rustykalnych, glamour i historycznych trudniej dobrze dopasować światła do otoczenia. Często stylizowane lampy są piękne, mają wyszukane kształty, ale niezbyt dobrze oświetlają przestrzeń i mają bardzo ograniczone możliwości. Warto wtedy połączyć nowoczesne oświetlenie architektoniczne z tymi charakteryzującymi się dopasowaną do stylu formą.

tłumaczy Kama Mucha.

Wrażenia estetyczne związane z formą i kształtem realizujemy stylowymi lampami, a światłem z nowoczesnych lamp architektonicznych wzbogacamy przestrzeń i realizujemy naszą wizję światła we wnętrzu. Doskonale sprawdzą się oprawy oświetleniowe – architektoniczne, które wtapiają się w otoczenie i nie przyciągają wzroku.

Rozjaśnić ciemny salon, doświetlić niski

Każdy salon ma swój unikatowy kształt, nie zawsze wymarzony pod względem metrażu czy wysokości. Ale i ten problem rozwiąże właściwe oświetlenie. We wnętrzach z małą ilością okien lub mocno zacienionych, ze względu na usytuowanie względem stron świata czy wysokie drzewa za oknem, warto zastosować takie moce i sekcje oświetlenia, aby zrekompensować brak światła nawet w jasnych częściach dnia. W salonie, który ma deficyt światła dziennego, warto pamiętać o podziale na sekcje, tak zwane obwody elektryczne - oraz o możliwości ściemniania. Podział na sekcje da nam elastyczność dobierania światła i dostosowywania go do aktualnych potrzeb. Starajmy się o wydzielenie sekcji, która odpowiada za światło akcentujące, zapewniające spokojny, dyskretny nastrój. Druga sekcja odpowiada za rozświetlenie ścian i narożników w pomieszczeniu. To ona da optyczne powiększenie przestrzeni i dobrze sprawdzi się podczas wizyt gości, zabaw z dziećmi czy sprzątania. Trzecią sekcją możemy zapewnić odpowiednie światło podczas niedoboru światła dziennego. Kolejne sekcje mogą odpowiadać za strefę kuchenną.

Barwa światła ma znaczenie

Wystarczy poznać złotą zasadą i się nią kierować, by efekt był satysfakcjonujący. Światło o ciepłej barwie sprzyja naturalnym biologicznym procesom związanym z relaksem i odpoczynkiem, a światło o chłodnej barwie pobudza, aktywizuje organizm do pracy i zabawy. Lampy o ciepłej barwie to te z oznaczeniem 2700 K – 3000 K. Posiadając tą wiedzę, możemy świadomie stosować i dobierać barwy do miejsc i funkcji z nimi związanych.

Jeśli klientom trudno się zdecydować, zawsze polecam do salonu barwę 2700 K, która jest najbardziej zbliżona do ciepłego światła starych żarówek i halogenów. Na rynku obecne są już technologie, które wychodzą naprzeciw aktywnemu dostosowaniu barwy w czasie za pomocą jednej lampy. To np. technologia nazywana z ang. Dim To Warm lub Tunable White.

dodaje projektantka.

KAMA MUCHA – projektantka wnętrz i właścicielka studia projektowego KAMA MUCHA (www.instagram.com/kamamucha) oraz brand coordinator LABRA, odpowiedzialna za wszystkie projekty stoisk targowych marki. Na co dzień pracuje ze światłem w przestrzeniach prywatnych i publicznych.

O firmie Labra. Labra to polska, rodzinna firma, specjalizująca się w produkcji architektonicznych opraw oświetleniowych. Wyznacznikiem marki jest techniczny perfekcjonizm w połączeniu z minimalizmem formy i przemyślanym designem. Labra stosuje w swoich oprawach zaawansowane technologicznie diody LED pozwalające dostosowywać moc, barwę światła czy kąt jego padania. Filozofią firmy jest Light Thinking – myślenie światłem, czyli postrzeganie go jako podstawowego składnika dobrze zaprojektowanego wnętrza, zmieniającego się wraz z rytmem czynności i porą dnia.

Projekt i realizacja KAMA MUCHA
Projekt i realizacja KAMA MUCHA
mat. prasowe
Projekt i realizacja KAMA MUCHA
Projekt i realizacja KAMA MUCHA
mat. prasowe
Projekt i realizacja KAMA MUCHA
Projekt i realizacja KAMA MUCHA
mat. prasowe
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak oświetlić salon? Porady i inspiracje