Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Kalendarz biodynamiczny

Anna Morleo
Kalendarz biodynamiczny - Fot. Shutterstoc/Joshua Resnick

Kalendarz biodynamiczny to kalendarz księżycowy, oparty o zasady rolnictwa biodynamicznego. Jego twórcą jest austriacki filozof, przyrodnik i mistyk, Rudolf Steiner, twórca antropozofii, czyli „wiedzy o człowieku”. W 1924 r wygłosił on cykl wykładów pt. ”Kurs rolniczy”, który stanowią podstawę teoretyczną rolnictwa biodynamicznego. Ta idea została w kolejnych latach rozwinięta przez Alberta Howard`a, Ehrenfried`a Pfeiffer`a, Hans`a Rusch`a oraz Marię Thun, która opracowała kalendarz prac rolniczych i ogrodniczych.

Biodynamika jest często postrzegana jako radykalna wersja ekologii. W istocie, jest to próbą życia w harmonii z wszechświatem, wykorzystując jego siły i prawa nim rządzące. Uznaje ona, że słońce, księżyc, gwiazdy i planety, wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu oraz  na rozwój i siły witalne roślin. To od pozycji ziemi wobec słońca oraz od faz księżyca zależą pory roku,  cykl dzień i noc, przypływy i odpływy oceanów. Ta holistyczna koncepcja natury i wszechświata ma swój wyraz w kalendarzu biodynamicznym, wskazującym precyzyjnie najlepsze dni do siewu, nasadzeń, pielęgnacji roślin i zbierania plonów oraz wykonywania innych prac.

Kalendarz biodynamiczny ma zastosowanie nie tylko w rolnictwie i ogrodnictwie. Istnieją jego wersje przeznaczone dla wędkarzy, pszczelarzy, grzybiarzy, pań domu oraz takie, które wskazują najlepszy czas na wykonywanie zabiegów służących zdrowiu i urodzie, jak np. masaży, farbowania i cięcie włosów, itd.

Kalendarz biodynamiczny ogrodnika

Kalendarz biodynamiczny ogrodnika to zbiór szczegółowych informacji dla ogrodników, wino-ogrodników, działkowców i rolników o najkorzystniejszych terminach siewu i sadzenia  roślin, ich pielęgnacji i zbierania plonów. Koncepcja kalendarza biodynamicznego ogrodnika opiera się na głębokim szacunku do natury i jej praw, poprzez zachowanie bioróżnorodności oraz na całkowitym wyeliminowaniu  w uprawie sztucznych nawozów, pestycydów, herbicydów, i zastąpienie ich kompostowaniem i preparatami wspomagającymi, otrzymanymi z minerałów i roślin. Doświadczenie wskazuje, że plony otrzymane z upraw prowadzonych według tych zasad wyróżniają się lepszym smakiem i aromatem oraz są zdecydowanie zdrowsze.

Kalendarz biodynamiczny – marzec

Marzec to miesiąc bardzo pracowity dla wszystkich ogrodników. Czas siania do gruntu pierwszych kwiatów i warzyw, przygotowywania rozsad, nawożenia oraz przycinania drzew i krzewów. Jednak tempo prac co roku jest różne i zależy od temperatury, nasłonecznienia, ilości wody oraz wpływu księżyca. Podlewanie roślin  w marcu należy dostosować do ilości śniegu i opadów  atmosferycznych. Najlepszy czas na nawożenie jest pełnia księżyca. Termin siewu należy dostosować do wskazówek kalendarza biodynamicznego.

Kalendarz biodynamiczny na 2021>>>

Kalendarz biodynamiczny – kwiecień

Kwiecień to miesiąc bardzo zmienny, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, dlatego planując prace w ogrodzie musimy, oprócz wskazówek kalendarza biodynamicznego, uwzględnić również prognozy pogody. To dobry czas na sianie do gruntu i na rozsady, nawożenie oraz przycinanie, np. lawendy, oczywiście w odpowiednim czasie.  

Kalendarz biodynamiczny - Fot. Shutterstock/Alexander Raths

Kalendarz biodynamiczny – maj

Maj to miesiąc, w którym już widać pierwsze efekty pracy w ogrodzie – kwitnące kwiaty i drzewa, wschodzące warzywa. Odwołanie się do wskazówek kalendarza biodynamicznego pozwoli nam zaplanować, w których dniach najlepiej spulchniać ziemię, a w których siać i sadzić, kiedy np. odchwaszczać i wykonywać inne prace. Oczywiście, szczególną czujność należy zachować okresie tzw. „zimnych ogrodników” (około 12-15 maja), kiedy nad Polskę cyklicznie nadciąga arktyczne powietrze i może wyrządzić wiele szkód w ogrodzie.

Kalendarz biodynamiczny – czerwiec

Czerwiec to miesiąc siania, sadzenia i nawożenia.

Kalendarz biodynamiczny - Fot. Shutterstock/yuris

Kalendarz biodynamiczny – lipiec

Zgodnie z zaleceniami kalendarza biodynamicznego w lipcu głównie zbieramy, dosiewamy i zasilamy.

W lipcu zbieramy, w miarę jak dojrzewają owoce:  truskawki, maliny, agrest, porzeczki,  pomidory i cukinie.  W dni owocu opryskujemy również wodą z mydłem ogrodniczym drzewa owocowe, aby pozbyć się mszyc i przędziorka. Podczas dni korzenia przerywamy pietruszkę, marchew i buraki oraz profilaktycznie pryskamy wyciągiem z czosnku lub cebuli, aby zabezpieczyć je przed połyśnicą. To również dobry czas  na wykopanie i suszenie cebulek tulipanów, narcyzów i hiacyntów.  W dni kwiatowe usuwamy przekwitłe kwiatostany.


Kalendarz biodynamiczny – sierpień

Sierpień to miesiąc zbiorów. W czasie dni oznaczonych w kalendarzu symbolem liścia powinniśmy zająć się  ścinaniem bylinowych ziół, takich jak mięta, melisa, tymianek, trawa cytrynowa, majeranek i cząber oraz wysiewem rukoli i szpinaku. To tez właściwy czas na sadzenie sałaty z rozsady, suszenie i mrożenie ziół oraz przygotowywanie z nich olejków. W dniach owocu zrywamy ogórki, cukinię, kabaczki i patisony, fasolkę szparagową, śliwki, morele i borówki. W dniach korzenia zbieramy czosnek. Sierpień to czas na sadzenie irysów, liliowców i piwonii oraz przygotowania przetworów z owoców i warzyw. W czasie pełni pamiętamy o podlewaniu roślin. Kalendarz dynamiczny przypomina również o opryskiwaniu ogórki serwatką lub chudym mlekiem z dodatkiem piwa, w ramach profilaktyki przed mącznikiem oraz pomidorów, aby chronić je przed zarazą ziemniaczaną.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Sierpień w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych
Marzec w ogrodzie - kalendarz prac. Prace ogrodowe, które warto wykonać w marcu
Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodowe w maju

Skomentuj:

Kalendarz biodynamiczny

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej