Koło kolorów. Łączenie kolorów w aranżacji wnętrz - podstawowe zasady
W aranżowaniu wnętrz mamy do dyspozycji całe spektrum barw. Warto sięgnąć po sprawdzone metody, jeśli chodzi o łączenie kolorów, aby nie popełnić błędu. Do czego służy koło kolorów? Jakie są zasady mieszania barw?
Aranżacja wnętrz - koło barw ułatwi dobieranie kolorów
Teoria, na której opiera się nowa generacja systemów kolorystycznych, została opracowana przez niemieckiego fizjologa Ewalda Heringa. Zaproponowane przez niego koło kolorów zawierało: czerwony, niebieski, zielony i żółty. Kołem barw nazywamy poglądowy model pokazujący poprawne łączenie kolorów - pozwala też zrozumieć powstawanie różnych barw.
Z tym pomocnym narzędziem stworzymy ciekawą barwną kompozycję we wnętrzach - ale przede wszystkim dobierzemy kolory, które będą do siebie pasowały. Łatwo w tym względzie o popełnienie błędu, szczególnie, kiedy mamy problem z odróżnieniem barw. Warto też pamiętać o podziale na barwy zimne i barwy ciepłe. Jedne dają nieco surowy i chłodniejszy klimat, drugie sprzyjają tworzeniu przytulnych aranżacji.
Kolory podstawowe
Barwy podstawowe to czerwony, niebieski i żółty. Jeśli połączymy dwa podstawowe kolory, uzyskamy kolory pochodne, które tworzą pełne spektrum.
Kolory pochodne. To barwy powstałe poprzez zmieszanie kolorów podstawowych: czerwony i niebieski dadzą kolor fioletowy, czerwony i żółty dadzą kolor pomarańczowy, a połączenie żółtego i niebieskiego pozwoli na uzyskanie koloru zielonego.
Kolory pokrewne. To barwy, które na kole barw są położone obok siebie, na przykład: żółty, żółto-zielony i zielony.
Barwy zimne - w której części koła barw?
Zimne kolory na kole barw znajdują się po przeciwnej stronie od ciepłych kolorów. Znajdziemy wśród nich szarości, zielenie (również kolor morski), błękity, fiolety, purpurę i granat.
Ciepłe kolory w aranżacji wnętrz
Koło barw zawiera też ciepłe barwy - pomarańczowy, żółty, czerwony, beżowy i kremowy. Na modelu kolorów znajdziemy je pomiędzy różem a zielenią. Ciepłe kolory dają właśnie takie wrażenie we wnętrzu - przyjemne, przytulne, poprawiające nastrój. Taka paleta wpływa pozytywnie na samopoczucie.
Chłodne i ciepłe odcienie tego samego koloru. Oprócz ogólnych wytycznych warto wiedzieć, że poszczególne kolory mogą mieć odcienie o ciepłym i chłodnym "charakterze".
Barwy złamane i barwy czyste
Barwy złamane to takie, w których możemy dostrzec domieszkę bieli, czerni lub szarości. W przypadku czystych kolorów nie mamy wątpliwości co do barwnej "zawartości".
Barwy trzeciorzędowe
Są to kolory wtórne, które powstały po połączeniu jednej barwy podstawowej z jedną pochodną, czyli drugorzędową - lub też dwóch drugorzędowych. Przykładem może być kolor żółto-zielony, czyli połączenie żółtej barwy z zieloną.
Zobacz, jak łączyć kolory we wnętrzach:
Skomentuj:
Koło kolorów. Łączenie kolorów w aranżacji wnętrz - podstawowe zasady