Projektowanie ogrodów
Ogrodzenia z kamienia - o czym trzeba wiedzieć przed budową
Ogrodzenie z kamienia to kosztowna inwestycja na lata, warto więc przemyśleć wszystkie za i przeciw, zanim się na taką budowę zdecydujemy.
Oświetlenie ogrodu
Oświetlenie ogrodu sprawia, że cała posesja zyskuje na urodzie i staje się też bezpieczniejsza. Na co zwrócić uwagę, kupując lampy na taras, ścieżki i podjazdy?
Ogród wertykalny – zalety zielonych ścian
Ogród wertykalny: efektywna, zielona ściana na budynku użyteczności publicznej lub w większych mieszkaniach z dobrą świetlną ekspozycją. Jest to coraz modniejsza forma ogrodowa, popularna między innymi ze względu na hodowlę roślin. Podświetlone rośliny nie tylko dobrze wyglądają, ale wpływają na filtrowanie powietrza. Ma to niemałe znaczenie w dobie jego dużego zanieczyszczenia.
Różaneczniki w ogrodzie księżnej Daisy w Książu
Zamek Książ to imponujące miejsce, a z góry widać z jaką starannością zagospodarowano skarpę, na której stoi, czternastoma tarasami przeznaczonymi na ogrody. Otaczające zamek drzewa ukrywają pod koronami ogromne krzewy różaneczników i mauzoleum, w którym pierwotnie pochowano Daisy.
Działka rekreacyjna - jak ją przygotować do zimy
Działka rekreacyjna to odpowiedź na marzenie wielu z nas o posiadaniu własnego ogrodu, zwłaszcza dla osób mieszających w blokach. Dlatego od kilku lat zauważalny jest trend zakupu ogródka działkowego czy działki rekreacyjnej.
Ogród francuski księżnej Daisy w Książu
Ogród francuski księżnej Daisy posiadał w swej centralnej części przepiękną klasyczną fontannę. To w takim to właśnie ogrodzie Daisy posadziła swoje ukochane róże. Poznajcie ich niezwykłe odmiany
Gazony betonowe - jak wykorzystać w ogrodowej architekturze?
Gazony betonowe? Wśród materiałów używanych w architekturze krajobrazu ciągle istnieje kilka elementów mniej lub bardziej niedocenianych. Dzieje się tak z różnych przyczyn. Czasami mała popularność jest skutkiem niedostatecznej wiedzy projektantów i użytkowników, czasem natomiast w grę wchodzą negatywne skojarzenia. Ten drugi przypadek dotyczy chyba również gazonów, które (przez pamiętających słusznie miniony system) kojarzone są głównie ze smutnymi betonowymi donicami na przystankach autobusowych.
Inspirujący ogród Księżnej Daisy na zamku Książ
Zamek Książ jest jednym z najbardziej imponujących zabytków Polski odwiedzanych dzisiaj przez turystów z całego świata. Jednych przyciąga imponująca budowla z komnatami, w których króluje przepych. My odwiedzamy go dziś, by odnaleźć w jego ogrodach inspirację dla naszych ogrodów i ślady po Księżnej Daisy - wspaniałej ogrodniczce, która szukała w kwiatach lekarstwa na smutek.
Oranżeria przydomowa. Jakie kwiaty uprawiać w oranżerii
Oranżeria przydomowa? Dzisiaj nie możemy sobie raczej pozwolić na inwestycję dużych rozmiarów. Jednak, jeśli kochamy zieleń i zimowe miesiące są dla nas ciężkim okresem, możemy postarać się o małą oranżerię, albo wygospodarować na rośliny egzotyczne miejsce przy oknie balkonowym, ostatecznie wstawić grzejnik do szklarni i pomagać przetrwać roślinom w czasie mrozów, a latem wystawiać je na taras.
Wakacje w ogrodzie. O czym nie można zapomnieć
Wakacje to najprzyjemniejszy moment w roku, czas beztroski, leniuchowania i odpoczynku. Podczas wolnych dni można się zregenerować, spędzić czas na czytaniu książki, zająć się swoim hobby czy pobyć z rodziną i przyjaciółmi. Miłe i ciekawe spędzenie czasu we własnym ogrodzie może być także sposobem na wakacje. Najważniejsze jest jednak to, aby wolny czas spędzić na wypoczynku, relaksie w gronie rodziny i przyjaciół.
Mały ogród przed domem szeregowym. Jak zaprojektować?
Mały ogródek przy domu? Domy w zabudowie szeregowej to dzisiaj coraz częściej wybierane rozwiązanie w mieszkalnictwie. Największą ich zaletą jest możliwość posiadania własnego, choć niewielkich rozmiarów ogrodu. Przy dobrze zaplanowanej przestrzeni wokół domu można zyskać dodatkowy letni pokój, miejsce do odpoczynku i spotkań z przyjaciółmi czy realizowania ogrodowego hobby. Przedstawiamy kilka porad, które pozwolą urządzić niewielki ogródek w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej.
Strefy w ogrodzie czyli jak podzielić ogród by był funkcjonalny
Strefy w ogrodzie to ważny element planu zagospodarowania ogrodu, niezbędny do stworzenia idealnego miejsca dla każdego domownika. Projektowanie ogrodu, w którym będzie panował ład i harmonia wymaga wielu decyzji, wpływających nie tylko na jego wygląd, ale także na funkcjonalność. Idealnym pomysłem przy jego aranżacji jest wydzielenie poszczególnych stref, które zaspokoją potrzeby właścicieli. Chodzi o to, aby była strefa gdzie rosną kwiaty, aby była strefa gdzie będą ustawione dziecięce zabawki i taka, gdzie będzie można posiedzieć i zrobić grilla. Korzystając z poniższych rad pokażesz, że ogród, został stworzony z pomysłem
Ruszyła kolejna edycja "Busem przez polskie ogrody".
Ruszyła kolejna edycja projektu blogera ogrodniczego Tomasza Szostaka: "Busem przez polskie ogrody". To unikatowy projekt, który odkrywa przed internautami niecodzienne i jedyne w swoim rodzaju polskie ogrody. Celem projektu jest: inspirowanie, edukowanie i zachęcanie do samodzielnego tworzenia wyjątkowych przestrzeni. Będziemy pokazywać ogrody uczestników w serwisie e-ogrody.pl
Łąka kwietna - uśmiech natury
Średniowieczne łąki kwietne - miejsce zabaw młodzieży dworskiej i rycerskich turniejów - w XXI w. wracają do łask.
Zaplanuj swój ogród już teraz - trendy na rok 2019
Małymi krokami zbliżamy się do rozpoczęcia sezonu ogrodniczego 2019. Zima, co prawda zaczęła się niedawno, jednak już teraz warto poznać trendy, jakie będą obowiązywać w 2019 roku, by odpowiednio przygotować się do prac w ogrodzie.
Letnia rabata. Rośliny kwitnące latem
Kolorystyka tej rabaty zachwyciłaby pewnie samego Vincenta van Gogha - taki rozświetlony słoneczny zakątek to synteza gorącego lata.
Metamorfoza wąskiego balkonu o powierzchni 6 m kw
Zamiast od razu wyrzucać niepotrzebne przedmioty, można spróbować raz jeszcze je wykorzystać - dać im nowe życie.
Rabata w odcieniach purpury
Kolor symbolizujący władzę i bogactwo, tak materialne, jak i duchowe, zachwyca wielością odcieni. A rośliny utrzymane w takiej tonacji tworzą na rabatach iście królewskie kompozycje.
Ogród pod lasem
Pani Katarzyna Wojtyńska-Stahl urodziła się i wychowała w dużym mieście. Nigdy się nie spodziewała, że kiedyś osiądzie na wsi i zajmie się uprawą roślin. Dzisiaj ogród to jej wielka pasja.
Z czego zbudować ścieżkę? Najlepsze materiały na ścieżki
Ogrodowa ścieżka to coś więcej niż połączenie dwóch punktów przestrzeni - to eleganckie wykończenie ogrodu i... zaproszenie do spacerów.
Balkon w stylu morskim
Letnie weekendy w mieście też mogą mieć sporo uroku, zwłaszcza gdy na balkonie stworzymy namiastkę nadmorskiego kurortu - otulonego zapachem lawendy i szumem traw.
Od ogródka działkowego do ogrodu użytkowego
Pani Marzenie Ziułkowskiej marzył się odpoczynek wśród zieleni. Nieoczekiwanie odkryła jednak nową pasję: ogród.`
Rabaty w kolorze żółtym
Złociste barwy kojarzą się z ciepłem i wiosennym słońcem. Rabaty utrzymane w takiej tonacji nie tylko nastrajają optymistycznie, ale także wabią do ogrodu mnóstwo pożytecznych owadów.
Zioła w ogrodzie. Ogród pełen ziół [Wasze Ogrody]
Tym razem prezentujemy tylko fragment ogrodu ziołami- ale za to wyjątkowy. Nasza czytelniczka, pani Magda Mikołajczak, przysłała zdjęcia swego ziołownika, czyli zakątka, w którym królują zioła.
Wiszące rabaty na balkonie. Kompozycje z kwitnących roślin
Skrzynki balkonowe coraz częściej wypierają wiszące donice, na które łatwiej znaleźć miejsce nawet na niewielkim balkonie czy tarasie. W dodatku widać je z daleka. Polecam wszystkim!
Rzeka z kwiatów
Oto sprawdzony sposób na urozmaicenie ogrodu - rzeka z kwiatów.
Kolorowy ogród. Jakie kolory wybrać do ogrodu
Nie tylko kwiaty decydują o barwie ogrodu. Zasadnicze znaczenie ma też kolor elementów architektury ogrodowej. Sięgnijmy więc po farby i pędzle!
Rabata w angielskim stylu
Różnorodne byliny, róże rabatowe i strzyżone krzewy będą ozdobą ogrodu przez cały sezon.
Ogród pełen kwiatów
O swojej miłości do roślin i pasji urządzania ogrodu opowiada nasza czytelniczka pani Ewa Sochacka z Wilczej Góry.
Rośliny w nietypowych miejscach
Zamiast kostki z betonu - kępka macierzanki, owocowa grządka na blacie stołu, na dachu altany - łąka kwietna, a na ogrodzeniu - panel z trawy. Elementom małej architektury ogrodowej można dodać uroku, unikając ich przebudowy.