Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogród wertykalny – zalety zielonych ścian

Pressland

Ogród wertykalny: efektywna, zielona ściana na budynku użyteczności publicznej lub w większych mieszkaniach z dobrą świetlną ekspozycją. Jest to coraz modniejsza forma ogrodowa, popularna między innymi ze względu na hodowlę roślin. Podświetlone rośliny nie tylko dobrze wyglądają, ale wpływają na filtrowanie powietrza. Ma to niemałe znaczenie w dobie jego dużego zanieczyszczenia.

Ogród wertykalny
Ogród wertykalny
Fot. shutterstock

Ogród wertykalny. Jakie są warunki niezbędne do wykonania ogrodu wertykalnego

W domach prywatnych lub nawet w mieszkaniach również można stworzyć zielone ściany. Efekty także będą imponujące, chociaż na mniejszą skalę.

  • Kwestią podstawową jest właściwe doświetlenie lokalu oraz duża, pusta i odporna na obciążenia ściana na jakiej umieszcza się konstrukcję.
  • Ekspozycja okien w kierunku zachodnim lub południowym pozwala roślinom na otrzymanie optymalnej ilości światła.

Ogród wertykalny zrób to sam

Jeśli ktoś ma umiejętności manualne oraz zapał to zieloną ścianę może stworzyć sam. Wystarczy wykorzystać do tego skrzynie panelowe, zawierające tuleje i kieszenie oraz kratownice na jakich je zamocujemy. Przestrzeń pomiędzy modułami a ścianą należy zabezpieczyć przed zawilgoceniem, na przykład mocując warstwę PCV. Na taką prostą konstrukcję zdecydują się miłośnicy akwarystyki. Akwaria można bowiem połączyć z zieloną ścianą za nimi.

Zieleń wertykalna: ogród w pionie

Ogród wertykalny konstrukcja

Warto głównie sugerować się wytrzymałością ściany na obciążenia. 1 metr kwadratowy  ogrodu wertykalnego może ważyć od kilku do kilkudziesięciu kilogramów. Jeśli ścianę wertykalną wykonujemy sami to nasadzenia roślin na panelach wykonuje się już po montażu całości na ścianie. Kiedy zaś zależy nam na stworzeniu dużej zielonej ściany o imponujących parametrach i widowiskowych walorach to możemy skorzystać z gotowych rozwiązań, jakie dostępne są na rynku.

Żywe ściany z roślin. Pomysły na domowe ogrody wertykalne

Ogród wertykalny jak zrobić

Do paneli w ogrodach wertykalnych najlepiej wybierać uniwersalną ziemię ogrodową.
Można ją zmieszać z kompostem lub z innymi nawozami, jakie stopniowo uwalniają kolejne składniki. Na rynku można znaleźć panele, które mają już wbudowany system nawadniania, co jest dobrym rozwiązaniem. Sprawdza się chociażby wtedy, jeśli domownicy muszą wyjechać na dłużej. Elementy wyposażone w automatyczne nawadnianie ułatwiają również późniejszą pielęgnację ogrodu wertykalnego. Ma to znaczenie przy dużych ogrodach tego typu.

Jakie rośliny do ogrodu wertykalnego

Do ogrodu wertykalnego najlepiej dobierać gatunki roślin łatwych w uprawie. Wówczas, poza zapewnieniem wystarczającej ilości światła słonecznego i wody nie będzie trzeba niczego więcej doglądać. Konstrukcja ogrodnicza jaką jest ogród wertykalny ogranicza wzrost roślin, a więc warto wybierać rośliny o niezbyt rozrastającej się bulwie korzeniowej i części nadziemnej.

W ogrodzie wertykalnym doskonale sprawdzą się:

  • skrzydłokwiaty,
  • zielistki,
  • maranty,
  • monstery
  • łosie rogi
  • epipremnum,
  • rośliny z rodzin ananasowatych,
  • paprocie,
  • bluszcze,

Kiedy zastosowane będzie nawadnianie automatyczne to pielęgnacja takich roślin na ścianie wertykalnej ograniczy się do dbałości o ich nawożenie oraz do terminowego przycinania.

Ogrody wertykalne. Ściany zieleni

Ogród wertykalny w domu - zalety

Do najważniejszych zalet ogrodów wertykalnych zaliczają się: filtrowanie zanieczyszczeń
z powietrza i stworzenie naturalnego ekosystemu, regulacja poziomu wilgotności powietrza, redukcja ilości kurzu w powietrzu, schronienie dla ptaków i owadów w przypadku gdy ogród wertykalny znajduje się na zewnętrznej ścianie, efekt „żywego obrazu”, a także oszczędność miejsca w mieszkaniu. Na 1 metrze kwadratowym może zmieścić się nawet około 30 roślin. Dodatkowo, warto wspomnieć o tym, że rośliny wchodzące w skład zielonych ścian posiadają zdolność pochłaniania dźwięków. Stanowią „bufor” pomiędzy budynkiem, a jego otoczeniem, co może zmniejszyć hałas nawet o 40 dB. Zielona ściana z ogrodu wertykalnego przyczynia się również do poprawy samopoczucia mieszkańców, redukując stres i gwarantując spokojniejsze otoczenie. Należy jedynie pamiętać o stałej pielęgnacji takiego ogrodu oraz właściwej ekspozycji świetlnej. Trzeba też zadbać o staranną izolację, ponieważ w przypadku niekorzystnych warunków może wystąpić zawilgocenie ściany. Konieczny jest także dobrze opracowany system nawadniający.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogród wertykalny – zalety zielonych ścian