Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oranżeria przydomowa. Jakie kwiaty uprawiać w oranżerii

Pressland

Oranżeria przydomowa? Dzisiaj nie możemy sobie raczej pozwolić na inwestycję dużych rozmiarów. Jednak, jeśli kochamy zieleń i zimowe miesiące są dla nas ciężkim okresem, możemy postarać się o małą oranżerię, albo wygospodarować na rośliny egzotyczne miejsce przy oknie balkonowym, ostatecznie wstawić grzejnik do szklarni i pomagać przetrwać roślinom w czasie mrozów, a latem wystawiać je na taras.

Płaska łosioroga
Płaska łosioroga
Fot. Schutterstock

Oranżeria przydomowa prawo budowlane

Nie każda budowa oranżerii wymaga wydania pozwolenia na budowę. Jeśli oranżeria nie przekracza 35 m kwa powierzchni to wystarczy, że zgłosimy jej budowę do urzędu. Trzeba jednak pamiętać że na powierzchni działki 500 m2 nie może być ich więcej niż dwie.

Oranżeria - ogród zimowy

Oranżeria wymagane pozwolenie

Przy budowie oranżerii o powierzchni większej niż 35 m2 potrzebny będzie projekt wykonany przez architekta, który składamy wraz z podaniem o pozwolenie na budowę.

Oranżeria na balkonie

Rośliny do oranżerii

Nie wszystkie rośliny dobrze będą się czuły w oranżerii. Wybraliśmy dla Was absolutne rarytasy:

Płaskla łosioroga

Chcąc mieć tę paproć w swej kolekcji powinniśmy pamiętać, że nie należy podlewać jej chlorowaną wodą, a gleba, w której ma rosnąć, powinna mieć pH 5,5-6. 

Nazwa tej rośliny niezwykle trafnie opisuje jej wygląd. Jest to paproć, choć na pierwszy rzut oka wcale na nią nie wygląda, a że jej siedliskiem są pnie większych drzew, zgodzili byśmy się przyznać, że jest to roślina z rodziny storczykowatych. Jednak płaskla jest paprocią o długich niemal na metr liściach przypominających poroże łosia i drugich, brązowych, na pierwszy rzut oka niewidocznych, którymi chwyta pień drzewa. Jeśli marzymy o tej roślinie, możemy z powodzeniem uprawiać ją w domu w doniczce.

Jak stworzyć ogród zimowy? 5 najważniejszych rad

Szlumbergera ucięta

Niektórym znana jest pod rodzimą nazwą grudnika, gdyż jej okres kwitnienia przypada na porę zimową - przełom grudnia i stycznia. Wprowadza wówczas do naszych domów trochę koloru, bo na przestrzeni lat wytworzono kilka odmian tego kaktusa (tak, kaktusa) kwitnących w kolorze białym, różowym i czerwonym. Jako sukulent nie posiada liści i jest dość łatwa w hodowli nawet dla początkującego ogrodnika

Szlumberga ucięta
Szlumberga ucięta
Fot. Shutterstoock

Jeśli grudnik, który mamy w swojej kolekcji jest zdrewniały i stracił ładną formę, możemy go łatwo odmłodzić i rozmnożyć, uszczykując pędy i pikując je w doniczkach. Ziemia do kwiatów i woda wystarczą, by młoda roślina się przyjęła.

Bugenwilla gładka

Bugenwilla jest wymagająca co do światła, szczególnie niebezpieczne są dla niej miesiące z krótkim dniem, ale za to świetnie znosi podlewanie wodą z wodociągu.

Bugenwilla gładka
Bugenwilla gładka
Fot. Shutterstock

o piękne pnącze kwitnące przez całe lato w ciemnoróżowym kolorze. Niestety, jeśli jesteśmy jego wielkimi zwolennikami, możemy trzymać je jedynie w domu lub szklarni, bo nie wytrzyma warunków panujących zimą w Polsce. Jeśli po kilku latach trzymania tej rośliny w domu zauważymy, że coraz słabiej kwitnie, jest to oznaka, że zdrewniała i należy zakupić nową sadzonkę. W optymalnych warunkach w szklarniach może osiągnąć nawet 5 metrów wysokości i żyć nawet 30 lat.

Echmea wstęgowata

W naturalnym środowisku Echmea porasta pnie drzew, żyjąc w ich cieniu. W naszym domu może zająć te stanowiska, które szkodziłyby roślinom światłolubnym.

Echmea wstęgowata
Echmea wstęgowata
Fot. Shutterstock

Czy warto posiadać tę oryginalną roślinę we własnym domu? Chyba taką decyzję musimy podjąć we własnym zakresie. Jest ona niezwykle piękna. Ta wolno rosnąca bylina zakwita tylko raz w życiu, a następnie wypuszcza pędy boczne, z których łatwo ją rozmnożyć. Jednak… Jest to roślina trująca i działająca bardzo drażniąco na skórę. Już samo przebywanie w jej pobliżu może się zakończyć stanem zapalnym lub alergią, a więc, czy warto ją posiadać?

Bonsai

Oranżeria to szczególne miejsce dla wszystkich szukających inspiracji w kulturze dalekowschodniej. Świetnie tam się sprawdzą wszelkie drzewka bonsai.

Bonsai
Bonsai
Fot. Shutterstock

Araukaria wyniosła

Drzewo występuje w 19 gatunkach. Ze względu na oryginalny wygląd jest niezwykle popularne u naszych zachodnich sąsiadów. W naszym klimacie, nie wytrzyma raczej surowych mrozów, więc powinna zimować w szklarni. Hodowla nie jest niemożliwa, bo araukaria rośnie bardzo powoli.

Araukaria wyniosła
Araukaria wyniosła
Fot. Shutterstock

To piękne imponujące drzewo (w naturze osiąga do 65 metrów) jest jednym z najciekawszych okazów, jakie możemy uprawiać w oranżerii. Jest to drzewo, które na pierwszy rzut oka wydaje się być rośliną iglastą, lub sukulentem. Ma ona jednak liście, tyle że niezwykle kujące i sztywne. Co dziwniejsze na tym liściastym drzewie formułują się szyszki, które po osiemnastu miesiącach dojrzewania, opadają i uwalniają jadalne nasiona.

    Więcej o:

Skomentuj:

Oranżeria przydomowa. Jakie kwiaty uprawiać w oranżerii