Rośliny

 • Sanvitalia procumbens

  Sanwitalia rozesłana (Sanwitalia procumbens) i sanwitalia okazała

  Sanwitalia, często nazywana także polegnatką, to niska roślina jednoroczna. Choć nie cieszy się tak duża popularnością jak np. pelargonie, lobelie, czy surfinie, warto przemyśleć jej zakup jeżeli nasz balkon jest dobrze nasłoneczniony. Sanwitalia przy odpowiedniej pielęgnacji silnie się rozkrzewia i obficie kwitnie od czerwca do późnej jesieni wyglądając przy tym bardzo efektownie.

 • 21.09.2000 WARSZAWA - OGROD BOTANICZNY - JESIEN ASTER NOWOBELGIJSKI

  Astry bylinowe (Aster). Marcinki. Astry uprawa i pielęgnacja

  Astry.Jesienią, gdy większość roślin kończy już kwitnienie i ogród wydaje się coraz bardziej opustoszały, zakwitają wesołe astry. Czekają przez całe lato, by zabłysnąć kolorem właśnie wtedy, kiedy inne rośliny mają już swój najlepszy czas za sobą. Rozkwitają w całej gamie kuszących, nastrojowych odcieni fioletu, różu i czerwieni.

 • Gdzie na grzyby?

  Grzyby. Jak wyhodować grzyby we własnym ogrodzie?

  Grzyby jadalne? Co prawda zaczął się czas grzybobrania i aura sprzyja grzybiarzom, jednak my idziemy krok dalej...Zamiast zrywać się bladym świtem i pędzić po nie do lasu zachęcamy do uprawiania ich tuż przy domu, w ogrodzie! Zobaczcie jak szybko rosną grzyby.

 • Mirabelka. Śliwa Ałycza

  Ałycza (mirabelka) - śliwa wiśniowa (Prunus domestica)

  Ałycza obficie kwitnie. Latem ma mnóstwo owoców. Świetnie znosi strzyżenie i nadaje się na obronne żywopłoty. To niezwykłe drzewo jest trochę jak szpieg, który każdemu przedstawia się inaczej. Jedni nazywają ją ałyczą, inni mirabelką, jeszcze inni śliwą, i to w dodatku wiśniową. Warto więc ostatecznie ją zdemaskować.

 • Do onętka zlatują się owady, które w żółtych środkach koszyczków znajdują pyłek i nektar (tu odmiana 'Sonata Pink Blush').

  Kosmos kwiaty. Uprawa kosmosów w ogrodzie

  Kwiaty kosmosu zwiewnie wznoszą się ku niebu na cienkich, niemal niewidocznych z oddali łodygach. Tak jak gwiazdy - wyglądają tym piękniej, im są liczniejsze. Zdobią ogrody aż do późnej jesieni.

 • Tamaryszek francuski na stanowisku naturalnym w Bretanii (północno-zachodnia Francja).

  Francuski tamaryszek

  Latem kwitnie już niewiele krzewów, tym cenniejsze są więc takie jak tamaryszek francuski, który o tej porze roku daje z siebie wszystko.

 • Niebezpieczne rośliny

  Rośliny niebezpieczne dla człowieka, na które trzeba uważać na spacerze. 21 roślin, które kłują, trują i uczulają.

  Rośliny niebezpieczne dla człowieka potrafią pokłuć, poparzyć, a nawet... pozbawić życia. Nie zrobią nam jednak żadnej krzywdy, jeśli zachowamy ostrożność.

 • Kocimiętka i inne kwiaty kwitnące całe lato

  12 roślin kwitnących całe lato. Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące: kocimiętka, trytoma groniasta, trzykrotka...

  Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące? Każdy marzy o ogrodzie pełnym kwiatów przez cały sezon. Okazuje się, że są rośliny, które ułatwiają uzyskanie takiego efektu. Poznacie je.

 • Kielichowiec wonny

  Kielichowiec wonny o pięknych kwiatach o niezwykłym zapachu

  Jeśli szukasz krzewu o oryginalnej urodzie, posadź kielichowiec wonny. Od innych wyróżnia się ciekawą budową i barwą kwiatów, długim okresem kwitnienia i niezwykłym zapachem, wydzielanym przez wszystkie części rośliny. Kielichowiec wonny (Calycanthus floridus) zakwita latem, kiedy przekwitły już najpopularniejsze gatunki wiosenne, a róże i hortensje dopiero tworzą pąki. Jego kwiaty rozwijają się na krzewie stopniowo, dlatego możemy się nimi cieszyć przez ponad dwa miesiące.

 • Chmiel HOPS

  Nowy chmiel HOPS®, czyli zielony raj nie tylko dla piwoszy

  Chmiel kojarzony jest głównie z charakterystyczną goryczką piwa, atmosferą pełnego luzu, słońcem i wakacjami. Taką idyllę można teraz stworzyć otaczając się pnączami chmielu HOPS®, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w browarnictwie, ale również w ogrodnictwie. Ciekawostką jest, że jest to roślina uprawiana również na plantacjach przemysłu farmaceutycznego i zielarskiego.

 • Wrzośce Heidi’s

  Wrzośce Heidi`s

  Trudno wyobrazić sobie współczesne ogrody, balkony, tarasy i pomieszczenia bez pięknie kwitnących wrzośców. Są cenione za łatwość w uprawie i szeroki wachlarz zastosowań. Niedawno na polskim rynku pojawiły się wyjątkowo dekoracyjne wrzośce Heidi`s®, które są dostępne późnym latem i jesienią w wybranych centrach ogrodniczych. Wyróżniają się wyjątkowymi, intensywnymi kolorami, odpornością na mrozy a dodatkowo są przyjazne dla pszczół, zwłaszcza w miesiącach od sierpnia do października, kiedy inne rośliny już przekwitają.

 • BARBULA KLANDOŃSKA 'BLUEBIRD'

  Barbula klandońska (Caryopteris x clandonensis). Ciekawe odmiany barbuli. Uprawa i pielęgnacja. Ogrodowy rarytas

  Większość roślin u progu jesieni traci na urodzie. Barbula klandońska w tym czasie ciągle kwitnie ku uciesze ludzi i... motyli.

 • Borówka amerykańska

  Borówka wysoka czyli borówka amerykańska. Uprawa i pielęgnacja

  Borówka amerykańska? Wydaje się, że świat zwariował ostatnio na punkcie borówki amerykańskiej. Ta moda może być niedługo równie zaraźliwa jak niegdyś słynna tulipanowa gorączka. Uprawa borówki nie jest skomplikowana. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie stanowisko i kwaśną glebę, a odwdzięczy się pysznymi owacomi.

 • 01A95P8U - Deinanthe caerulea

  Dejnante niebieska. Uprawa i pielęgancja Deinanthe Caerulea

  Dejnante niebieska to wyjątkowo rzadko spotykana bylina. A szkoda, bo świetnie rośnie w cieniu i dobrze komponuje się z innymi roślinami.

 • Selaginella (widliczka)

  Selaginella (widliczka) - rodzaje, uprawa i pielęgnacja

  Widliczka to jedna z najbardziej egzotycznych paproci jakie możemy uprawiać w domu. Pochodzi z tropikalnych lasów w Ameryki Południowej i Środkowe. Poznajcie najciekawsze gatunki i sposób ich pielęgnacji.

 • Aukuby mogą rosnąć na rabatach - tu obok dorodnych krokosmii.

  Aukuba ogrodowy kroton. Uprawa i pielęgnacja

  Aukuba to emigrantka z Dalekiego Wschodu. W ogrodzie widać ją z daleka - przyciąga wzrok deseniem liści, równie ozdobnym jak u doniczkowego krotonu.

 • Pióropusze trawy pampasowej porastają zbocza Andów (Ameryka Południowa).

  Trawa pampasowa do ogrodu i doniczki. Uprawa i pielęgnacja kortaderii

  Obok kortaderii, zwanej trawą pampasową, nikt nie przejdzie obojętnie. Zachwyca pięknymi pióropuszami kwiatów, okazałym wzrostem i dostojnym wyglądem. Jednak do jej uprawy trzeba się starannie przygotować.

 • Dziwaczek pospolity

  Dziwaczek wielobarwny (Mirabilis jalapa) - czym zadziwia ten nietypowy kwiat

  Dziwaczek to roślina ze wszech miar zasługuje na swoją nazwę: nie dość, że otwiera kwiaty dopiero wieczorem, to jeszcze na jednym okazie mają one różne barwy.

 • 01ACDGYV - Mahonia aquifolium SLOWA KLUCZOWE: {$kwd}

  Mahonia - piękna cały rok

  Mahonia pospolita wiosną stroi się na złoto, latem na granatowo, a zimą potrafi zapłonąć jaskrawym szkarłatem.

 • Bakłażan (Solanum melongena) może stać się baza dla wielu apetycznych potraw.

  Bakłażany - uprawa w gruncie

  Okazuje się, że to pochodzące z tropików warzywo z powodzeniem można uprawiać w gruncie. Bakłażan lepiej znosi przymrozki niż pomidory!

 • a

  Oczar (Hamamelis)

  Oczary zakwitają wtedy, gdy cała przyroda pogrążona jest jeszcze w głębokim zimowym śnie. Ich kwiaty zachwycają fantazyjnym kształtem i przyjemnym zapachem.

 • Kalatea paskowana (C. zebrina)

  Kalatea (Calathea) - jak ją uprawiać?

  Kalatee mają wspaniałe liście, które podziwiane sa nie tylko za urodę. Co wieczór wznoszą się i układają jak do modlitwy.

 • POJEDYNCZE OKAZY JEMIOŁY BIAŁEJ czasami pojawiają się w sadach na starych jabłoniach.

  Jemioła to roślina czy pasożyt?

  Jemioła to symbol miłości i dostatku, który przynosimy na Święta do domu. Zimą na wielu ogołoconych z liści koronach drzew widać ażurowe kule zielonych gałązek jemioły.

 • Cyprys w doniczce

  Cyprys domowy czyli Iglaki domowe nie tylko na święta!

  Cyprys lub araukaria to idealny pomysł na święta. Nie trzeba będzie kupować co roku nowej choinki bo drzewka te cały rok dobrze się czują w mieszkaniu.

 • Ziołowy ogródek od zaraz. Miejscy ogrodnicy

  Zioła w ogrodzie. 10 ziół które musisz mieć

  Bazylia, rozmaryn, oregano...to tylko niektóre zioła do ogrodu. Żaden smakosz i miłośnik dobrej kuchni nie może się bez nich obejść. Sprawdź jak je z sukcesem uprawiać i stosować. To proste

 • Jaskier azjatycki

  Jaskier azjatycki- Ranunculus

  Jaskier to bajecznie kolorowy kwiat doniczkowy. Jego pąki przypominają kule, później rozkwitają mnóstwem lśniących płatków.

 • Paulownia omszona

  Paulownia omszona (Paulownia tomentosa).Szybkorosnące i wytrzymałe drzewo

  Nadano jej nazwę na cześć Anny Pawłowny Romanow, córki cara Pawła I, królowej Holandii. Znana jest też jako drzewo cesarskie lub księżniczki. Skąd te honory dla paulowni omszonej?

 • GLEDICZJA TROJCIERNIOWA GLEDITSIA TRIACANTHOS - DRZEWO LISCIASTE FOT. WIESLAW GAWRYS PUBLIKACJA KWIETNIK NR 1 (193) - 1 2011 SLOWA KLUCZOWE: DRZEWO ZDJ?CIE DO WK?ADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 1 (193) - CZASOPISMA

  Glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos) - uprawa, pielęgnacja, wymagania

  Glediczja ma długie poskręcane strąki i potężne ostre ciernie wyrastające z pni nadają igliczni egzotyczny, a zarazem groźny wygląd.

 • SRA

  Róże pachnące w Twoim ogrodzie. Najpiękniej pachnące odmiany róż: uprawa, pielęgnacja, kwitnienie

  Róże pachnące? Jeśli chcesz zmienić ogród w krainę szczęśliwości, posadź w nim krzewy wonnych róż. Ich nowe odmiany zachwycają urodą i są łatwe w uprawie. A jesień to najlepsza pora, by posadzić je na rabatach.

 • Bukszpan

  Bukszpan (Buxus sempervirens). Co warto wiedzieć o bukszpanie?

  Bukszpany są eleganckie i są najlepszym materiałem na żywopłoty, obwódki i ogrodowe rzeźby. Kochają słońce i cień, nie przeszkadza im uboga gleba. Poniższy niezbędnik pomoże każdemu dobrać odpowiednie odmiany i odpowiednio przyciąć krzewy