Rośliny

 • Kostrzewa sina

  Kostrzewa sina

  Kostrzewa sina, zwana również kostrzewą popielatą lub niebieską trawą (Festuca cinerea Vill.) to jedna z najpiękniejszych, wieloletnich traw z rodziny wiechlinowatych (Poaceae).

 • Kasztan - drzewo

  Kasztan

  Popularny kasztan to właściwie kasztanowiec pospolity, zwany również kasztanowcem zwyczajnym lub białym (Aesculus hippocastanum), lub też rzadziej kasztanem gorzkim i kasztanem dzikim. Gatunek drzewa z rodziny mydleńcowatych, wywodzący się Półwyspu Bałkańskiego.

 • Hortensja dębolistna

  Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia)

  Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia) to rzadki gatunek pochodzący z południowo-wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych.

 • Aster nowoangielski

  Aster nowoangielski (Aster novae-angliae)

  Aster nowoangielski, aster amerykański, marcinek nowoangielski (Aster novae-angliae) to roślina ozdobna uprawiana na rabatach ogrodowych i ogródkach skalnych. Nie nadaje się na kwiat cięty. Kwiaty są atrakcyjne dla pszczół i motyli.

 • 19048611 https bi

  Miechunka rozdęta. Uprawa miechunki w przydomowym ogrodzie

  Miechunka długo przygotowuje swój pokaz. Dopiero u schyłku lata zaczyna jarzyć się czerwienią latarenek.

 • Kiwi z własnego ogrodu. ODMIANY AKTINIDII OSTROLISTNEJ: 'Jumbo' ceniona jest za bardzo duże smaczne owoce;

  Mini kiwi czyli jak uprawiać aktinidię (Aktinidia arguta) we własnym ogródku

  Mini kiwi - aktinidię można uprawiać w polskich ogrodach. Ma drobne, ale bardzo smaczne owoce. W dodatku aktinidia - pnącze, które je rodzi - ma wiele pięknych odmian.

 • KRZEW KWIATY PIGWOWIEC CHAENOMELES FOT. EWA NARKIEWICZ PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (159) - 3 2008

  Najpiękniejsze kwitnące krzewy na cały rok. Posadź je teraz

  Kwitnące krzewy ogrodowe są łatwiejsze w uprawie niż kwiaty. Szybko rosną więc nadają się do zazieleniania i ukwiecania zwłaszcza świeżo zakładanych ogrodów. Dobierając odpowiednie gatunki możemy mieć w każdym miesiącu kwitnący jakiś fragment ogrodu.

 • Aster nowobelgijski (Aster novi-belgii)

  Aster nowobelgijski (Aster novi-belgii)

  Najpopularniejszą odmianą jesiennych marcinków jest aster nowobelgijski (Aster novi-belgii ) - wysokie, rozrastające z krótkich rozłogów i tworzące gęste kępy o ciemnozielonych liściach.

 • Tamaryszek francuski na stanowisku naturalnym w Bretanii (północno-zachodnia Francja).

  Francuski tamaryszek

  Latem kwitnie już niewiele krzewów, tym cenniejsze są więc takie jak tamaryszek francuski, który o tej porze roku daje z siebie wszystko.

 • Pory można przechować do wiosny na zagonkach, ale trzeba je osłonić przed mrozem

  Por na zimową porę

  Por jest jednym z nielicznych warzyw, które jesienią warto pozostawić w ogrodzie. Będzie rezerwą świeżej zieleniny na czas zimy i wczesnej wiosny.

 • Aster gawedka

  Aster gawędka (Aster amellus )

  Aster gawędka (Aster amellus ) to dość rzadko uprawiany wieloletni aster bylinowy (jesienny) kwitnie od lipca do października. Idealnie nadaje się na jesienne bukiety.

 • Aster krzaczasty

  Aster krzaczasty

  Aster krzaczasty (Symphyotrichum dumosus, Aster dumosus ) to wieloletnia roślina zielna, zimotrwała, tworzy rozłogi. Pędy wzniesione, mocne i zdrewniałe, miękko owłosione. Liście lancetowate, całobrzegie. Kwiaty zebrane w wiechy, języczkowate- białe lub liliowo-niebieskie, rurkowate- żółte

 • Aster alpejski

  Aster alpejski (Aster alpinus)

  Aster alpejski (Aster alpinus) - wieloletnia roślina zielna, zimotrwała o rozłożystym i kępiastym pokroju, owłosiona. Łodygi wzniesione. Liście odziomkowe szaro-zielone, tworzą rozety, liście pędowe siedzące i wąsko-lancetowate. Kwiaty pojedyncze, języczkowate-białe, fioletowe lub różowe, rurkowate- żółte.

 • Cis

  Cis pospolity - zagadkowa roślina

  Cis pospolity rośnie wolno, ale żyje bardzo długo i łatwo odrasta po cięciu. Jest rośliną iglastą, nie wydaje jednak szyszek, lecz przypominające owoce soczyste osnówki. Jest źródłem trucizn, ale i substancji leczniczych...

 • Kalanchoe

  Kwiaty doniczkowe dla zapracowanych

  Lubicie kwiaty, ale jesteście zapracowani i nie macie czasu by je pielęgnować? Oto kilka żelaznych, niezawodnych i urodziwych kwiatów specjalnie dla Was. Wszystkie dobrze znoszą niedobory światła, wody i są niemal "samoobsługowe"

 • Zimmerpflanzen im B´ro: Zamio culcas mit Person SLOWA KLUCZOWE: Aronstabgew chs B´ro B´ros Deko Frau Gr´npflanze Gr´npflanzen Leute Menschen People Pflanze Pflanzen Tisch Topfpflanze Topfpflanzen Zamioculcas Zamioculcas zamiifolia Zimmerpflanze Zimmerpflanzen arbeiten Hochformat

  Zamiokulkas zamiolistny - Zamioculcas zamiifolia

  Zamiokulkas zamiolistny to "żelazny" kwiat doniczkowy - wytrzymały na niedostatek wody, światła i wilgoci w powietrzu, odporny na szkodniki. Zamiokulkas, który na światowych giełdach kwiatowych pojawił się przed około jedenastu laty, a w naszych kwiaciarniach osiem lat temu, w szybkim tempie staje się równie popularny jak dracena czy juka.

 • Encyklopedia roślin: Perukowiec podolski Cotinus coggygria

  Perukowce - krzewy dla niecierpliwych

  Perukowców nie sposób pomylić z innymi krzewami. Każdego lata pokrywa je gęsta mgiełka, którą trudno zdefiniować - czy to kwiaty, czy owocostany, a może jeszcze coś innego?

 • Strelicja królewska (Strelitzia reginae)

  Strelicja królewska (Strelitzia reginae)

  Strelicja królewska (Strelitzia reginae) ma niezwykły kwiatostan i na całym świecie nazywana jest rajskim ptakiem. Rośnie w Południowej Afryce i jest niezwykle wytrzymałą, łatwo adaptującą się do różnych warunków rośliną.

 • Kompozycje tarasowe w koszach- białe wrzosy i cyklamen oraz zielony bluszcz i wrzosiec drzewiasty 'Albert's Gold' o jasnozielonych igiełkowatych liściach. Jako dodatek - ozdobne dynie i patisony.

  Kompozycje z wrzosów na taras i balkon. Będą piękne aż do zimy

  Kiedy większość letnich kwiatów powoli traci urodę, wrzosy właśnie rozpoczynają swój spektakl. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać je do udekorowania tarasowych i balkonowych pojemników.

 • Rącznik pospolity

  Rącznik pospolity

  Niewiele jednorocznych roślin potrafi w ciągu sezonu osiągnąć ponad 2 m wysokości. Do takich rekordzistów należy rącznik pospolity. Jego ozdobą są głównie ogromne dłoniaste liście – zielone bądź purpurowe.

 • Migdałowiec karłowy (Prunus tenella) 'Fire Hill' to cenny krzew kwitnący wczesną wiosną - w szkółkach produkowane są również formy szczepione w formie malutkich drzewek

  Migdałowiec i jego kuzyni. Drzewa i krzewy ozdobne

  Migdały! Budzą szczególnie wiele miłych, słodkich (choć przecież mogą być i gorzkie), płochych i przyjemnych myśli. Bo to i ?niebieskie migdały?, bujanie myślą jakby z chmurką na niebieskim niebie, i czyjeś piękne migdałowe oczy...

 • Żylisytek

  Żylistek

  Żylistek (Deutzia Thunb.) to krzew ozdobny z rodziny hortensjowatych. Obejmuje około 70 gatunków. W naturze występuje w Azji Wschodniej i Środkowej oraz w Ameryce Środkowej. W polskich ogrodach nadal rzadko spotykany, chociaż, ze względu na łatwą uprawę i piękne kwitnienie, zdobywa coraz więcej zwolenników.

 • NA POŁUDNIU EUROPY MIGDAŁOWCE osiągają kilkanaście metrów wysokości. Ale już na północ od Alp rosną słabiej. Początkowo ich kwiaty są różowe, z czasem jaśnieją.

  Jak wyhodować własnego migdałowca w Polsce

  Zamiast myśleć o niebieskich migdałach, warto migdały jeść - choćby dla zdrowia. W ciepłych rejonach kraju można spróbować ich uprawy w ogrodzie.

 • Pasternak

  Pasternak

  Pasternak to warzywo korzeniowe, które było popularne w polskiej kuchni do XVI w. Potem po przybyciu Bony na dwór polski ludzie wymienili go na pietruszkę , a pasternak stał się jedynie składnikiem pasz zwierzęcych. Dziś warzywo wraca do łask.

 • Jeżyny

  Jeżyny. Uprawa i pielęgnacja i właściwości jeżyn. Ciekawe przepisy na przetwory z jeżyn

  Jeżyny mają bardzo pyszne i wartościowe owoce. Niektóre ich krzewy nie mają kolców, a nowe polskie odmiany wytrzymują mrozy.

 • 21.09.2000 WARSZAWA - OGROD BOTANICZNY - JESIEN ASTER NOWOBELGIJSKI

  Astry bylinowe (Aster). Marcinki. Astry uprawa i pielęgnacja

  Astry.Jesienią, gdy większość roślin kończy już kwitnienie i ogród wydaje się coraz bardziej opustoszały, zakwitają wesołe astry. Czekają przez całe lato, by zabłysnąć kolorem właśnie wtedy, kiedy inne rośliny mają już swój najlepszy czas za sobą. Rozkwitają w całej gamie kuszących, nastrojowych odcieni fioletu, różu i czerwieni.

 • 09.2001 ZOMERHOF HOLANDIA N/Z RABATA BYLINOWA RUDBEKIA BLYSKOTLIWA RUDBECKIA FULGIDA ODMIANA GOLDSTRUM BYLINA ROZCHODNIK OKAZALY SEDUM SPECTABILE ODMIANA AUTUMN JOY SUKULENT JESIEN FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA SLAJD DUZY PUBLIKACJA KWIETNIK NR 11 (107) - 11.2003 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 11 (107) - CZASOPISMA

  Jesień pełna kwiatów i kolorów - byliny kwitnące jesienią

  Jesienny ogród może się mienić nie tylko ognistymi barwami liści. Jest wiele roślin rozwijających kwiaty właśnie o tej porze. Przede wszystkim należy ich szukać pomiędzy bylinami. Oto najładniejsze z nich kwitnące jesienią.

 • Paciorecznik

  Paciorecznik. Jak pielęgnować kannę przez cały rok

  Paciorecznik czyli kanna wiosną odrasta od ziemi, ale już latem góruje nad innymi roślinami. Nieprzerwanie przez cały sezon rozwija okazałe kwiaty w ognistych kolorach.

 • Żuraweczka Heucherella 'Solar Eclipse'

  Żurawki. Rośliny do cienia pełne kolorów

  Żurawki oczarowały mnie barwami liści i tym, że zimą, gdy cały ogród śpi, wciąż mienią się kolorami. Ich kuzynki żuraweczki też są piękne, choć jesienią otrząsają się z liści.

 • Encyklopedia roślin: Wrzosy o rozowych kwiatach

  Wrzosy w domu i w ogrodzie. Uprawa, sadzenie, pielęgnacja wrzosów

  Wrzosy ?Jeśli chcemy mieć w ogrodzie wrzosy, trzeba je posadzić właśnie teraz. Ich uprawa nie sprawia trudności, bo są dobrze przystosowane do zasiedlania nawet mało przyjaznych terytoriów.