Rośliny

 • Wiąz Turkiestanu

  Wiąz Turkiestanu (Ulmus pumila celer)

  W ostatnich latach modne stały się żywopłoty z wiązu syberyjskiego, zwanego popularnie wiązem Turkiestanu. Z gatunku tego tworzy się także piękne okazy drzewek bonsai. A czy warto go uprawiać jako pojedyncze drzewo w ogrodzie?

 • 21.08.2009 KONSKOWOLA SZKOLKA OGRODNICZA JULIAN I GRZEGORZ KUROWSCY , KUROWSKI DLA MIESIECZNIKA OGRODY

  Hortensje mrozoodporne

  Hortensje odporne na mróz - jest ich wiele. Hortensje to grupa roślin, która obejmuje ponad dwadzieścia gatunków i wiele odmian. Ale do uprawy w polskich ogrodach nadają się jedynie niektóre z nich.

 • Lewizja liścieniowa nie jest minimalistką. Lubi próchniczną żyzną ziemię, ale bardzo przepuszczalną, i półcieniste miejsca.

  Lewizja liścieniowa (Lewisia cotyledon) - uprawa

  Choć wiosną na skalniaku kwitnie wiele roślin, lewizja wyraźnie przyciąga wzrok. Jak pielęgnować tę wyjątkową roślinę?

 • OGROD ROSLINY CIENIOLUBNE - SERDUSZKA OKAZALA KWIATY FOT. BARBARA PIOTROWSKA PUBLIKACJA OGRODY NR 8 (100) - 8 2007 SLOWA KLUCZOWE: OGRODY ROSLINY KWIATY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NR 8 (100) - CZASOPISMA

  Serduszka okazała (Dicentra spectabilis). Uprawa i pielęgnacja

  Serduszka okazała to roślina wyglądająca jak ogromny bukiet serc. Niezwykle delikatna, boi się silnego słońca. Ale długo się nie starzeje. W jednym miejscu może rosnąć nawet kilkadziesiąt lat!

 • hebe

  Hebe roślina [Uprawa i pielęgnacja]

  Ozdobą hebe są zarówno kwiaty, jak i liście. Może wzbogacić wrzosowisko lub żwirową rabatę, a także rosnąć w donicach.

 • Wiosna: Bodziszek na nowo się zazielenia, a w maju rozwija karminowo-fioletowe kwiatki (o średnicy ok. 2,5 cm) z uroczymi długimi pręcikami.

  Bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum). Rośliny okrywowe

  Bodziszek korzeniasty w rankingu rabatowych piękności nie zajmuje poczesnego miejsca. Jednak jest ceniony za wiele innych zalet.

 • Wzrastające tulipany

  Najpiękniejsze wiosenne kwiaty doniczkowe. Rośliny cebulowe w domu

  Wiosenne kwiaty doniczkowe już pojawiły się w kwiaciarniach i supermarketach. Kupując je i sadząc w misach ,donicach i dekoracyjnych skrzynkach szybko poczujemy w mieszkaniu wiosnę.

 • PONOWNA PUBLIKACJA PO UZGODNIENIU Z REDAKCJA !!! OGROD PRYWATNY RABATA ROSLINY FUNKIA , ZURAWKA , ROZANECZNIK , KLON PALMOWY , WINOBLUSZCZ FOT. LILIANNA SOKOLOWSKA PUBLIKACJA OGRODY NR 1 (117) - 1 2009 SLOWA KLUCZOWE: OGRODY ROSLINY XNO ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NR 1 (117) - CZASOPISMA

  Krzewy, drzewa i pnącza szybko rosnące czyli ogród dla niecierpliwych

  Krzewy szybko rosnące? Czy naprawdę musimy czekać wiele lat na piękny ogród? Niekoniecznie. Dzięki odpowiednim gatunkom roślin szybko stworzymy zielony azyl.

 • 23.05.2006 WARSZAWA DLA CZTERY KATY BALKON , TARAS , ROSLINY ,IGLAK IGLAKI IGLASTE , KOMPOZYCJA STYLIZACJA ANETA KOSIBA FOT. LUKASZ ZANDECKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 10 (142) - 10.2006 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY

  Iglaki polecane na balkon

  Iglaki na balkonie? Jeśli chcielibyście ozdobić swoje balkony zimozielonymi roślinami, polecamy karłowe i wolno rosnące iglaki. Jest ich sporo.

 • kalina jesienią

  Kalina - krzew piękny cały rok

  Kalina koralowa opiewana w wielu wierszach i ludowych piosenkach kalina koralowa stroi się w różne szaty. I zawsze wygląda pięknie.

 • 1rabata w sloncu Zastosowanie bylin - plan oglny

  Najpiękniejsze trawy ozdobne do ogrodu

  Uroda traw ozdobnych jest coraz bardziej doceniana. Sadzimy je w ogrodach, bo wyglądają atrakcyjnie, są na ogół mało wymagające i wszędzie pasują.

 • Miechunka pomidorowa

  Miechunka pomidorowa

  Miechunka pomidorowa (Physalis philadelphica), zwana również miechunką lepką lub skórzastą, zielonym pomidorem i tomatillo, pochodzi z Meksyku. Należy do rodziny psiankowatych, podobnie jak pomidor, bakłażan i papryka. Miechunka pomidorowa jest bardzo popularna w całej Ameryce Południowej. Już w IX w. uprawiali ją Majowie i Aztekowie. W Europie, do celów konsumpcyjnych jest uprawiana nadal rzadko, chociaż, ze względu na swoje walory odżywcze, zyskuje coraz więcej zwolenników.

 • Truskawki

  Roślinne afrodyzjaki. Miłość na talerzu

  Sprawdź jakie zioła, warzywa i owoce rozbudzą zmysły. Potrawy z nich przyrządzone to istna rozkosz, nie tylko dla podniebienia

 • Chrobotek reniferowy

  Mech chrobotek reniferowy (Cladonia rangiferina)

  Obrazy ścienne lub dekoracje z mchu chrobotka reniferowego to ostatni krzyk mody. Jak on wygląda, gdzie rośnie, jak go zdobyć? Czy należy do świata roślin, czy ... grzybów?

 • 'Angela' - wys. 1,5 m, śr. kwiatów 3 cm. W listopadzie różyczek jest mniej, ale krzewy nadal wyglądają imponująco.

  Róże w ogrodzie. Najdłużej kwitnące odmiany róż

  Róże w ogrodzie. Jeśli więc chcemy mieć w ogrodzie kwiaty do późnej jesieni, posadźmy róże. Słońce skąpi promieni, dni są krótkie i niekiedy zimne, a mimo to królowa rabat nadal pokazuje klasę. Które kwitną najdłużej?

 • Dzwonkowate kwiaty juki zebrane są w wiechy kwiatostanów.

  Juka ogrodowa. Jak uprawiać jukę karolińska (Yucca filamentosa)

  Juka ogrodowa to niezwykle egzotyczna bylina, którą przez cały rok zdobi ogród rozetami długich, wąskich liści, a na początku lata - wspaniałymi kwiatostanami.

 • Papaver orientale White, 2015, Oriental Poppy, puh-PAY-vur ore-ee-un -TAY-lee, 15x15in Perennial, Z3-7, white, Bloom Month 5c, In Bed G2 for 18.1 yearsPapaveraceae family. Not sure where this is from or when I planted it. Probably from seed.'

  Mak lekarski (Papaver somniferum). Narkotyk z maku czy lekarstwo?

  Mak lekarski dostarcza smacznych nasion i surowca na leki. Dawniej uważano je za symbol szczęścia i dostatku

 • Różanecznik nawet gdy przekwitnie, zdobi ogród pięknymi skórzastymi liśćmi.

  Drzewa i krzewy które nie zrzucają liści na zimę

  Jakie drzewa nie zrzucają liści na zimę? Całoroczna zieleń w wielu ogrodach i parkach to głównie zasługa iglaków. Ale czy tylko one od listopada do marca ożywiają swoją zielenią szare otoczenie

 • Miechunka peruwiańska

  Miechunka peruwiańska (Physalis peruviana) - jadalna

  Pochodząca z wysokogórskiego Peru miechunka peruwiańska (Physalis peruviana), po angielsku cape-goosberry, uprawiana jest w Wenezueli i Chile. W tropikalnym klimacie jej rozłożyste krzewy dorastają do 1 m, ale w naszych warunkach tak duże mogą wyrosnąć tylko pod osłonami - w gruncie miewają zaledwie 30-50 cm.

 • CIEMIERNIK BIAŁY wychyla kwiaty spod śniegu, który do pewnego stopnia chroni roślinę przed mrozem

  Róża bożonarodzeniowa, róża zimowa to ciemiernik

  Ciemiernik biały to ogrodowa gwiazda grudnia. Jeśli pogoda mu sprzyja, potrafi obdarzyć nas kwiatami na same święta. O tej porze roku sprzedawany jest także w doniczkach jako róża Bożego Narodzenia.

 • Szarłat szorstki (Amaranthus retroflexus),

  Szarłat szorstki (Amaranthus retroflexus)

  Szarłat szorstki (Amaranthus retroflexus), zwany również zwyczajowo amarantnikiem, szczurzycą lub świńskim chwastem (ang. redroot pigweed), jest jednoroczną rośliną z rodziny szarłatowatych. Wywodzi się z Ameryki Północnej.

 • Szczaw polny

  Szczaw polny (Rumex acetosella)

  Szczaw? O tej roślinie powszechnie wiadomo, że ma jadalne kwaśne liście, z których najczęściej gotuje się zupę szczawiową. Można je zbierać z okazów dziko rosnących na łąkach i nieużytkach, a także uprawianych w ogrodzie.

 • Gynostemma pentaphyllum

  Gynostemma pentaphyllum czyli Jiaogulan

  Gynostemma pentaphyllum nazywana jiaogulan czy pięciolistnym żeń-szeniem to roślina z której napar w znaczącym stopniu podnosi odporność naszego organizmu. Pochodzi z Azji, ale możemy ją uprawiać w Polsce.

 • nJEZIORKO WODA STAW ZBIORNIK WODNY OCZKO WODNE SCHODY KAMIEN DOM PLOT DREWNIANY OGRODZENIE DREWNIANEKLON ZWYCZAJNY ACER PLATANOIDES ODMIANA ROYAL RED LISC CZERWONY DRZEWO LISCIASTE FUNKIA SIEBOLDA HOSTA SIEBOLDIANA BYLINA FUNKIA ODMIANA FRANCEE KLON PALMOWY ACER PALMATUM ODMIANA DISSECTUMFOT. AGNIESZKA STACHURSKASLAJD MALYPUBLIKACJA OGRODY NR 2 (70) - 2.2005

  Klon palmowy 'Atropurpureum'. Uprawa i pielęgnacja

  Klon palmowy 'Atropurpureum' o czerwonych liściach to urodzony solista! Już od wczesnej młodości jest wspaniałą ozdobą ogrodu.

 • W Mrzezinie koło Pucka rośnie w gruncie dorodna araukaria chilijska, jedna z największych w Polsce. Obok niej piękny okaz aukuby - rośliny równie wrażliwej na mróz.

  Araukaria chilijska (Araucaria araucana). Drzewo dinozaur

  Araukaria chilijska to prawdziwy klejnot pośród drzew iglastych. Może jednak przemarzać. Czy jej uprawa w naszym kraju w ogóle jest możliwa?

 • Jarząb szwedzki

  Jarząb szwedzki

  Jarząb szwedzki (Sorbus intermedia) to gatunek drzewa z rodziny różowatych (Rosaceae), będący utrwalonym mieszańcem jarzębu pospolitego (S. aucuparia), jarzębu mącznego (S. aria) i jarzębu brekini (S. torminalis). W warunkach naturalnych występuje w Europie Północnej.

 • Kostrzewa sina

  Kostrzewa sina

  Kostrzewa sina, zwana również kostrzewą popielatą lub niebieską trawą (Festuca cinerea Vill.) to jedna z najpiękniejszych, wieloletnich traw z rodziny wiechlinowatych (Poaceae).

 • Kasztan - drzewo

  Kasztan

  Popularny kasztan to właściwie kasztanowiec pospolity, zwany również kasztanowcem zwyczajnym lub białym (Aesculus hippocastanum), lub też rzadziej kasztanem gorzkim i kasztanem dzikim. Gatunek drzewa z rodziny mydleńcowatych, wywodzący się Półwyspu Bałkańskiego.

 • Hortensja dębolistna

  Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia)

  Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia) to rzadki gatunek pochodzący z południowo-wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych.

 • Aster nowoangielski

  Aster nowoangielski (Aster novae-angliae)

  Aster nowoangielski, aster amerykański, marcinek nowoangielski (Aster novae-angliae) to roślina ozdobna uprawiana na rabatach ogrodowych i ogródkach skalnych. Nie nadaje się na kwiat cięty. Kwiaty są atrakcyjne dla pszczół i motyli.