Rośliny
Fitonia - Fittonia verschaffeltii to doskonała roślina do cienia
Fitonia nie lubi światła - od słońca dostaje piegów na liściach. To ważna informacja dla właścicieli zacienionych mieszkań.
Hebe roślina [Uprawa i pielęgnacja]
Ozdobą hebe są zarówno kwiaty, jak i liście. Może wzbogacić wrzosowisko lub żwirową rabatę, a także rosnąć w donicach.
Kosmos kwiaty. Uprawa kosmosów w ogrodzie
Kwiaty kosmosu zwiewnie wznoszą się ku niebu na cienkich, niemal niewidocznych z oddali łodygach. Tak jak gwiazdy - wyglądają tym piękniej, im są liczniejsze. Zdobią ogrody aż do późnej jesieni.
Zimowit - jesienny krokus
Zimowit jesienny przypomina popularnego krokusa, ale kwitnie u progu jesieni. Liście zaś wypuszcza wiosną.
Srebrne rośliny [Przegląd roślin]
Srebro jest w cenie, także na rabatach. Srebrzyste liście, które nie boją się mrozu, w sezonie stanowią elegancką oprawę kwiatów, zimą harmonizują z bielą śniegu.
Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus) - uprawa i podlewanie
Często nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre doniczkowe sukulenty są krewniakami pięknych cynerarii. Przedstawiamy starce. Natura obdarzyła je ogromną plastycznością. Rezultaty metamorfoz roślin zwanych starcami są zadziwiające.
Hortensja ogrodowa. Pielęgnacja przez cały rok
Hortensja ogrodowa jest urodziwa, a przy tym elegancka. Coraz częściej kwitnie i latem, i jesienią. A jej suche kwiatostany zdobią ogrody podczas zimy.
Barwinek różowy (Catharanthus roseus)
Katarantus różowy kwitnie latem i nawet podczas upałów lśni świeżością, zachwycając licznymi kwiatami i żywozielonymi liśćmi.
Dzbanecznik - Nepenthes
Czy roślina może upolować fruwające stworzenia? Dzbanecznik to potrafi dzięki liściom-pułapkom.
Wiciokrzew (Lonicera) - uprawa i pielęgnacja
Wiciokrzewy to bardzo pięknie kwitnące pnącza. Wykorzystywane są do obsadzania ścian, pergoli i altan. Sprawdzą się na tarasie czy nawet balkonie, ale nie wolno zapomnieć o stabilnej podporze.
Patisony. Jak uprawiać patisony w ogrodzie. Ciekawe przepisy
'Disco Polo' to odmiany patisona. W smaku przypominają kabaczki. Ich wielkim atutem jest efektowny wygląd.
Powojnik pnący (Clematis Vitalba)
Powojnik pnący to jeden z ulubionych powojników ogrodników ponieważ nie ma specjalnych wymagań glebowych ani stanowiskowych. Dobrze znosi wiatr i jest mrozoodporny. Jego zaletą i równocześnie wadą jest to że jest ekspansywny i szybko rośnie.
Drzewa i krzewy o czerwonych liściach
Krzewy i drzewa mogą być kolorowe nie tylko wtedy, gdy kwitną lub przyjmują jesienną szatę. Są i takie, które czerwone liście mają też wiosną i latem.
Kwiaty kwitnące w sierpniu czyli byliny kwitnące latem [Przegląd gatunków]
Kwiaty kwitnące w sierpniu sprawiają, że wiele rabat najefektowniej wygląda w sierpniu. To dzięki kwitnącym teraz bylinom, które tworzą barwne widowisko.
Kaktusy i sukulenty - zasady pielęgnacji
Kaktusy to tylko jedna z grup sukulentów. Te rośliny fascynują wiele osób. Warto poznać potrzeby kaktusów zanim zdecydujemy się założyć choćby niewielką ich kolekcję. Bardzo lubimy mieć w domu różnego typu sukulenty, ponieważ, jak niektórzy mówią, "nie trzeba ich wcale podlewać". Oczywiście nie jest to prawdą. Tylko właściwe nawadnianie pozwoli cieszyć się naprawdę pięknymi, zdrowymi i kwitnącymi roślinami. Poznanie pochodzenia i naturalnego środowiska występowania sukulentów z pewnością ułatwi ich uprawę.
Powojniki - burza kwiatów
Kwitnące powojniki wyglądają wprost zjawiskowo. Ich pielęgnacja nie jest trudna, a niektóre odmiany prawie nie wymagają opieki.
Rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus). Uprawa i pielęgnacja rozwaru w ogrodzie
Kwiaty rozwaru można by łatwo pomylić z dzwonkiem, gdyby nie ich zabawne pąki, które wyglądają jak wznoszące się do nieba baloniki.
Najpiękniejsze niebieskie kwiaty
Niebieskie kwiaty można znaleźć pośród roślin jednorocznych i bylin, a nawet, choć nieliczne, wśród krzewów i pnączy. Nie jest ich wiele, a na dodatek tajemniczą sprawą jest to, że nasze oko często widzi je inaczej niż obiektyw aparatu fotograficznego Na zdjęciu często niebieskie barwy nie są czyste, ale lekko wpadające w odcień fioletowy, choć w rzeczywistości jest inaczej.
Rośliny o czarnych kwiatach ? Czy to możliwe?
Wydają się czarne, ale...to tylko złudzenie. Rośliny nie tworzą czarnego barwnika.
Rośliny w odcieniach błękitu i fioletu - w stylu śródziemnomorskim
Fioletowe kwiaty? Kwitnące zioła to nieodłączny element rozgrzanych słońcem zakątków śródziemnomorskich i romantycznych ogrodów angielskich. Przywołują wspomnienia z wakacji. Zatrzymajmy te wspomnienia we własnym ogrodzie - wśród rabat wypełnionych kępami wonnych ziół, delektując się zapachem lawendy i szałwii
Dziury w liściach funkii
Mam w ogrodzie funkie. Latem zauważyłam dziury w ich liściach i wysuszone fragmenty liści. Co jest tego przyczyną i jak zwalczyć tego szkodnika?
Lewizja liścieniowa (Lewisia cotyledon) - uprawa
Choć wiosną na skalniaku kwitnie wiele roślin, lewizja wyraźnie przyciąga wzrok. Jak pielęgnować tę wyjątkową roślinę?
Robinia akacjowa. Drzewo atrakcyjne cały rok. Uprawa robinii
Robinia akacjowa po pierwszym przymrozku zrzuca liście. Zimą jej nagie gałęzie zdobią strąki. W maju znów okrywa się liśćmi, a w czerwcu kwiatami o wspaniałym zapachu.
Wiąz holenderski 'Wredei'
Wiąz holenderski 'Wredei' to jedno z niewielu drzew liściastych, które przez cały sezon ożywia ogród ciepłą żółtą barwą.
Gunnera olbrzymia. Uprawa olbrzymiego rabarbaru w ogrodzie
Gunnera w tropikach roślina ta osiąga monstrualne rozmiary. W naszym klimacie rekordów nie bije, ale też jest olbrzymia, bo z łatwością potrafi przerosnąć człowieka. Jej uprawa to wyzwanie, równie jak ona ogromne.
Rojniki i rozchodniki w ogrodzie - piękności nieco gruboskórne
Niewiele bylin ogrodowych potrafi przetrwać suszę tak dobrze jak rojniki i rozchodniki. Są łatwe w uprawie, a natura nie poskąpiła im urody.
Grzyby. Jak wyhodować grzyby we własnym ogrodzie?
Grzyby jadalne? Co prawda zaczął się czas grzybobrania i aura sprzyja grzybiarzom, jednak my idziemy krok dalej...Zamiast zrywać się bladym świtem i pędzić po nie do lasu zachęcamy do uprawiania ich tuż przy domu, w ogrodzie! Zobaczcie jak szybko rosną grzyby.
Największe byliny czyli wysokie rośliny ogrodowe
Niektóre byliny potrafią przewyższyć rozmiarami niejeden krzew. Oprócz słusznych gabarytów, często wyróżnia je także niebanalna uroda.
Szachownica cesarka, cesarska korona. Jak uprawiać szachownice?
Zwieńczona zielonym pióropuszem cesarska korona majestatycznie wznosi się ponad łany innych kwiatów. Ale jej kuzynki szachownice, choć nieco mniej okazałe, również mogą być efektowną ozdobą ogrodu.
Irysy (kosaćce) – uprawa, sadzenie, pielęgnacja irysów w ogrodzie
Irysy, można posadzić niemal wszędzie: nad wodą i w suchych, skalnych ogródkach, na rabatach i w pojemnikach. Wybór odmian jest niezliczony, a kwiaty mają niezwykłe barwy i bajeczne kształty.