Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Łukasz Rojewski – hodowca nowych odmian róż, członek Klubu Hodowców przy Światowej Federacji Towarzystw Różanych (WFRS), założyciel i pierwszy prezes Polskiego Towarzystwa Różanego, jest autorem wielu różanych kreacji, które obecnie wchodzą do szerokiej sprzedaży.
Stwierdzenie, że róża może być oferowana klientowi poprzedziło 10-15 lat, kiedy pojawił się pierwszy kwiat, będący wynikiem udanego zapylenia wybranych odmian jej rodziców, którzy mieli wnieść swe najbardziej pożądane cechy, zgodne z programem hodowlanym.
O swojej pracy hodowlanej Łukasz Rojewski mówi: “Trudne zimy, częste zmiany temperatur, wiatry oraz okresowe susze, oto warunki z jakimi musimy się mierzyć każdego roku. Z tych powodów apetyt kolekcjonerski często jest limitowany. To pchnęło mnie do poszukiwań nowych rozwiązań. Przez ostatnią dekadę w hodowli używałem dzikich róż oraz spokrewnionych z nimi mieszańców. W efekcie uzyskałem serię róż, którą nazwałem ’Heavy Beauty Roses’ – czyli odmian wytrzymałych, lubiących wyzwania.“
Każdego roku szkółki róż wprowadzają do swojej oferty po kilka nowych odmian róż hodowli Łukasza Rojewskiego. Tej jesieni oferta jest szczególnie bogata i pełna bardzo interesujących odmian, które uzyskują główne nagrody w prestiżowych konkursach nowości różanych. Poniżej kilka nowości róż polskiego hodowcy polecanych przez szkółki Róż:
- Rozarium,
- Rosarium Janina i Adam Chodun,
- Roza Sobieszek.
‘Carissimo’ syn. ‘Najdroższy’, hod. Łukasz Rojewski
Róża rabatowa, floribunda, kwitnie od czerwca do listopada, wytrzymuje temperatury do – 20stC. ‘Carissimo’ znakomita do doniczek i na fronty rabat. Początkowo pąki mają kształt pomponu, później rozwijają swoje pełne płatków wnętrza, nabierając więcej różowego odcienia. ‘Carissimo’ posiada rzadko spotykaną cechę u róż o tak dużej ilości płatków; mianowicie przy sprzyjającej pogodzie, sama się oczyszcza. Jest to róża rabatowa, która dzięki subtelnej urodzie pięknie towarzyszy lawendom i kocimiętkom.
Historia nadania nazwy tej odmianie jest ciekawa, gdyż ‘Carissimo’ syn. ‘Najdroższy’ to jedna z róż „miłości”, którą pani Agnieszka podarowała na 30. rocznicę zakochania się i wspólnego życia, swojemu przyszłemu mężowi – Władysławowi. I gest i imię oddaje nie tylko uczucia, ale i wspólne zamiłowanie do słonecznej Italii. Romantyczna róża i historia.
‘Dragon Eye’ syn. ‘Oko Smoka’ hod. Łukasz Rojewski
Róża pnąca, climber, osiąga 2-3 m, mieszaniec hultemii. Kwiaty są dwubarwne, w odcieniach różu i kremu z ciemnym oczkiem, kwitnie od czerwca do listopada.
‘Kita Gronostaja’ hod. Łukasz Rojewski
Róża rabatowa, krzewiasta, osiąga wysokość 150 cm. Kwiaty są małe, białego koloru, zebrane w bukiety, kwitnie od czerwca do listopada.
‘Zorza’ syn. ‘Zoria’, ‘Zaranica‘, (Зараніца) hod. Łukasz Rojewski
Róża rabatowa dorastająca do 80 cm wysokości o drobnych kwiatach kremowo-żółtych.
Powiew świeżości w czystej formie. Do tego energiczny wzrost i ponadprzeciętna zdrowotność. Duża ilość pędów tworzy gęste krzewy wypełnione półpełnymi kwiatami z wesołym żółtym środkiem. Kwitnie prawie nieprzerwanie przez cały sezon. ’Zoria’ sama oczyszcza się po przekwitnieniu i z tego powodu idealnie nadaje się do zieleni miejskiej, gdzie zawsze wygląda ładnie. W przydomowych ogrodach sadzona samodzielnie lub w grupach stworzy piękną, kwitnącą rabatę. W mitologi słowiańskiej ‘Zoria’ jest boginią uosabiającą godzinę świtu.
‘Balonowy Róż’ hod. Łukasz Rojewski
Róża rabatowa osiągająca 80 cm wysokości, mrozoodporna, kwitnie od czerwca do listopada.
‘Sunshine Reggae’ hod. Łukasz Rojewski
Róża rabatowa, krzewy osiągają wysokość 140 cm, mrozoodporna, kwitnie od czerwca do listopada.
‘Komorebi’ hod. Łukasz Rojewski
Róża rabatowa o wysokości do 70 cm, floribunda, kwiaty o barwie kremowo-żółtej w różnych odcieniach, których barwa zmienia się z czasem. Kwitną aż do jesieni w bardzo dużych kiściach, tak że jedna gałązka może być już małym bukietem.
‘Blue Unihorn’ hod. Łukasz Rojewski
Róża pnąca osiągająca wysokość 2m, powtarzająca kwitnienie. Kwiaty zebrane są w duże bukiety, a jesienią krzewy są obsypane ozdobnymi owocami.
Więcej informacji o różach można znaleźć na stronie Polskiego Towarzystwa Różanego www.ptrosa.pl
- Więcej o:
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany