Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

46. Święto Róży - zakończone

Święto Róży

Za nami jedyny taki weekend pachnący różami! Odbyło się 46. Święto Róży. Przed Organizatorami stanęło duże wyzwanie, któremu zdecydowanie sprostali. Formuła wydarzenia, choć odchudzona przez epidemiczne ograniczenia, pełna była atrakcji. Pierwszą i najważniejszą rolę odegrały róże – te na Ogólnopolskiej Wystawie i w Parku Traugutta.

Święto róż
Święto róż
Fot. Święto róż

W trakcie trwania 46. Święta Róży mieszkańcy Kutna, ale także pasjonaci i miłośnicy kwiatów z całej Polski, udając się do Parku Traugutta mogli poczuć się jak w prawdziwym zaczarowanym ogrodzie. Stało się tak za sprawą niezwykłych i imponujących instalacji florystycznych, przygotowanych przez florystów, którzy już od środy pracowali, by nas zachwycić:

 • Anna Nizińska,
 • Beata Płoszaj-Witkowska,
 • Luiza Długołęcka,
 • Klaudia Długołęcka,
 • Dorota Smolińska,
 • Joanna Ocicka,
 • Marta Cichowska-Napiórkowska,
 • Magdalena Frątczak

Całość instalacji specjalnie podświetlono. Dodało to uroku i pozwoliło przenieść się do zaczarowanej krainy pełnej różanych zapachów i kolorów.

Wystawa ,,Róże XXL”.

W Parku, poza instalacjami, zobaczyć można było także wystawę ,,Róże XXL”. Między innymi były tam zdjęcia uczestników tegorocznej edycji akcji ,,Wyróżnij się”. Wydarzenie zainicjowane przez KDK, w tym roku realizowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Paweł Pisarski – fotograf zaangażowany w projekt, odwiedził ponad 40 kutnowskich ogródków i ogrodów. A efekty jego pracy można było podziwiać na wystawie właśnie.

Targi różane

W tym roku odbyła się także kolejna edycja Plenerowych Targów Różanych. Do Kutna zawitali najlepsi producenci róż z całej Polski. Chętnie dzielili się swoją wiedzą, odpowiadali na pytania i podpowiadali jak najlepiej pielęgnować te niezwykłe kwiaty. Sądząc po tempie w jakim sadzonki znikały ze straganów, w Kutnie znów przybędzie róż w ogrodach i ogródkach.

Święto róży
Święto róży
Święto róży

Ogólnopolska Wystawa Róż

Zdecydowanie najważniejszym punktem tegorocznej edycji Święta Róży była Ogólnopolska Wystawa Róż. Tym razem wyjątkowo odbyła się ona w pawilonie wystawienniczym przed budynkiem Kutnowskiego Domu Kultury. To właśnie tam można było podziwiać najpiękniejsze róże od polskich producentów. Wstęp na wystawę był bezpłatny. W tym roku publiczność nie miała możliwości wybrania najlepszej róży, ale profesjonalne jury ekspertów z Polskiego Towarzystwa Różanego przeprowadziło Profesjonalny Konkurs o Złotą Różę OWR. Oto jego wyniki:

 • Złota Roża – Bożena Zięba – ,,Hommage a Barbara’’,
 • Srebrna Róża – Tadeusz Pałka – ,,Lady Kutno”,
 • Brązowa Róża – Mariusz Sobieszek - ,,Pomponella”.

Konferencja on-line

Konferencja Różana to także element programu Święta Róży. W tym roku jednak odbyła się ona online. Można było wysłuchać Łukasza Rojewskiego z Polskiego Towarzystwa Różanego, Bożena Matysiak – profesor Instytutu Ogrodnictwa i Prezes Polskiego Towarzystwa Różanego, Tomasza Ciesielskiego – fotografa oraz Jarosława Makowskiego – kierownika Biura Zieleni Miejskiej UM Kutno.

Podsumowując 46. Święto Róży w liczbach należy wspomnieć o 161 odmianach róż na Ogólnopolskiej Wystawie Róż. W Parku Traugutta obejrzeć można było 10 instalacji stworzonych w trzy dni przez 20 florystów z ponad 10 tysięcy roślin i 2 tysięcy róż AVALANCHE oraz 4 tysięcy róż kolumbijskich.

  Więcej o:

Skomentuj:

46. Święto Róży - zakończone