Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Razem sprawimy, że będzie bzzzyczało!

MP

Wiosna to czas, kiedy przyroda buzi się do życia. Chcesz razem z Pszczółką Mają przywitać owady, tworząc dla nich warunki do wymarzonego startu? Pszczółka Maja pokaże Wam, co możecie zrobić wspólnie z dziećmi dla jej dziko żyjących przyjaciół!

Pszczółka Maja
Pszczółka Maja
Fot. Makowa Łąka

Pszczoły, trzmiele i motyle są w przyrodzie niezastąpieni. Dzięki nim powstaje około 30%  naszego pożywienia. Owady zapylają 80% roślin dzikich i użytkowych, które są podstawą wyżywienia nie tylko dla nas – ludzi, ale także dla wielu zwierząt. Jedna pszczoła zapyla aż do 1000 kwiatów dziennie. Kilogram miodu powstaje z nawet dziesięciu milionów kwiatów. Pszczoły zapylają także rośliny, które są używane na przykład do produkcji ubrań. Z wosku pszczelego tworzy się świeczki oraz wiele produktów
kosmetycznych.

Pszczółka Maja daje przykład!

Udomowione pszczoły miodne żyją w ulach, ale znaczna część pszczół żyje dziko. Gniazdują zwykle w małych norkach w ziemi czy suchych łodygach roślin żyjąc w pojedynkę. Dziko żyjące pszczoły znajdują coraz mniej pożywienia, ponieważ w ogrodach i na łąkach jest coraz mniej kwiatów, które byłyby dla nich źródłem pożywienia. Dlatego właśnie dziko żyjący przyjaciele Mai potrzebują naszego wsparcia. Na stronie www.pszczolkamaja-ochronaowadow.pl znajdziecie informacje o projekcie Makowa Łąka. Pszczółka Maja przygotowała tam cenne wskazówki, jak możecie pomóc jej małym przyjaciołom.

Checklista Pszczółki Mai 

Sprawdźcie listę rzeczy, które możecie zrobić wspólnie z dziećmi i zapewnić dziko żyjącym przyjaciołom Pszczółki Mai naprawdę udaną wiosnę:

 • Zróbcie hotel dla owadów – na stronie internetowej projektu znajdziecie filmik, dzięki któremu dowiecie się jak krok po kroku
  zbudować domek dla pszczół. To naprawdę łatwe i zapewni Wam mnóstwo zabawy.
 • Stwórzcie poidełka dla owadów – Maja przygotowała dla Was prostą instrukcję, którą również najdziecie na stronie projektu. Może nie zastanawialiście się nad tym, ale owady potrzebują wody tak samo jak my.
 • Zastąpcie jednolite uprawy mieszanymi – jeśli nie wiecie jakie rośliny posadzić w ogródku, zajrzyjcie na stronę internetową. Pszczółka Maja stworzyła tam listę roślin przyjaznych owadom.
 •  Siejcie kolorowe kwiaty – owady bardzo lubią jak dookoła jest kolorowo i pachnąco.
 • Posadźcie owocujący krzew lub drzewo – to przyciągnie dzikich przyjaciół Mai.
 • Część trawnika koście tylko w drugiej połowie czerwca i pod koniec sierpnia – dzięki temu owady znajdą w Waszym ogródku schronienie.
 • Unikajcie stosowania środków ochrony roślin.
  Te i wiele ciekawych porad znajdziecie na stronie: www.pszczolkamaja-ochronaowadow.pl
  Razem sprawimy, że będzie bzzzyczało!
  Więcej o:

Skomentuj:

Razem sprawimy, że będzie bzzzyczało!