Społeczność
Kampania #PlantHealth4Life powraca!
Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrowia roślin, bioróżnorodności oraz gospodarki
Nowoczesne technologie w ogrodnictwie: Wspieranie tradycyjnych ogrodów przez inteligentne rozwiązania
Ogrodnictwo inteligentne staje się coraz bardziej popularne, ponieważ wykorzystuje nowoczesne technologie do planowania i zarządzania uprawami oraz optymalizacji wykorzystania zasobów. To podejście rewolucjonizuje tradycyjne metody uprawy, zapewniając bardziej efektywne i zrównoważone praktyki ogrodnicze. W dobie coraz większych ograniczeń zasobów naturalnych i wzrostu świadomości ekologicznej, technologia odgrywa kluczową rolę w adaptacji ogrodów do nowych realiów uprawy roślin.
Ukwiecaj Warszawę! Startuje 41. edycja konkursu Warszawa w kwiatach
Warszawa w kwiatach to projekt popularyzujący miejskie ogrodnictwo wśród mieszkańców, którego zwieńczeniem jest konkurs na najpiękniejsze balkony i ogrody warszawianek i warszawiaków.
Jakie korzyści wynikają ze wspólnej pracy z dziećmi w ogrodzie?
Zaangażowanie dziecka w uprawę roślin przynosi wiele korzyści, zarówno dla jego rozwoju, jak i zdrowia. Kontakt z naturą i eksploracja jej zmysłami są kluczowymi elementami rozwoju dzieci, wpływającymi na ich psychikę, emocje oraz wartości społeczne i moralne. W dzisiejszych czasach, gdy dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranami komputerów i smartfonów, wspólna praca w ogrodzie staje się niezwykle istotna, pomagając w naturalnym procesie rozwojowym.
Drzewo tlenowe Oxytree - czym jest? uprawa, właściwości, zastosowanie
Drzewo tlenowe, czyli Paulownia mieszańcowa Oxytree to roślinna w warunkach laboratoryjnych by zaspokoić potrzeby dzisiejszego świata, w którym jest coraz mniej miejsca na inne drzewa. Oxytree szybko rośnie, oczyszcza powietrze, wytrzymuje ekstremalne temperatury i świetnie radzi sobie na jałowych glebach. To proste drzewo tlenowe posiada certyfikaty Unii Europejskiej jednak ekolodzy są pełni obaw.
Co dzieje się z naszymi choinkami? Z tej najbardziej znanej powstają domy
Wieczny dylemat związany ze świętami – sztuczna czy żywa choinka? Choinka staje się przedmiotem coraz intensywniejszych debat, a oprócz kwestii estetycznych, emocjonalnych i finansowych, w ostatnich latach pojawia się także aspekt ekologiczny. Która choinka jest najbardziej przyjazna dla środowiska? Co zrobić z drzewkami po zakończeniu świąt? Jak firmy mogą wspierać postawy proekologiczne?
Kwiaty w biurze - co na to badania
Obecność świeżych kwiatów w biurze wpływa korzystnie na zadowolenie pracowników, twierdzą badacze z Uniwersytetu Harvarda. Choć może to brzmieć zaskakująco, badania jednoznacznie potwierdzają, że kwiaty nie tylko zwiększają zaangażowanie pracowników, lecz również sprzyjają kreatywności i efektywnemu rozwiązywaniu problemów.
Sztuczna inteligencja stworzy spersonalizowany bukiet kwiatów
W Polsce właśnie rozpoczęła swoją działalność pierwsza w Europie kwiaciarnia internetowa, która wykorzystuje sztuczną inteligencję, naukę i psychologię. Panksy, bo o niej mowa, proponuje innowacyjne podejście do tworzenia spersonalizowanych bukietów kwiatów. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, a już możemy cieszyć się pomysłem na unikalną kompozycję, którą floryści dostarczą pod wskazany adres.
Koknkurs PTR „Mój różany balkon”
Polskie Towarzystwo Różane ogłasza Konkurs na utwór literacki „Mój Różany Balkon”.
Kampus biurowy Forest wśród najpiękniejszych ogrodów Warszawy
Jury konkursu „Warszawa w kwiatach” organizowanego przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy nagrodziło kampus biurowy HB Reavis w kategorii „Aranżacja zieleni”. W otulonym zielenią Forest bujna roślinność występuje na dwóch poziomach – otwartym dla pieszych dziedzińcu w parterze oraz w ogrodzie na dachu. Ogród na dachu przy Burakowskiej 14 dostępny jest bezpłatnie dla każdego i otwarty codziennie od rana do późnych godzin wieczornych.
Nowa łąka kwietna zadba o wrocławski mikroklimat i ograniczy smog
Łąka Kwietna, będzie troszczyć się o lokalny mikroklimat oraz redukcję zanieczyszczeń powietrza. Wspólna inicjatywa Fundacji Łąka i Echo Investment zaowocowała największym obszarem miejskiej łąki kwietnej we Wrocławiu. Na obszarze o powierzchni niemal 5,5 tys. metrów kwadratowych przy ul. Na Ostatnim Groszu, już zakwitły różnokolorowe dzikie rośliny. Te rośliny nie tylko wspierają różnorodność biologiczną, ale także pomagają w ochładzaniu otoczenia podczas gorących dni, przeciwdziałają suszom oraz tzw. "wyspom ciepła".
Kary za nielegalne "abisynki"
Działkowcy, którzy wybudowali abisynki po 1975 r. bez wymaganego pozwolenia, mogą być uznani za korzystających z wód nielegalnie i podlegać grzywnie finansowej.
Ogród dendrologiczny w Przelewicach
Przelewice to miejscowość w Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim. W Przelewicach znajduje się znany ogród dendrologiczny, który jest często odwiedzany przez miłośników przyrody i botaniki.
Dni ogrodów w Zamku Królewskim w Warszawie
W dniach 17-18 czerwca 2023r. (sobota-niedziela) Ogrody Zamkowe Zamku Królewskiego w Warszawie zapraszają na swoje święto, które będzie doskonałą okazją do ich bliższego poznania, a przy okazji doświadczenia piękna przyrody, radości życia i pozytywnych emocji. Przewidzianych jest wiele atrakcji kulturalnych, m.in. wystawy, spacery edukacyjne, pokazy i spotkania ze znanymi osobami zafascynowanymi ogrodnictwem. Partnerem tego wydarzenia będzie Polskie Towarzystwo Różane. Spotkajmy się w Ogrodach!
Zielone ogrody na dachu Północnej są już otwarte. Czekają: tężnia, place zabaw i … koncerty
Po zimowej przerwie ogrody na dachu Galerii Północnej znów są otwarte dla odwiedzających. Można w nich znaleźć m.in. bioróżnorodną roślinność, aleje spacerowe, wystawę „sielsko.”, place zabaw, lokale gastronomiczne, a także jedyną na świecie tężnię solankową, która działa w centrum handlowym – miejsce idealne dla alergików.
Co pyli w czerwcu czyli czego powinni unikać alergicy
Koniec wiosny, początek lata, to czas, kiedy wszystko wokół jest zatopione w bujnej zieleni i wypełnione odurzającymi aromatami ziół, drzew i kwiatów. Jednak dla osób podatnych na sezonowe alergie, to okresy, gdy szczególnie nasila się pylenie traw, bylin czy krzewów ogrodowych. Intensywność działania alergizującego na organizm ludzki zależy nie tylko od cech danej rośliny, ale także od pory kwitnienia.
Ekologiczny ogród permakulturowy - co warto o nim wiedzieć? Kiedy go założyć?
Permakultura to system projektowania architektury krajobrazu, który wykorzystuje rozwiązania znalezione w naturze. Jej głównym celem jest propagowanie zdrowego stylu życia połączonego z samowystarczalnością gospodarstwa. Sprawdźcie jak stworzyć ogród permakulturowy!
Różanka dla gminy
Polskie Towarzystwo Różane, skupiające miłośników i pasjonatów róż, stara się aktywnie działać na rzecz poszerzania i propagowania wiedzy o tych pięknych kwiatach oraz współtworzyć kulturę różaną w Polsce. W tym celu pragnie zachęcić wszystkie samorządy do urządzania rabat różanych oraz podejmowania różanych inicjatyw w swojej społeczności, zmierzających do zakładania ogrodów różanych (tzw. różanek) we własnym mieście, wsi, osiedlu. „Zaproście róże do swojego miasta i gminy” – to główne hasło akcji RÓŻANKA DLA GMINY.
Konkurs „W moim różanym ogrodzie”
Polskie Towarzystwo Różane ogłasza konkurs dla miłośników róż „W moim różanym ogrodzie” na przygotowanie utworu w postaci tekstu z opisem własnego ogrodu różanego. Do wygrania 3 ręczne sekatory.
Ogrody Hortulus, Dobrzyca k. Koszalina
Ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy powstały w 1992 r. Na powierzchni ponad 4 ha urządzono tu 28 ogrodów tematycznych. W 2014 r pojawił się ogród inspirowany ogrodami Gaudiego.
Świętuj Światowy Dzień Pszczół z Pszczółką Mają
20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji Pszczółka Maja, najbardziej znana pszczółka, przygotowała zbiór ciekawostek na temat jej dziko żyjących przyjaciół. Poznajmy bliżej te małe stworzenia, którym nasza planeta tak wiele zawdzięcza.
Razem sprawimy, że będzie bzzzyczało!
Wiosna to czas, kiedy przyroda buzi się do życia. Chcesz razem z Pszczółką Mają przywitać owady, tworząc dla nich warunki do wymarzonego startu? Pszczółka Maja pokaże Wam, co możecie zrobić wspólnie z dziećmi dla jej dziko żyjących przyjaciół!
Pszczółka Maja po raz kolejny pomaga swoim dzikim przyjaciołom!
Rusza kolejna edycja Makowej Łąki. Podobnie jak w ubiegłym roku, Pszczółka Maja, jako ambasadorka owadów, zachęca wszystkich do poznawania jej dzikich przyjaciół. Dzięki niej dzieci i ich opiekunowie dowiedzą się, jak chronić dziko występujące owady, i w jaki sposób stworzyć im przyjazne środowisko. Każdy może pomóc. Pszczółka Maja pokazuje jakie to proste. Każdy z nas może wesprzeć Maję w tej ważnej inicjatywie. Na stronie internetowej: www.pszczolkamajaochronaowadow.pl, znajdują się przydatne informacje i wskazówki, jak zrobić coś dobrego dla dziko żyjących przyjaciół Pszczółki Mai.
Rośliny, które pomagają w walce ze smogiem w mieście
Wszystkie rośliny są w mieście na wagę złota, ale najważniejsze są drzewa, które skutecznie oczyszczają powietrze. Warto je sadzić w pobliżu domów, balkonów i okien.
Polacy kochają czas spędzać na działkach
Jaki wpływ miała pandemia i będący jej konsekwencją lockdown na postrzeganie wypoczynku na działce? Czy taka forma spędzania wolnego czasu jest atrakcyjna dla Polaków i jak zmieniło się jej postrzeganie na przestrzeni lat? W przeprowadzonym na zlecenie Castoramy badaniu wyraźnie zaznacza się nowy trend – prawie 70% respondentów wyraziło chęć posiadania działki!
Dni bohatera domu 2020
21 dni wyjątkowych promocji, atrakcji i specjalnych ofert w sklepach Leroy Merlin. Start akcji 16 września 2020 r.
Konkurs o Złotą Różę w Kutnie 2020 – zwycięskie róże
Jury Konkursu, które oceniało róże według skali standardów Polskiego Towarzystwa Różanego oraz zgodnie z regulaminem Profesjonalnego Konkursu o Złotą Różę Ogólnopolskiej Wystawy Róż Kutno 2020 stwierdziło, że warunki pogodowe w tym roku były dla róż bardzo trudne, wręcz ekstremalne.
Festiwal roślin we Wrocławiu
Fundacja Open Mind zaprasza do CRZ Krzywy Komin na pierwszą edycję Festiwalu Roślin! To raj dla miłośników zieleni i dobrego designu. Zaczynamy w sobotnie popołudnie 3 października. Wydarzenie wzbogacą warsztaty botaniczne, florystyczne, rękodzielnicze, kosmetyczne oraz wykłady ze specjalistami na temat domowego ogrodnictwa. Na miejscu będzie możliwość zakupu zieleni w każdej formie - od roślin doniczkowych po unikalne akcesoria, dodatki, plakaty i dekoracje w roślinne motywy. W programie również Roślinny SWAP, czyli wielka wymiana kwiatów i roślin doniczkowych.
46. Święto Róży - zakończone
Za nami jedyny taki weekend pachnący różami! Odbyło się 46. Święto Róży. Przed Organizatorami stanęło duże wyzwanie, któremu zdecydowanie sprostali. Formuła wydarzenia, choć odchudzona przez epidemiczne ograniczenia, pełna była atrakcji. Pierwszą i najważniejszą rolę odegrały róże – te na Ogólnopolskiej Wystawie i w Parku Traugutta.
Wezwij Ogrodniczą Ekipę Pomocniczą!
Dla niektórych dbanie o rośliny to czarna magia. Pożółkłe liście, uschnięte kwiaty i zapuszczone krzewy nie stanowią ozdoby żadnego ogrodu. Innym zaś zwyczajnie brakuje siły na niezbędne prace pielęgnacyjne, których wymaga najmniejsza nawet hodowla. Dla nich wszystkich powołaliśmy Ogrodniczą Ekipę Pomocniczą, która w weekend 6-7 czerwca wesprze najbardziej potrzebujących w opiece nad zielenią.