Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dni ogrodów w Zamku Królewskim w Warszawie

Materiał promocyjny

W dniach 17-18 czerwca 2023r. (sobota-niedziela) Ogrody Zamkowe Zamku Królewskiego w Warszawie zapraszają na swoje święto, które będzie doskonałą okazją do ich bliższego poznania, a przy okazji doświadczenia piękna przyrody, radości życia i pozytywnych emocji. Przewidzianych jest wiele atrakcji kulturalnych, m.in. wystawy, spacery edukacyjne, pokazy i spotkania ze znanymi osobami zafascynowanymi ogrodnictwem. Partnerem tego wydarzenia będzie Polskie Towarzystwo Różane. Spotkajmy się w Ogrodach!

Dni Ogrodów
Dni Ogrodów
Fot. Dni Ogrodów

W ramach imprezy w Arkadach Kubickiego zobaczyć będzie można wystawę Botaniczne fascynacje – obrazy, obiekty, instalacje. Zaproszono do współpracy artystów, florystów i naukowców:

  • Pawła Totoro Adamca,
  • Jolantę Drozd, Zbigniewa Dziwulskiego,
  • Krystynę Lubanski,
  • Bożkę Rydlewską,
  • Izabelę Wolską-Kuśmider
  • i Urszulę Zajączkowską.

Ich zachwyt ulotnym pięknem, tajemniczą mądrością i naturą roślin wraził się w malarstwie akwarelowym, surrealistycznej grafice, instalacji przestrzennej, ilustracji botanicznej i kompozycjach florystycznych. Prezentowane będą na wystawie w ramach cyklu Wewnętrzny świat królowej, fotografie ujawniające nieznane piękno wnętrza róży ‘Królowa Warszawy®’ –  efekt badawczej i twórczej pasji prof. Urszuli Zajączkowskiej – poetki, botaniczki, artystki wizualnej.

W Ogrodach zaplanowana jest wystawa rzeźby współczesnej Obecni – prace z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, autorstwa m.innymi: Xawerego Dunikowskiego, Adama Myjaka, Barbary Zbrożyny, Bernarda Ossowskiego czy Alfonsa Karnego. Prezentowane na wystawie portrety kobiet i mężczyzn wyłonią się z żywych ram bukowych żywopłotów, które nadadzą im nowy, wyjątkowy kontekst. Wystawa potrwa do 30 września.

Dni Ogrodów to także idealny moment na podziwianie i poznawanie kolekcji letnich kwiatów sezonowych i bylin oraz królewskich róż na zamkowych rabatach. W ramach spaceru edukacyjnego opowie o nich architektka krajobrazu Daria Szarejko-Worobiej.  

W programie ponadto liczne wydarzenia i aktywności dla dorosłych i dzieci – animacje ruchowe na królewskim trawniku, pokazy ogrodnicze i florystyczne, a dla zainteresowanych historią spacer edukacyjny Tajemnice zamkowej skarpy, który poprowadzi Michał Sobieraj – kierownik zamkowego Działu Edukacji.

Dla spragnionych wiedzy ogrodniczej i inspiracji przygotowaliśmy warsztaty ogrodnicze i pokazy florystyczne oraz spotkania ze znanymi i lubianymi ogrodnikami – Mają Popielarską, Agnieszką Hubeny-Żukowską i Łukaszem Skopem, którzy opowiedzą o swoich fascynacjach i spojrzeniu na ogród.

Partnerem wydarzenia jest Zarząd Zieleni m.st.Warszawy, który będzie miał stoisko z  poradami i atrakcjami dla uprawiających miejskie ogrody. Będzie tu także można dowiedzieć się wszystkiego o konkursie Warszawa w Kwiatach, do którego można zgłosić swoje uczestnictwo od 1 czerwca br.

Kiermasz róż i innych ogrodowych roślin to okazja do nabycia ciekawych odmian i uzyskania porad ekspertów z Polskiego Towarzystwa Różanego, które także zaprasza do udziału w konkursie na najpiękniejszą różę ogrodową i testowania zapachów różanych.
W grabowych labiryntach lub na zamkowych schodach spotkamy piękną Królową Róż w wyjątkowej kwiatowej stylizacji. Królewski zespół tańców La Danse z Kutna Miasta Róż pokaże tańce z dawnych epok. 

Dla zainteresowanych kondycją szmaragdowej zieleni murawy we wgłębniku Ogrodu Dolnego odbędą się pokazy i porady pt.Tajemnice zamkowych trawników, które poprowadzą eksperci z firmy Emeralld – partnera Ogrodów Królewskich.
Warsztaty malowania kwiatów w technice akwareli poprowadzą artystki Jolanta Drozd i Krystyna Lubanski, a autorka artystycznych ilustracji Bożka Rydlewska zaprosi do swojego świata snu i magii inspirowanego naturą w ramach warsztatu Rajski ogród.

Dla aktywnych ruchowo zajęcia sportowe na pięknej zielonej murawie codziennie o 12.00 poprowadzi Paulina Załuska.  Dla dzieci przewidziano animacje ruchowe, gry i zabawy, malowanie twarzy w botaniczne motywy oraz mini warsztaty ogrodnicze.

W sobotni wieczór w Ogrodzie Dolnym posłuchamy muzyki filmowej w wykonaniu zespołu Impressione z sopranistką Mileną Lange, a w niedzielę wieczorem zobaczymy spektakl Latającego Teatru Sztuki Ciała pt. Pędy.

SOBOTA 17 czerwca 10:00 - 19:00

10:00 - 17:00 pokazy, porady i warsztaty ogrodnicze i konsultacje (40. edycja konkursu Warszawa w kwiatach) - Zarząd Zieleni m.st. Warszawy • stanowisko przy Arkadach                                                
11:00 - 13.00 warsztaty malarstwa akwarelowego Kwiaty z zamkowych ogrodów* – Jolanta Drozd  
12:00 - 17.00 pokazy Tajemnice zamkowych trawników - Emeralld • murawa we wgłębniku
12:00 - 17:00 czar różanych zapachów, porady ekspertów różanych, konkurs na najpiękniej pachnącą różę - Polskie Towarzystwo Różane • Ogród część północna, Kiermasz                                               
12:00 - 13:00 zajęcia sportowe - DEEPWORK, zdrowy kręgosłup, pilates, relaksacja - Paulina Załuska • murawa we wgłębniku     
12:00 - 16:00 atrakcje dla rodzin: gry i animacje plenerowe (bańki XXL, malowanie buziek, ogrodnicze zabawy) • murawa we wgłębniku  
13:00 - 17:00 dawne tańce dworskie XVII I XVIII w.- Grupa La Danse - Kutno Miasto Róż • Ogrody Dolne
13:00 - 14:30 spacer przyrodniczy Różane sekrety - 'Królowa Warszawy®' i jej poddani ** – Daria Szarejko-Worobiej
13:30 - 14:30 pokaz florystyczny Połączeni – Sylwia Bednarek i Zbigniew Dziwulski • scena w Arkadach Kubickiego  
15:00 - 15:45 pokaz ogrodniczy Balkonowy ogród – Daria Szarejko-Worobiej • scena w Arkadach Kubickiego 
15:00 - 17:00 spacer edukacyjny Tajemnice zamkowej skarpy** – Michał Sobieraj
15:00 - 17:00 warsztaty kolażu Rajski ogród* – Bożka Rydlewska
16:00 - 17:00 pokaz florystyczny Połączeni – Sylwia Bednarek i Zbigniew Dziwulski • scena w Arkadach Kubickiego
17:00 - 19:00 Rozmowy o ogrodach – Maja Popielarska i Agnieszka Hubeny-Żukowska, prowadzenie Agnieszka Kowalska • scena w Arkadach Kubickiego
18:00 - 19:00 koncert plenerowy – Impressione, Milena Lange • scena plenerowa w Ogrodzie Dolnym

NIEDZIELA 18 czerwca 10:00 - 19:00

10:00 - 17:00 pokazy, porady i warsztaty ogrodnicze i konsultacje(40. edycja konkursu Warszawa w kwiatach) - Zarząd Zieleni m.st. Warszawy • stanowisko przy Arkadach                                          
12:00- 17:00 czar różanych zapachów, porady ekspertów różanych, konkurs na najpiękniej pachnącą różę - Polskie Towarzystwo Różane • Ogród część północna, Kiermasz
12:00 - 13:00 zajęcia sportowe - BODYART, zdrowy kręgosłup, pilates, relaksacja - Paulina Załuska • murawa we wgłębniku
12:00 - 16:00 atrakcje dla rodzin: gry i animacje plenerowe (bańki XXL, malowanie buziek, ogrodnicze zabawy) • murawa we wgłębniku
11:00 - 13:00 warsztaty malarstwa akwarelowego Kwiaty z zamkowych ogrodów* – Krystyna Lubanski
13:00 - 14:30 spacer przyrodniczy Różane sekrety - 'Królowa Warszawy® i jej poddani ** – Daria Szarejko-Worobiej
13:30 - 14:30 pokaz florystyczny Połączeni – Sylwia Bednarek i Zbigniew Dziwulski • scena w Arkadach Kubickiego 
15:00 - 15:45 pokaz ogrodniczy Balkonowy ogród – Daria Szarejko-Worobiej • scena w Arkadach Kubickiego
15:00 - 17:00 spacer edukacyjny Tajemnice zamkowej skarpy** – Michał Sobieraj, Zamek Królewski
15:00 - 17:00 warsztaty kolażu Rajski ogród* – Bożka Rydlewska
16:00 - 17:00 pokaz florystyczny Połączeni – Sylwia Bednarek i Zbigniew Dziwulski • scena w Arkadach Kubickiego
17:00 - 19:00 Rozmowy o ogrodach – Łukasz Skop, prowadzenie Olga Wróbel • scena w Arkadach Kubickiego
18:00 - 19:00 spektakl plenerowy Pędy - Latający Teatr Sztuki Ciała • Ogród Dolny

Informacje dodatkowe

Wstęp do ogrodów, na wystawy, pokazy,  atrakcje dla dzieci i spektakle jest wolny. Udział w spacerach edukacyjnych bezpłatny (obowiązują zapisy). Warsztaty malarstwa i kolażu z artystami są odpłatne (koszt 50,00 zł). Zgłoszenia w Punkcie Informacji: informacja@zamek-krolewski.pl lub pod telefonem +48 22 35 55 170

Ogrody Królewskie czynne w godzinach:
Ogród Górny – 10.00–20.00
Ogród Dolny –10.00–22.00
Dni Ogrodów w godz. 10.00–19.00

Czytaj więcej TUTAJ

    Więcej o:

Skomentuj:

Dni ogrodów w Zamku Królewskim w Warszawie