Elektryczność

Instalacja elektryczna w domu, tak samo, jak instalacja elektryczna w mieszkaniu, to zespół współpracujących ze sobą elementów elektrycznych o skoordynowanych parametrach technicznych o napięciu znamionowym do 1000V prądu przemiennego i 1500V prądu stałego, przeznaczonych do doprowadzenia energii elektrycznej z sieci rozdzielczej do odbiorników.

Rodzaje instalacji elektrycznych: Podział instalacji elektrycznej może być oparty na rozmaitych kryteriach. Do najbardziej znanych należy podział ze względu na to, jakich dotyczy odbiorników. W tym wypadku instalacja elektryczna dzieli się na instalacje oświetleniowe - zasilające elektryczne źródła światła i urządzenia o niewielkiej mocy, takie jak np. sprzęt RTV - oraz instalacje siłowe zasilające silniki elektryczne oraz przemysłowe urządzenia grzejne. Zależnie od czasu użytkowania instalacje elektryczne dzieli się na stałe i tymczasowe (max. trzy lata lat użytkowania).

Ważnym elementem każdej dokumentacji budowlanej jest projekt instalacji elektrycznej, który zawiera podstawowe parametry, rozwiązania oraz schematy poszczególnych obwodów. W zależności od rozmieszczenia poszczególnych sprzętów i mebli ustala się trasy przewodów. Domowa instalacja elektryczna, a właściwie schemat instalacji elektrycznej powinien znaleźć swoje miejsce na planie domu. Tego typu informacje będą przydatne przy remoncie lub modernizacji instalacji.

Bezpieczna elektryczność. Uwaga! Instalacje elektryczne wykonane do 1995 r. zgodnie z ówczesnymi przepisami, nie odpowiadają współczesnym wymaganiom.

Jak oszczędzać elektryczność? W jaki sposób oszczędzać prąd? Jak najdłużej używaj światła dziennego. Wymień żarówki i sprzęty domowe na energooszczędne. Wymień czajnik na tradycyjny. Gotuj mniejsze ilości wody. Używaj oświetlenia punktowego zamiast sufitowego. Wyłączaj z kontaktu sprzęty elektroniczne, jeśli ich nie używasz. Wypróbuj oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem. Zmień dostawcę energii lub negocjuj umowę.
 • Oświetlenie zewnętrzne domu

  Oświetlenie zewnętrzne domu

  Decydując się na budowę domu najczęściej skupiamy się na wykonaniu elewacji oraz wyposażeniu wnętrza. Myślimy oczywiście o oświetleniu, ale wewnętrznym. Zapominamy jak ważną rolę odgrywa oświetlenie zewnętrzne, które nie tylko pozwoli spędzić miło czas podczas letnich wieczorów, ale też uzupełni styl domu. Jakie lampy wybrać?

 • Media w domu: prąd

  Media w domu: prąd

  Przyłączem elektrycznym nazywamy ten odcinek sieci, który łączy najbliższy istniejący punkt w linii elektroenergetycznej z miejscem dostarczania energii (posesja inwestora). Przepisy nie regulują szczegółowo, w którym miejscu wykonywane jest tzw. złącze kablowo-pomiarowe (szafka z bezpiecznikami oraz miejscem na licznik energii elektrycznej). Najczęściej ustawiane jest ono na granicy nieruchomości w linii ogrodzenia. Złącze kablowo-pomiarowe jest miejscem rozgraniczenia własności - od linii energetycznej do tego punktu prace wykonuje operator, od złącza do domu - inwestor.

 • Podłączenie prądu

  Podłączenie prądu

  Jeszcze dwa lata temu do wniosku o pozwolenie na budowę trzeba było dołączyć warunki przyłączenia budynku do sieci elektroenergetycznej. Teraz nie jest to warunkiem rozpoczęcia prac, ale o podłączenie i tak występuje się jeszcze przed startem budowy.

 • Instalacja elektryczna

  Instalacja elektryczna

  Wykonanie instalacji w budynku i ogrodzie to obowiązek inwestora. Dopiero gdy jest gotowa i odebrana do użytkowania, można podpisać stałą umowę na pobór prądu.

 • Problemy z prądem

  Problemy z prądem

  Prąd to nie tylko życiowa kwestia dla mieszkańców domu, ale też źródło potencjalnych problemów - od przerw w zasilaniu, przez zagrożenia zdrowia i życia, po kłopoty z siecią elektryczną.

 • Zdalne sterowanie oświetleniem

  Zdalne sterowanie oświetleniem

  Nowoczesne oświetlenie można nie tylko włączać i wyłączać za pomocą pilota. Bardziej skomplikowane urządzenia i systemy pozwalają na wykorzystywanie funkcji automatycznych, programowanie, a także zdalne sterowanie oświetleniem z dowolnego miejsca na świecie.

 • Ile kosztują gniazda i łączniki?

  Ile kosztują gniazda i łączniki?

  Odpowiedź jest prosta - tyle, ile kosztuje biżuteria. Otóż - zależy jaka. Osprzęt jest, co prawda, częścią instalacji elektrycznej - musi więc być odpowiednio dobrany i bezpieczny - ale też należy do wyposażenia wnętrz. Przy wyborze serii kierujemy się estetyką. A za tym idą koszty...

 • Remont starego domu: wymiana instalacji elektrycznej

  Remont starego domu: wymiana instalacji elektrycznej

  Mocne fundamenty, ściany i dach nie wystarczą, aby mieszkać komfortowo. Potrzebne są jeszcze sprawne instalacje, w tym elektryczna. Bez niej nie oświetlimy wnętrz i budynku, ani nie będą działały urządzenia domowe.

 • Agregaty prądotwórcze: awaria prądu

  Agregaty prądotwórcze: awaria prądu

  Awaria prądu w domu jest mało zabawna, zwłaszcza jeśli trwa dłużej niż kilka godzin. Wówczas boleśnie przekonujemy się, jak bardzo jesteśmy zależni od energii elektrycznej. Do przerw w zasilaniu można albo się przyzwyczaić i narodowym zwyczajem narzekać dla rozgrzewki, albo spróbować się do nich przygotować lub wręcz od nich uniezależnić.

 • Zasilacz: sposób na ciepło przy awarii prądu

  Zasilacz: sposób na ciepło przy awarii prądu

  Brak prądu w domu jednorodzinnym, zwłaszcza na terenach, w których budynki nie są podłączone do miejskiej sieci grzewczej, to prawdziwy dopust. Nie mamy nie tylko światła, ale przede wszystkim ogrzewania. Rozwiązaniem może być zasilacz, podłączony np. do pompy kominka z płaszczem wodnym.

 • Oświetlenie LED: gdzie warto je zamontować?

  Oświetlenie LED: gdzie warto je zamontować?

  Oświetlenie LED to obecnie najoszczędniejsze źródło światła, jakie możemy zastosować w domu. Diody wykorzystuje się zarówno do oświetlania punktowego, jak i ogólnego pomieszczeń.

 • Jak wymieniać i przenosić gniazdka elektryczne

  Jak wymieniać i przenosić gniazdka elektryczne

  Gniazda elektryczne można przenieść w dogodne miejsce np. przy okazji remontu domu, kiedy wymieniamy osprzęt elektryczny. Wbrew pozorom, nie jest to trudne zadanie. Jeśli będziemy kierować się kilkoma ważnymi zasadami, tego typu prace możemy wykonać nawet bez pomocy fachowca.