Blackout w Polsce - czym jest te zjawisko? Jak się do niego przygotować? Sprawdź nasze wskazówki!
W ostatnim czasie wiele mówi się o możliwości wystąpienia zjawiska – Blackout. Oznacza to, że jednocześnie zostaną wstrzymane dostawy energii elektrycznej. Możliwości wystąpienia przerw w dostawie prądu potwierdzają Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Blackout - co to za zjawisko?
Blackout może wystąpić tylko wtedy, gdy automatyka wyłączy system bez ostrzeżenia z powodu krytycznego i nagłego wyłączenia bloków energetycznych i oraz niedopasowania między zapotrzebowaniem na energię elektryczną a jej podażą. Przerwa w dostawie prądu jest tu automatyczna. I ma miejsce, kiedy dalsza produkcja energii elektrycznej zagraża bezpieczeństwu sieci.
Blackout jako poważna elektroenergetyczna awaria systemowa już się zdarzała, i to wcale nie w sensacyjnej literaturze. Trzy największe awarie prądu, jakie odnotowano na świecie, miały miejsce w Indiach. Podczas najpotężniejszego z nich, w 2012 roku, 620 milionów ludzi straciło na wiele godzin dostęp do prądu, co stanowiło aż 9% światowej populacji. Kraj był w dużej mierze sparaliżowany: pociągi przestały kursować, drogi zostały zablokowane, ponieważ nie działała sygnalizacja świetlna, wiele osób zostało uwięzionych w windach.
Czy Polsce grozi blackout?
Blackout to nagła utrata energii elektrycznej w sieciach elektroenergetycznych, a co za tym idzie brak zasilania domów, sklepów, szkół, szpitali, banków, dworców kolejowych, lotnisk. Jeśli zabraknie prądu na krótki czas i /lub na niewielkim obszarze, zwykle nie jest to duży problem, ale jeśli awaria przedłuża się i dodatkowo obejmuje np. całe miasto, kraj lub kontynent, sprawa staje się bardzo poważna. I choć polskie sieci elektroenergetyczne zapewniają, że nic nie wskazuje na to, aby doszło w Polsce do przerw w dostawach prądu, to blackout jest możliwy, choćby ze względu na atak terrorystyczny na elementy sieci energetycznej.
Ile może trwać blackout?
W przypadku awarii zasilania wszystko może pogrążyć się w chaosie w ciągu zaledwie kilku dni. Żywność szybko się kończy, bo jej zapasy (zarówno te w domach, jak i magazynach) wyczerpują się, gdy nie są przechowywane w lodówkach. Pojawia się problem z wodą – nie działają wodociągi i stacje uzdatniania wody. Nic nie można kupić bez gotówki – nie działają bankomaty. Trudno jest się porozumieć i znaleźć informacje: sieci komórkowe są niedostępne, sprzęt elektroniczny na energię elektryczną nie jest zasilany. W nagłych wypadkach trudno wezwać karetkę pogotowia lub straż pożarną. W szpitalu nie będzie też zapewniona odpowiednia opieka medyczna, ponieważ bez prądu funkcjonuje on w bardzo ograniczonym zakresie. Skala strat jest tu uzależniona od liczby odbiorców energii elektrycznej, którzy zostali jej pozbawieni. Sam blackout może potrwać od kilku minut do nawet kilku dni.
H2:Jak przygotować się na blackout? Lista przedmiotów, które warto mieć w domu na ewentualny brak prądu
Jak przygotować się na blackout? Lista przedmiotów, które warto mieć w domu na ewentualny brak prądu
W przypadku awarii prądu dobrze jest mieć dostęp do lokalnych powerbanków. Taki zapas energii powinien być dostępny dla wszystkich domowników. Zadbaj także o zapasy jedzenia, zapas wody oraz jeśli to możliwe uruchom awaryjne zasilanie, które pozwoli pracować lodówce i najważniejszym urządzeniom w domu. Zrób inwentaryzację potrzebnych przedmiotów, które zależą od energii elektrycznej. Miej latarki dla każdego domownika. Określ, czy twój telefon domowy będzie działał w przypadku przerwy w dostawie prądu i jak długo będzie działać bateria.
Dowiedz się, jak długo leki mogą być przechowywane w wyższych temperaturach, i uzyskaj szczegółowe wskazówki dotyczące leków, które mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i życia członków twojej rodziny.
Czego NIE robić podczas przerwy w dostawie energii elektrycznej?
W razie wystąpienia zjawiska Blackout trzymaj zamrażarki i lodówki zamknięte. Używaj generatora, ale TYLKO na zewnątrz i z dala od okien. Nie używaj kuchenki gazowej ani piekarnika do ogrzewania domu. Odłącz urządzenia i elektronikę, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych przepięciami elektrycznymi.
Zapobiegaj: oszczędzaj energię!
Przeciążony system elektroenergetyczny może być główną przyczyną blackout. Dlatego tak ważne jest oszczędzanie prądu. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, pozwalających na oszczędność energii, a jednocześnie zaoszczędzenie na rachunkach:
• Ponieważ w nocy na zewnątrz jest chłodniej, do schłodzenia domu potrzeba znacznie mniej energii. Dlatego na noc wyłącz klimatyzator.
• System pieca elektrycznego w domu wymaga regularnej konserwacji, aby działał wydajnie. Jeśli nie wymieniasz filtrów, nie tylko narażasz swoją rodzinę na niebezpieczne alergeny, ale także potencjalnie niszczysz system ogrzewania i chłodzenia. Wymieniaj filtry co najmniej raz na początku jesieni i ponownie wiosną, aby uzyskać optymalną wydajność.
• Kiedy ostatnio używałeś odtwarzacza DVD w swojej sypialni? Lub dodatkowy telewizor, który masz w pokoju? Marnujemy wiele energii na urządzenia elektryczne, które są podłączone i nie są używane. Nawet jeśli obecnie czegoś nie używasz, nadal marnujesz energię, zużywając ją w trybie gotowości.
- Więcej o:
Jak podłączyć gniazdko elektryczne szeregowo? Instrukcja
Nowoczesna instalacja elektryczna
Nowe przyłącze elektryczne — ile kosztuje? Formalności
Agregaty prądotwórcze - jak odróżnić podróbkę od oryginału?
Poradnik inwestora - prąd elektryczny
Rozdzielnica elektryczna - co powinna zawierać
Jak wybrać inteligentne gniazdko?
Instalacja elektryczna - jakich wymaga zabezpieczeń?