Oświetlenie LED: gdzie warto je zamontować?
Oświetlenie LED to obecnie najoszczędniejsze źródło światła, jakie możemy zastosować w domu. Diody wykorzystuje się zarówno do oświetlania punktowego, jak i ogólnego pomieszczeń.
Wybór oświetlenia LED
Ponad połowa Polaków, znając zalety lamp LED (przede wszystkim energooszczędność i trwałość) deklaruje ich zakup przy najbliższej okazji. Jednak produkty markowych producentów nie są tanie. Przykładowo, dioda o mocy 10 W - wytwarzająca taką samą ilość światła jak 60-watowa żarówka - może kosztować nawet 150 zł. Wynika to stąd, że oświetlenie to wymaga odpowiednio skonstruowanego układu optycznego oraz wydajnego luminoforu (zamienia światło barwy niebieskiej na barwę żółtą, a te mieszając się ze sobą dają światło białe). W przeciwnym razie, użytkownicy narażeni są na działanie światła niebieskiego, które nie jest obojętne dla ich zdrowia. Dlatego wybierając lampę LED nie kierujmy się wyłącznie ceną. Zwróćmy też uwagę na to, że trwałość dobrej jakości oświetlenia LED wynosi nawet 30 tys. godzin, czyli ponad 16 lat (przy założeniu, że święcą one 5 godzin dziennie).
Dzięki różnorodnym kształtom i standardowym trzonkom oświetlenie LED można stosować w tradycyjnych oprawach jako zamienniki zwykłych żarówek
Lampy LED zużywają nawet o 80 proc. mniej energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych żarówek, wytwarzając przy tym taką samą ilość światła.
Lampy LED w pokoju dziennym
Na rynku znajdziemy już bez problemu źródła światła LED, które są zamiennikami najpopularniejszych tradycyjnych żarówek o mocy 40 i 60 W. Możemy je więc zastosować do oświetlenia ogólnego w salonie, tym bardziej, że w najnowszych modelach światło emitowane jest wszystkich kierunkach.
Źródła LED doskonale się sprawdzają jako oświetlenie kierunkowe oraz dekoracyjne. W pierwszym rozwiązaniu, jeśli zamienimy zamontowane w oprawach reflektory halogenowe (na przykład w regulowanych kinkietach na ścianach) na lampy LED, zyskamy bardzo duże oszczędności w zużyciu prądu, co przełoży się na znacznie niższe rachunki. W drugiej opcji, stworzymy odpowiedni nastrój we wnętrzu, stosując światło o zmiennym natężeniu i odpowiedniej barwie.
Oświetlenie łazienkowe LED
Światło emitowane przez diody LED naturalnie odwzorowuje barwy i jest odpowiednio jasne. Polecane jest zatem do łazienki, gdzie wykonujemy zabiegi kosmetyczne. Zwróćmy przy tym uwagę na typ obudowy oprawy oświetleniowej, określanej symbolem IP. W pomieszczeniach wilgotnych, takim jak łazienka należy stosować oprawy szczelne o IP 54.
Zwolennicy kafelkowej iluminacji mogą ułożyć płaskie listwy z diodami pomiędzy płytkami ułożonymi na ścianach i na podłodze. Takie listwy mają obudowę z aluminium i osłonkę z PVC.
Lampy LED w kuchni
Oświetlenie kuchni musi być nie tylko ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Powinno więc zapewnić bezpieczną pracę przy blacie, zlewie i kuchence. Do tej pory najczęściej wykorzystywano do tego celu pojedyncze żarówki halogenowe zamontowane pod szafkami wiszącymi. Obecnie zamiast nich z powodzeniem stosuje się odpowiednie rodzaje lamp LED rozmieszczone w takich odstępach, aby uzyskać równomierne oświetlenie wszystkich powierzchni roboczych. Zamiast nich możemy też zamocować samoprzylepną taśmę diodową.
Oświetlenie LED w sypialni
Funkcję oświetlenia ogólnego w sypialni spełniają na przykład oprawy LED umieszczone w podwieszanym suficie z płyty gipsowo-kartonowej lub taśmy ledowe zainstalowane w przestrzeni pomiędzy sufitem właściwym a płytą.
Taśmy można również zamontować w wnękach czy w ściance za wezgłowiem łóżka. Ich łagodne światło tworzy we wnętrzu przytulną atmosferę. Innym ciekawym rozwiązaniem jest dekoracyjne podświetlenie powierzchni lustra. W nocy diody LED mogą służyć jako światło komunikacyjne ułatwiające poruszanie się po wnętrzu. W pokoju dziecka warto rozważyć montaż łagodnego oświetlenia nocnego z czujnikiem, które włączy się automatycznie, gdy robi się ciemno i wyłącza rano.
Oświetlenie LED w korytarzu i na schodach
W korytarzu diody LED mogą być używane jako oświetlenie ogólne w postaci sufitowych plafonów czy kinkietów rozmieszczonych na ścianach. Natomiast jako oświetlenie punktowe, a w zasadzie komunikacyjne przydadzą się małe lampki zlicowane z płaszczyzną ściany, kilkanaście centymetrów nad podłogą lub nad stopniami schodów.
Wykonane są one zazwyczaj w wersji downlight, czyli ze światłem skierowanym w dół. Takie rozwiązanie to gwarancja bezpieczeństwa dla domowników udających się na przykład w nocy do łazienki. Ponadto, niektóre oprawy LED mają wbudowane czujniki ruchu. Włączają się one, gdy ktoś wejdzie w ich zasięg i gasną, kiedy światło nie jest już potrzebne.
Zalety oświetlenia LED - podsumowanie
Energooszczędność i długa żywotność, to nie jedyne zalety, którymi wyróżnia się oświetlenie LED.
Do ich produkcji nie stosuje się metali ciężkich, takich jak rtęć, ołów i arsen oraz innych szkodliwych substancji. Można je zatem bezpiecznie utylizować, poddając recyklingowi.
Lampy LED są znacznie odporniejsze niż pozostałe energooszczędne źródła światła na częste włączania i wyłączania, a także na wahania napięcia w sieci.
Wytwarzane przez lampy LED białe światło ma bardzo wysoki wskaźnik oddawania barw (Ra>80, a maksymalna wartość tego parametru to 100), dzięki czemu kolory oświetlonych przedmiotów wyglądają naturalnie.
Nowoczesne oprawy LED mogą również służyć do oświetlenia wejścia do domu, podjazdu i ogrodu. Wiele z nich wyposażonych jest w regulowany czujnik ruchu oraz sensor dzień/noc. Dzięki temu włączają się automatycznie po zapadnięciu zmroku.
- Więcej o:
Ciemno wszędzie… Jak poradzić sobie z brakiem prądu?
Co z tym prądem? Skuteczne sposoby na oszczędzanie energii
Jak podłączyć gniazdko elektryczne szeregowo? Instrukcja
Nowoczesna instalacja elektryczna
Nowe przyłącze elektryczne — ile kosztuje? Formalności
Agregaty prądotwórcze - jak odróżnić podróbkę od oryginału?
Poradnik inwestora - prąd elektryczny
Rozdzielnica elektryczna - co powinna zawierać