Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Agregaty prądotwórcze - jak odróżnić podróbkę od oryginału?

Materiał prasowy

Rynek agregatów prądotwórczych pełen jest różnorodnych produktów, co sprawia, że odróżnienie podróbek od oryginałów może być wyzwaniem. Istnieje jednak kilka kluczowych cech, na które warto zwrócić uwagę, aby zidentyfikować autentyczne agregaty prądotwórcze i uniknąć potencjalnych oszustw. Warto przyjrzeć się dokładnie specyfikacjom technicznym, markowym elementom oraz skonsultować się z profesjonalistami branżowymi przed zakupem, aby mieć pewność, że otrzymuje się sprawdzony i bezpieczny sprzęt.

Agregat pradotworczy Honda EM5500CXS
Agregat pradotworczy Honda EM5500CXS
Fot. Honda

Praktyczny poradnik na przykładzie wybranych agregatów prądotwórczych Honda

Energia elektryczna, jej jakość i dostępność, jest niezmiennie istotnym zagadnieniem, ponieważ dziś bez prądu praktycznie nic nie działa. Obawy przed awariami i przeciążeniami sieci energetycznej, a nawet blackout’em, zwiększają zainteresowanie tematem własnych źródeł zasilania jakimi są agregaty prądotwórcze. Generatory prądu z pewnością jeszcze długo będą poszukiwanym urządzeniem, ponieważ zapewniają produkcję prądu kiedy ten jest potrzebny, o każdej porze roku, a przenośne agregaty – generują prąd też w każdym wybranym miejscu. Wszystkie są niezależne od sieciowych dostaw energii elektrycznej lub ich braku, są też niezależne od wiatru i słońca. Wystarczy włączyć agregat i prąd jest.

Zapotrzebowanie na niezależne od sieci energetycznej źródła zasilania stwarza oszustom szerokie pole działania i okazje do sprzedaży podróbek markowych agregatów prądotwórczych.

Zagadnienie podróbek dotyczy wielu produktów, w tym agregatów Honda, które nie bez powodu uchodzą za najlepsze na świecie. Otrzymujemy sygnały o bardzo atrakcyjnych cenach na portalach aukcyjnych takich urządzeń nieprawnie oznaczonych marką Honda czy też o okazjonalnych sprzedażach wspomnianych urządzeń na parkingach przed galeriami handlowymi. Chcemy wszystkich zainteresowanych agregatami prądotwórczymi uwrażliwić na podróbki i przestrzec, że oszuści nie mają ani wakacji, ani świąt. W ramach zapobiegania tego typu oszustwom, opublikowaliśmy na naszej stronie internetowej dwa poradniki z analizą porównawczą podróbek z oryginałami Honda. Konsultujemy też w mediach społecznościowych podesłane nam zdjęcia agregatów, które w 99% okazują się podróbkami. W obecnych czasach, gdy oszuści tak często nadużywają ufności konsumentów, chcemy wyjaśnić, że gwarantem zakupu oryginalnego agregatu prądotwórczego Honda jest Autoryzowana Sieć Sprzedaży. 

Sebastian Brzozowski, Menadżer Produktu Agregaty Prądotwórcze w Aries Power Equipment – Generalnym Dystrybutorze maszyn i urządzeń Honda w Polsce.

Sztuka wyboru agregatu prądotwórczego

Każdy agregat warto traktować jak inwestycję, dlatego jakość powinna być podstawowym kryterium. Jakość agregatu to jakość generowanego prądu, który zapewni odbiornikom długą żywotność, wiarygodność deklarowanej mocy rzeczywistej, wieloletnią niezawodność i bezawaryjność uwarunkowaną prawidłową eksploatacją, łatwość obsługi i serwisowania, szybki dostęp do oryginalnych części eksploatacyjnych. Gwarancją tej jakości, oryginalnej produkcji i bezproblemowego użytkowania jest zakup agregatu w Autoryzowanej Sieci Sprzedaży, w której wykwalifikowany sprzedawca jest zobowiązany do uruchomienia agregatu i wykonania przeglądu zerowego przed przekazaniem agregatu kupującemu.

Wybierając agregat prądotwórczy należy wziąć pod uwagę również odbiorniki do zasilania i sumę ich mocy, moc agregatu, czas działania, rodzaj stabilizacji napięcia, wagę. I na tych kryteriach zazwyczaj się koncentrujemy pomijając inne istotne elementy.

Dlaczego nie warto inwestować w podróbki?

Podróbki agregatów prądotwórczych, nieprawnie oznaczone logo Honda (logo często jest niezgodne z oryginalnym)

  • nie posiadają żadnych wymaganych przepisami certyfikatów bezpieczeństwa,
  • w ich konstrukcji nie są stosowane podzespoły Honda, a ich parametry nie są zgodne z oryginalnymi agregatami Honda,
  • podróbki stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia - mogą spowodować porażenie i stanowić źródło pożaru,
  • podróbki nie wytrzymują próby czasu i zazwyczaj szybko się psują. Znalezienie do nich części zamiennej jest praktycznie niemożliwe. Aries Power Equipment ani Autoryzowana Sieć Serwisowa nie sprzedaje części do podróbek urządzeń Honda ani ich nie naprawia.
  • podróbki generują szereg nieplanowanych kosztów, bo same wymagają serwisowania lub napraw i, dodatkowo, mogą zniszczyć zasilane nimi odbiorniki.

Strzeż się fałszerzy i dokonuj sprawdzonych zakupów

Analiza ważnych elementów na przykładzie jednofazowych agregatów prądotwórczych Honda EU70iS (7kW) oraz EM5500CXS (5,5 kW).

Przed zakupem agregatu prądotwórczego zawsze warto najpierw dokładnie zapoznać się z parametrami i zdjęciami oryginalnego agregatu, by mieć punkt odniesienia. Następnie należy sprawdzić sprzedającego, cenę, dowiedzieć się o gwarancję i komplet dokumentów, a także sprawdzić wygląd ogólny, zgodność gniazd z oryginalnym urządzeniem, stabilizację napięcia, tabliczki znamionowe, numer seryjny, silnik i wielkość zbiornika na paliwo.

Agregat oryginalnej produkcji powinien mieć kartę gwarancyjną i komplet dokumentów: na terenie Polski oryginalną Kartę Gwarancyjną Aries Power Equipment – Generalnego Dystrybutora maszyn i urządzeń Honda w Polsce, która musi być wypełniona i podstemplowana przez Autoryzowanego Sprzedawcę, instrukcję obsługi producenta w formie książkowej (wydanie wielojęzyczne) oraz dołączane przez Autoryzowanego Sprzedawcę jej tłumaczenie na język polski.

Cena

Pierwszą rzeczą, która powinna wzbudzić wątpliwości jest bardzo atrakcyjna cena agregatu prądotwórczego. Warto zatem ustalić przyczynę okazjonalnej ceny - czy jest to agregat używany czy nowy i warto sprawdzić kim jest osoba sprzedająca. Jakość musi kosztować, ponieważ każdy agregat prądotwórczy Honda jest przemyślaną konstrukcją, a każdy element spełnia konkretne parametry dopasowane do innych elementów.  Wszystkie podzespoły są produkowane według bardzo rygorystycznych norm jakości, są sprawdzone i przetestowane przez Koncern Honda. Każdy materiał eksploatacyjny i część zamienna jest oznaczona i przypisana do danego modelu.

Wygląd ogólny

Wygląd zewnętrzny ma znaczenie. Oryginał posiada charakterystyczne logo Honda, kolor czerwony. Białe agregaty prądotwórcze Honda nie istnieją! Rura ramy oryginału ma przekrój okrągły i cały agregat jest wykonany z dbałością o szczegóły. Na przykład agregat Honda EU70iS posiada na stałe zamontowane, składane do dołu rączki transportowe wykonane z rurki o przekroju okrągłym. Jego podróbki prezentują zaś sporą różnorodność budowy i kolorystyki ramy. Podróbki zazwyczaj wykonane są niechlujnie i niedokładnie, dlatego ich jakość na pierwszy rzut oka powinna uruchomić naszą czujność.

Gniazda

Ich liczba i rodzaj umożliwia identyfikację oryginalnej produkcji.

Na przykład agregat prądotwórczy z inwerterową stabilizacją napięcia Honda EU70iS jest urządzeniem jednofazowym posiadającym w zależności od wersji: 3 gniazda AC 230V 16A lub 2 gniazda AC 230V 16A i jedno AC230V 32A. W podróbkach tego agregatu często pojawia się gniazdo prądu stałego DC, gniazdo AC oznaczone 220V, gniazda trójfazowe oznaczone 380V lub 400V.

 

Agregat pradotworczy EU70iS - gniazda
Agregat pradotworczy EU70iS - gniazda
Fot. Honda

Oryginalny agregat Honda EM5500CXS jest również urządzeniem jednofazowym wyposażonym w zależności od wersji najczęściej w 2 gniazda AC 230V. Nie posiada trójfazowego gniazda 400V, ani gniazda DC.

Agregat pradotworczy Honda EM5500CXS - gniazda
Agregat pradotworczy Honda EM5500CXS - gniazda
Fot. Honda

Numer seryjny

Jeśli zakup agregatu nie jest dokonywany w Autoryzowanej Sieci Sprzedaży, a tym bardziej gdy cena budzi wątpliwości, należy skontaktować się z Autoryzowanym Sprzedawcą, by sprawdzić numer seryjny agregatu. Numery seryjne podróbek nie odpowiadają żadnemu urządzeniu Honda. Zazwyczaj podróbki mają dokładnie ten sam numer seryjny.

Tabliczka znamionowa

Przed zakupem agregatu należy obowiązkowo sprawdzić tabliczkę znamionową – jej umiejscowienie i wymienione parametry.

Oryginalny Agregat EU70iS – tabliczka znamionowa znajduje się na górnej ściance obudowy z lewej strony, a w starszych wersjach - na górze oraz z prawej strony obudowy w jej dolnej części. W podróbkach, tabliczka znamionowa znajduje się w różnych miejscach. Najważniejsze jest jednak to, że dane na niej ukazane muszą być identyczne z oryginalną produkcją i parametrami określonymi w dokumentacji agregatu. W podróbkach tabliczka pokazuje moc maks. np. 5,5 kW, a oryginalny agregat ma moc maks. 7 kW.

Stabilizacja napięcia

Jednym z najważniejszych parametrów agregatu prądotwórczego, oprócz jego mocy elektrycznej, jest stabilizacja napięcia. Jej zadaniem jest niwelowanie wahań napięcia, dzięki czemu agregat z nowoczesną stabilizacją napięcia zapewnia najwyższą jakość dostarczanej energii elektrycznej – o odpowiedniej wartości zasilającego każdej chwili zasilania odbiornika energii elektrycznej.

Oryginalny agregat Honda EU70iS to jednofazowy agregat wyposażony w nowoczesny inwerter - niezależny od obrotów silnika agregatu, bardzo szybko reagujący na częste zmiany obciążenia, podczas których idealnie utrzymuje znamionowe wartości napięcia i częstotliwości. Inwerter działa na zasadzie przetwornicy AC-DC-AC, w której występują trzy etapy konwersji przebiegu napięcia, gdzie AC oznacza napięcie zmienne, a DC – stałe. Jest też precyzyjnie dostosowany do parametrów zespołu „silnik-prądnica’, a konsekwencji jest bezpieczny dla zasilanych odbiorników i znacząco wpływa na ich długą żywotność. Stosując agregat prądotwórczy z inwerterem mamy pewność, że zasilanie nim odbiorniki pracują równo, z mocą rzeczywistą i oczekiwaną wydajnością.

Dzięki temu oraz długiemu działaniu na jednym zbiorniku paliwa (przy obciążeniu znamionowym agregat działa nawet do ponad 12h), EU70iS służy do zasilania sprzętu RTVAGD, elektronarzędzi, a w szczególności czułych na jakość prądu urządzeń elektronicznych, jak sprzęt medyczny, aparatura pomiarowa, sprzęt komputerowy. Agregat jest tez dostępny w wersji AUTO, czyli w automatykę umożliwiającą podłączenie agregatu do sieci elektrycznej (System Zasilania Rezerwowego uruchamia agregat podczas zaniku napięcia w sieci i wyłącza, gdy napięcie w sieci pojawi się ponownie). W podróbkach stabilizacja napięcia, jeśli naprawdę jest zainstalowana, nie spełnia norm Honda.

W przypadku agregatu Honda EM5500CXS mamy do czynienia z i-AVR – inteligentnym automatycznym regulatorem stabilizującym parametry wyjściowe napięcia i częstotliwości. Zapewnia wysoką jakość wytwarzanego prądu, znacznie poprawia działanie i żywotność odbiorników o charakterze indukcyjnym. W połączeniu z silnikiem nowej generacji Honda  iGX390 oraz znacznie przewymiarowanej nowoczesnej prądnicy umożliwia uzyskanie dodatkowej krótkotrwałej mocy powyżej mocy maksymalnej agregatu! Ten agregat polecany jest do zasilania sprzętu RTVAGD, monitorów LCD/LED/PLAZMA, komputerów, kamer, sterowników pieców C.O.

Podróbki tego agregatu zazwyczaj nie posiadają stabilizacji napięcia.

Agregat prądotwórczy Honda EM5500CXS_i-AVR
Agregat prądotwórczy Honda EM5500CXS_i-AVR
Fot. Honda

Silnik i zbiornik na paliwo

Ważnym elementem oryginalnych agregatów Honda jest silnik – musi być produkcji Honda, oraz wielkość zbiornika na paliwo, by agregat zawsze był niezawodny w uruchamianiu i funkcjonowaniu oraz by pracował z deklarowaną przez producenta mocą rzeczywistą i przez deklarowany czas na jednym tankowaniu.

Sprawdzony zakup, choć wymaga czasu i uwagi, opłaci się w dłuższej perspektywie. Agregaty oryginalnej produkcji zapewnią niezawodne i bezpieczne dla odbiorników zasilanie, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji i serwisowania. Gwarancją nabycia oryginalnych agregatów jest zakup w Autoryzowanej Sieci Sprzedaży.

    Więcej o:

Skomentuj:

Agregaty prądotwórcze - jak odróżnić podróbkę od oryginału?