5 kroków do poprawienia efektywności energetycznej z Somfy
Czy wiesz, że z pomocą inteligentnych rozwiązań możesz zaoszczędzić nawet do 30% kosztów energii w sezonie zimowym a latem zrezygnować z klimatyzacji? W obliczu liczby zadań związanych z utrzymaniem domu, często zapominamy o wpływie naszych codziennych wyborów na budżet i środowisko. Komfort i estetyczny wygląd wnętrza mogą iść w parze z praktycznymi rozwiązaniami i zrównoważonym wykorzystaniem zasobów. Dzięki rosnącej popularności energooszczędnego budownictwa, stajemy przed szansą wprowadzenia pozytywnych zmian zarówno dla naszych finansów, jak i dla klimatu. Somfy prezentuje pięć innowacyjnych sposobów, które pozwolą podnieść efektywność energetyczną domu. To nie tylko kwestia oszczędności, ale również odpowiedzialności za naszą planetę.
1. Zwróć uwagę na okna
Okna zapewniają dostęp do naturalnego światła i są połączeniem zewnętrznego świata z naszym prywatnym azylem. Dobrane i zainstalowane we właściwy sposób, mogą znacznie przyczynić się do utrzymania optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Przy ich wyborze dobrze zwrócić uwagę na parametry techniczne, takie jak współczynnik przenikalności ciepła U, który dokładnie opisuje, ile ciepła na metr kwadratowy przenika przez płaską powierzchnię okna w ciągu godziny. Kolejny ważny aspekt stanowi forma zabezpieczenia okien. Jedną z najskuteczniejszych jest ciepły montaż. To sposób instalacji okna w ścianie, który uszczelnia miejsce zamocowania ramy okiennej w konstrukcji budynku. Izolacja termiczna zbudowana jest w tym przypadku z trzech warstw uszczelnienia, oprócz podkładu z pianki stosuje się też taśmy paroprzepuszczalne oraz paroszczelne. Mają one chronić zarówno samo pomieszczenie, jak i wewnętrzną warstwę ochronną.
2. Rolety dostosowane do Twoich potrzeb
Rolety zapewniają dodatkową izolację termiczną. Montując je warto pomyśleć o możliwości automatyzacji. To działanie, które umożliwia wykorzystanie w pełni ich potencjału. Inteligentne rolety chronią wnętrze naszego domu przed nadmiernym nagrzewaniem oraz stratami energii. Decydując się na nie, powinniśmy postawić na renomowanych producentów oferujących wysoką jakość. Nowoczesne osłony składają się z pancerza wykonanego z lameli aluminiowych wypełnionych pianką poliuretanową, dzięki czemu posiadają doskonałe parametry termoizolacyjne. Dodatkowy izolator stanowi kurtyna powietrzna, która powstaje pomiędzy powierzchnią okna a pancerzem rolety.
Pojawia się jeszcze pytanie: jaki typ rolet wybrać? Wśród najpopularniejszych rodzajów osłon zewnętrznych wyróżniamy: nadstawne, podtynkowe i natynkowe. Rolety nadstawne posiadają charakterystyczną skrzynkę wykonaną z tworzywa oraz pokrywę rewizyjną wewnątrz pomieszczenia. Są przeznaczone do stosowania w nowo powstających domach lub istniejących, w trakcie wymiany stolarki okiennej. Podtynkowe najlepiej sprawdzają się w przypadku nowo budowanych obiektów, gdyż wymagają zaplanowania nadproża o określonym kształcie. Kaseta umieszczana jest pod tynkiem, co pozwala w pełni ją ukryć, unikając ingerencji w wygląd fasady nieruchomości. Dostęp do skrzynki jest możliwy przez pokrywę rewizyjną. Rolety natynkowe są natomiast dobrą opcją dla właścicieli już istniejących domów. W ich przypadku, skrzynka wykonana z aluminium jest w pełni widoczna, a pokrywa rewizyjna umieszczona na zewnątrz.
3. Automatyka i czujniki które pomyślą za Ciebie
Po zdecydowaniu się na konkretny rodzaj rolet, przychodzi czas na dobór możliwości ich automatyzacji. Potrzebujemy do tego napędów, takich jak np. RS100 io od Somfy oraz centrali zarządzania TaHoma switch. RS100 io z dwukierunkową komunikacją radiową io-homecontrol, wyposażony jest w dwie prędkości: standardową i dyskretną, która ogranicza zużycie energii. Dostępna jest również funkcja miękkiego rozruchu i zatrzymania, chroniąca rolety przed uszkodzeniem. Po zintegrowaniu z centralą TaHoma switch, za pomocą funkcji "komfort termiczny", osłony automatycznie otworzą się w ciągu dnia, aby skorzystać z energii słonecznej. Dzięki sterowaniu z poziomu aplikacji możemy stworzyć stały scenariusz otwierania i zamykania rolet, dostosowując go do własnego rytmu dnia.
Jak dobrze wiemy, pogoda w Polsce bywa kapryśna. Upał przeplata się z chłodnymi dniami, a czyste niebo z burzowymi chmurami. Co w takich sytuacjach? Czujnik słoneczny Sunis od Somfy mierzy poziom naturalnego światła i przekazuje dane do centrali TaHoma switch. W ten sposób możemy do naszego scenariusza dodać polecenia, żeby rolety latem opuszczały się po osiągnięciu określonego stopnia nasłonecznienia, a zimą, kiedy każdy promień słońca jest na wagę złota, odsłaniały i wpuszczały do pomieszczeń przyjemne ciepło.
A co z czujnikiem wiatru? Rolety oraz inne osłony zewnętrzne, takie jak markizy, nie są przystosowane do oddziaływania silnych powiewów powietrza. Podczas wichur czy burzy powinny być zamknięte, żeby nie narażać ich na uszkodzenia mechaniczne. W centrali możemy ustawić warunek, żeby napędy zamykały się, jeśli wiatr osiągnie zbyt dużą prędkość.
Dopiero pełna automatyzacja zapewni najlepsze efekty w oszczędzaniu energii dostosowując położenie rolet do pory dnia, temperatury i nasłonecznienia. Jak potwierdzają badania Somfy, taka praktyka pozwoli na obniżenie kosztów zużycia energii cieplnej o 10-30% w okresie zimowym[1]. Z kolei w upalne dni, umożliwi zmniejszenie temperatury wewnątrz budynku o 4-7°C[2].
To jednak nie koniec. Czy wiesz jakie urządzenie pełni równie ważną rolę w efektywnym zarządzaniu zużyciem energii w budynkach? Jest to oczywiście termostat. Dzięki niemu możemy uniknąć podwyższonych rachunków związanych z częstym wyłączaniem i włączaniem ogrzewania podczas naszych nieobecności. Główną funkcją termostatu jest utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniach, co pozwala na zoptymalizowanie pracy systemu grzewczego lub chłodzącego. Urządzenie dostosuje się do Twojego trybu życia, zapewniając komfort cieplny i zmniejszając koszty ogrzewania. W ten sposób możemy działać wedle naszych upodobań. Potrzebujesz wyższej temperatury w salonie, a niższej w sypialni? A może chcesz zmniejszyć temperaturę w całym mieszkaniu na czas Twojego wyjścia do pracy? Każda kombinacja jest możliwa! W ofercie Somfy znajdziemy zarówno termostaty przewodowe, jak i zdalnie sterowane przez Internet.
[1] Badanie TBC dla Francuskiej Federacji Budowlanej: Analiza Wkładu Energetycznego Rolet Okiennych Opracowanie normatywne i regulacyjne. TBC INNOVATIONS jest firmą badawczo-doradczą z 25-letnim doświadczeniem na rynku deweloperskim. Wyniki mogą się różnić w zależności od wielkości budynku, jego lokalizacji geograficznej, roku budowy, wyposażenia okien (roleta, osłona przeciwsłoneczna, żaluzja).
[2] Smulacje Somfy realizowane przy wsparciu Carbone 4, niezależnej firmy konsultingowej, specjalizującej się w strategii niskoemisyjnej i adaptacji do zmian klimatu. Wyniki różnią się w zależności od wielkości domu, jego geolokalizacji, roku budowy i wyposażenia okien (rolety, zewnętrzne żaluzje).
4. Inteligentne oświetlenie, które pozwoli Ci oszczędzać energię
Oświetlenie ma ogromny wpływ na atmosferę w domu i nasze samopoczucie. Ciepłe światło tworzy przyjemny klimat i dobrze sprawdza się w salonie lub sypialni. Zimne natomiast sprzyja skupieniu, jest więc odpowiednie na przykład do domowego biura. Zastosowanie gniazdek ON-OFF plug io od Somfy umożliwia zdalne sterowanie światłem oraz tworzenie harmonogramów oświetlenia.
W pośpiechu często zapominamy o wyłączeniu światła. Ma to negatywny wpływ zarówno na środowisko, jak i na nasze rachunki za prąd. Dzięki Somfy światła wyłączą się automatycznie – nie poniesiemy już więcej dodatkowych kosztów za naszą nieuważność. Możemy również zdalnie sprawdzić status oświetlenia w całym domu.
Ponadto, jeśli boisz się zasypiania w pełnej ciemności, możesz ustawić scenariusz tak, żeby natężenie światła systematycznie zmniejszało się, aż do pełnego wyłączenia w momencie, w którym przewidujesz, że będziesz już pogrążony lub pogrążona we śnie. W regulacji oświetlenia pomoże Lighting Receiver io.
5. Steruj wszystkim z jednego miejsca
W świecie pełnym urządzeń i technologii, warto mieć jedno miejsce, które umożliwia kontrolowanie wszystkiego. Każdym z wymienionych wyżej komponentów możemy sterować za pomocą TaHoma switch od Somfy, czyli serca i mózgu inteligentnego domu. Centrala jest kompatybilna z asystentami głosowymi i można podłączyć do niej ponad 200 urządzeń. To nie tylko wygoda, to sposób na życie w zgodzie z nowoczesnością, gdzie technologia współgra z Twoim stylem życia.
Daj się ponieść transformacji swojego domu z Somfy i połącz zrównoważony styl życia z nowoczesnym komfortem.
- Więcej o:
Minimalizm w sypialni – jak wybrać mniej, by zyskać więcej komfortu?
Loftowe meble, które spektakularnie odmienią Twoją przestrzeń
Drewniana szafka RTV – trwałe i ponadczasowe wyposażenie salonu
Zlewozmywak jednokomorowy - Kiedy będzie wystarczający?
Przepis na modne meble: poradnik łączenia kolorów i materiałów
Kuchenna magia czy po prostu technologia?
Lamele ścienne - dlaczego warto je wykorzystać w aranżacji wnętrza?
Jak stworzyć pokój marzeń dla Twojego dziecka? Zainspiruj się meblami od marki VOX