Sierpień w ogrodzie - Kalendarz ogrodnika.
Sierpień w ogrodzie kojarzy mi się z bujnością kwiatów i smakiem owoców zjadanych prosto z drzewa.
Drzewa i krzewy ozdobne liściaste
Kwitną hortensje, róże i powojniki. Czerwienią się owoce jarzębiny, na innych roślinach są jeszcze zielone, ale już w pełni wykształcone.
Iglaki
Tegoroczne przyrosty są już ciemnozielone, nie można ich odróżnić od zeszłorocznych. Na gałązkach starszych okazów zielenią się szyszki.
Byliny
Kwitną nachyłki, floksy, ostróżki i byliny cebulowe - lilie, mieczyki, kanny. Na skalniaku wciąż jest kolorowo.
Przy dzieleniu liliowców dobrze jest skrócić im korzenie i liście o około 20 cm. Piwonie dzielimy, jeśli kępy rosną w tym samym miejscu od co najmniej pięciu, sześciu lat. Trzeba uważać, by nie połamać ich grubych, ale kruchych korzeni. Karpy najlepiej rozciąć ostrym nożem i posadzić od razu, nie czekając, aż korzenie przeschną. Piwonie są bardzo żarłoczne, więc do dołka warto od razu wrzucić trochę nawozu i przysypać ziemią. Rośliny sadzimy tak, by górne pąki znalazły się na głębokości około 4 cm pod ziemią. Jeśli posadzimy je za głęboko, to prawdopodobnie nie zakwitną przez kilka pierwszych lat po posadzeniu.
Kwiaty jednoroczne i dwuletnie
Kwitną malwy, naparstnice, aksamitki, astry chińskie i cynie. Wiele gatunków sianych wczesną wiosną już przekwitło, np. nagietki i maciejka. Dwuletnie niezapominajki i stokrotki też już nie mają kwiatów.
Trawnik
Ta część ogrodu w ciepłe dni użytkowana jest szczególnie intensywnie - rozkładamy koce, ustawiamy leżaki. Trawa jest ugniatana i deptana. Zadbajmy więc o to, by codziennie rozstawiać meble w innym miejscu, tak by przez cztery, pięć dni murawa mogła się zregenerować.
Oczko wodne
Kwitną jeszcze grzybienie, łącznie baldaszkowate i żabieńce babki wodne. Ryby intensywnie żerują. Przy wysokiej temperaturze okolice oczka wodnego, zwłaszcza gdy działa fontanna lub kaskada, to najprzyjemniejsze miejsce w ogrodzie.
Drzewa i krzewy owocowe
Skończyły się truskawki i czereśnie, ale za to możemy zajadać wiśnie, maliny i porzeczki. Skosztowaliśmy już pierwszych śliwek, a lada moment pojawią się pierwsze jabłka i gruszki. Warto mieć w ogrodzie choć dwie, trzy owocujące rośliny, aby posmakować owoców prosto z drzewa lub krzaka.
Kwiaty tarasowe i balkonowe
W pojemnikach i skrzynkach wszystkie gatunki bujnie się rozrosły i tworzą efektowne, kolorowe grupy. Pędy prawidłowo pielęgnowanych odmian zwisających osiągnęły zapewne ponad 1 m długości.
Warzywa
Grządki warzywne nie są zbyt dekoracyjne, więc warto rozmieszczać warzywa w grupach po kilka pomiędzy kwiatami ozdobnymi.
Zaprośmy motyle
Miło jest gościć w ogrodzie te barwne owady. Przywabią je do nas niektóre kwitnące rośliny. Takie gatunki znajdziemy wśród krzewów, bylin i gatunków jednorocznych. Warto też pamiętać, że motyle lubią ogrody zaciszne, pełne słońca, kolorów i zapachów, gdzie nie używa się środków owadobójczych. Rabatę dla nich najlepiej założyć w pobliżu kącika wypoczynkowego lub ławki, by łatwo je było obserwować. Oto krótka lista roślin, które motyle szczególnie lubią.
- Więcej o:
Letnie zajęcia ogrodnika
Sierpień w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych
Marzec w ogrodzie - kalendarz prac. Prace ogrodowe, które warto wykonać w marcu
Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodowe w maju
Kwiecień w ogrodzie - kalendarz prac. Prace ogrodowe, które warto wykonać w kwietniu
Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodnicze na styczeń
Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodowe na grudzień
Kalendarz ogrodnika czyli prace ogrodnicze na listopad