branża
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Warszawski Nowy Świat jest na 35 miejscu
Jak podaje międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield (NYSE: CWK), mediolańska Via Montenapoleone, gdzie czynsze wzrosły w ostatnich dwóch latach prawie o jedną trzecią, wyprzedziła nowojorską Piątą Aleję, zostając najdroższą lokalizacją handlową świata.
W miejsowości Barczewko znajduje się pierwszy na świecie zbiornik na wodę pitną wydrukowany w technologii 3D
W miejscowości Barczewko, położonej w okolicach Olsztyna w województwie warmińsko-mazurskim, zakończono drukowanie pierwszego na świecie betonowego zbiornika na wodę pitną wykonanego w technologii druku 3D. Ten innowacyjny projekt jest także pierwszym betonowym zbiornikiem na ciecze, który został wydrukowany w tej technologii w Europie i jednym z pierwszych na świecie.
Anna Essler-Lango pokieruje trójmiejskim oddziałem APA Wojciechowski Architekci. Wspomoże ją Karol Wyrzykowski. Dołączą do zarządu pracowni
Od początku września tego roku trójmiejskim oddziałem pracowni APA Wojciechowski Architekci pokieruje Anna Essler-Lango, a wspomagać ją będzie Karol Wyrzykowski. Oboje zostaną partnerami w firmie.
Architektura i zieleń to mariaż doskonały. Wywiad z Joanną Filipczak prezes Agencji Promocji Zieleni
Wiedza, doświadczenie, a przede wszystkim wiarygodność i jakość – to znaki firmowe targów ZIELEŃ TO ŻYCIE, których 31. edycja odbędzie się w dniach 5-7 września 2024 w EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie. Jakie wydarzenia, prelekcje, warsztaty i nowości czekają na gości oraz co w praktyce oznacza hasło „Poznaj siłę synergii!” - opowie Joanna Filipczak prezes Agencji Promocji Zieleni.
Amaron Chevron – francuska jodełka po raz pierwszy w winylach z zamkami 5G
Arbiton właśnie wprowadza na rynek nowość – kolekcję Chevron – panele winylowe montowane we francuską jodełkę z zamkami 5G. To pierwsze w Europie panele tego typu, których montaż jest bardzo prosty oraz intuicyjny. Amaron Chevron to hołd dla francuskiej jodełki – jedyna kolekcja paneli winylowych montowanych w jodełkę francuską, która wykorzystuje zaawansowane zamki 5G uznanej, firmy Välinge.
Każdego roku płonie coraz więcej budynków. Czy dach może być odporny na pożary?
Liczba pożarów w Polsce z roku na rok zwiększa się, wynika z danych statystycznych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. W związku ze zmianami klimatycznymi, przewiduje się, że samozapłony budynków będą występowały jeszcze częściej. Branża budowlana już dostosowuje się do zmian. Szczególnie istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa dachu, który jest elementem najbardziej narażonym na silne działanie słońca, wody i wiatru. Odporność tej części można zwiększyć dzięki użyciu odpowiednich, niezapalnych produktów. W jaki sposób chronią dach?
Nowości od BMI ICOPAL - produkty do izolacji dachów
Marka BMI Icopal wprowadza na rynek dwa nowe produkty dedykowane izolacji dachów: papę wierzchniego krycia o parametrach na najwyższym poziomie oraz podkładową papę bitumiczną.
Powerhouse Telemark - biurowiec z dodatnim bilansem środowiskowym
Strategia norweskiego rządu zakłada, że do 2050 roku wszystkie budynki na terenie kraju będą niemal neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Prezentowany biurowiec jest przykładem takiej realizacji - generuje czystą energię, a najważniejszą rolę w tym ambitnym projekcie odegrała fasada, stworzona na bazie innowacyjnego rozwiązania.
BIM - wykorzystanie w praktyce
Czym jest BIM? Dlaczego to szansa na zmianę całej branży architektonicznej i budowlanej? Jak w praktyce wykorzystywany jest BIM? Na te i kilka innych pytań odpowiada specjalistka z zespołu GCK Architekci, który był współtwórcą już dwóch dużych inwestycji z wykorzystaniem dokumentacji BIM.
Systemy fotowoltaiczne – jak stworzyć domową elektrownię?
Własna elektrownia to określenie, które w dobie rozwoju systemów fotowoltaicznych nikogo już nie dziwi. Posiadacze domów jednorodzinnych oraz inwestorzy będący w trakcie budowy coraz częściej sięgają po tego typu rozwiązania, aby obniżyć rachunki za energię elektryczną. To nie tylko trend mający podłoże ekonomiczne, ale również efekt globalnej polityki mającej na celu lepszego wykorzystania naturalnych źródeł energii.
Triglav od Zieta Studio. Świecznik inspirowany gotyckimi katedrami
Strzeliste, surowe, gotyckie katedry od setek lat fascynują ludzi na całym świecie. Podobnie było z projektami z Zieta Studio, którzy z miłości do natury i architektury zaprojektowali świecznik Triglav inspirowany gotyckimi katedrami. Wykonano go w technologii FiDU.
Architekci po raz trzeci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wylicytuj projekt przebudowy domu lub rearanżacji mieszkania
Już 31 stycznia odbędzie się 29. Wielki Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Platforma Architecture Snob po raz kolejny włącza się w zbiórkę organizując akcję „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. W przedsięwzięcie zaangażowało się aż 11 biur projektowych!
Rusza pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021
Związek Polskie Okna i Drzwi ogłasza POiD Building Awards 2021 pierwszy w branży konkurs, poszukujący i prezentujący najlepsze rozwiązania stolarki budowlanej oraz automatyki budynkowej, w kontekście zrealizowanych projektów architektonicznych.
Mistrzowie Architektury: Jürgen Mayer H. Zapraszamy na wykład i dyskusję on-line!
Cykl Mistrzowie Architektury rozpoczyna rok 2021 od spotkania z Jürgenem Mayerem H., wielokrotnie nagradzanym niemieckim architektem, który przez 25 lat swojej aktywności stworzył własny, rozpoznawalny język. Z uwagi na wciąż obowiązujące ograniczenia, spotkanie odbędzie się w formule on-line
Dni Budownictwa i Architektury – Forum Gospodarcze Budownictwa BUILD 4 FUTURE oraz Forum Designu i Architektury D&A
Organizowane już po raz trzeci Forum Gospodarcze Budownictwa „Build 4 Future” w swojej najbliższej odsłonie podejmie najbardziej aktualne dla sektora tematy – tym razem dyskusje odbędą się on-line.
Aerlox – wyjątkowo lekka dachówka betonowa
Aerlox to innowacyjna technologia produkcji dachówek betonowych. Pozwala na znaczące obniżenie wagi dachówki, bez żadnych kompromisów dla jej wyglądu, wytrzymałości oraz trwałości. Produkt można wykorzystać wszędzie tam, gdzie wymagana jest najwyższa jakość i szczelność pokrycia, a konstrukcja dachu nie pozwala na zbyt duże obciążenie. Obniżona waga poprawia wydajność pracy dekarzy i tworzy nowe możliwości w realizacji dachów skośnych. W technologii Aerlox produkowana jest dachówka Romańska BMI Braas.
Trwa nabór zgłoszeń do Konkursu TEORIA oraz Stypendium PRAKTYKA 2020 Fundacji im. Stefana Kuryłowicza
Fundacja im. Stefana Kuryłowicza właśnie rozpoczęła nabór do nowej edycji konkursów TEORIA i PRAKTYKA. Zgłoszenia można przesyłać do 17 stycznia 2021 r.
Neutralność węglowa budynków – aluminium przyszłością architektury?
Temat Net Zero Carbon to globalny projekt Światowego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, zakładający dekarbonizację sektora budowlanego do 2050 roku. Współpraca członków stowarzyszenia pomaga w ujednoliceniu warunków rynkowych i rozwoju technologii – takich jak systemy aluminiowej stolarki, stosowane w budownictwie pasywnym.
Narodowy Instytut Dziedzictwa chce wspierać gminy w procesach planowania i rewitalizacji dziedzictwa kulturowego
Rusza nowy projekt wsparcia gmin w procesach planowania i wdrażania gminnych programów rewitalizacyjnych dziedzictwa kulturowego. Czuwać nad nim będzie Narodowy Instytut Dziedzictwa.
My z osiedla A - Muzeum Miejskie w Tychach zbiera wspomnienia mieszkańców najstarszego tyskiego osiedla
Muzeum Miejskie w Tychach prowadzi badania i gromadzi wspomnienia mieszkańców tyskiego Osiedla A. Ocalmy te historie od zapomnienia.
Webinar: WXCA i Bellprat Partner opowiedzą o Pawilonie Polski na EXPO 2020 w Dubaju
O Pawilonie Polski na EXPO 2020 w Dubaju opowiedzą, po raz pierwszy w pełnym składzie, autorzy zarówno pawilonu, jak i koncepcji wystawy - czyli warszawska pracownia WXCA i Bellprat Partner ze Szwajcarii. Prezentacja odbędzie się w trakcie bezpłatnego webinaru organizowanego przez Virtus Studio 19 listopada 2020 r. ok. godz. 12.30.
Zanim powstał Klif - wystawa fotografii obrazujących historię dawnych Kolibek
Aż trudno uwierzyć, ale Galeria Klif w Gdyni ma już 24 lata. Z tej okazji Muzeum Miasta Gdyni przygotowało wystawę fotografii z muzealnych zbiorów, obrazującą przemiany, które na przestrzeni dekad zaszły na terenach sąsiadujących z obiektem.
Internetowe kompendium wiedzy o gdyńskim modernizmie - szkło, metal, detal
Uruchomiona niedawno strona internetowa www.szklometaldetal.pl, to prawdziwe kompendium wiedzy o gdyńskim detalu architektonicznym. Warto tu zajrzeć!
Dni Planisty: Rewitalizacja miast i odnowa wsi - zapraszamy na konferencję
Jak wygląda rewitalizacja miast i odnowa wsi? Jak komunikować działania rewitalizacyjne otoczeniu społecznemu? Jak zmieniło się podejście deweloperów do rewitalizacji kamienic? Na te i inne pytania, poszukamy odpowiedzi podczas tegorocznej ogólnopolskiej konferencji Dni Planisty.
Finał konkursów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza
15 października br., podczas spotkania w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK, zaprezentowane zostaną efekty 6-miesięcznej pracy zwycięzców konkursów TEORIA i PRAKTYKA organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Rozpocznie się także kolejna odsłona oraz nabór do obu programów Edycji 2020.
Studio Zoochitecture Izy Rutkowskiej organizuje warsztaty dla dzieci. Jakim zwierzęciem jest Pałac Kultury i Nauki?
Jak wyglądałby świat, gdyby projektowaniem architektonicznym zajmowały się dzieci? Jakim zwierzęciem jest Sejm RP, a jakim Pałac Kultury i Nauki? Zapraszamy na warsztaty projektowe organizowane przez Studio Zoochitecture.
Warsztaty KOTY(dż). Uczestnicy zaprojektują i wykonają domki dla kotów wolno żyjących na 3 poznańskich osiedlach
Funkcjonalne, bezpieczne dla zwierząt i estetyczne - takie będą domki dla wolno żyjących kotów, zaprojektowane przez uczestników warsztatów KOTY(dż). Nas wszystkim czuwać będą doświadczeni tutorzy!
Ratujmy plafon "Plejady" Wojciecha Fangora. Weź udział w charytatywnej aukcji sztuki
Namalowany w 1943 roku przez Wojciecha Fangora plafon, zdobiący galerię "Fangorówka" na terenie Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, wymaga jak najszybszej konserwacji. Zapraszamy do wzięcia udziału w aukcji dzieł sztuki, z której dochód przekazany zostanie na renowacje dzieła.
TRŁ PRINT! i TRŁ FRESH!: Przegląd najciekawszych wystawców Targów Rzeczy Ładnych
Oryginalna ceramika, plakaty w limitowanych seriach, meble, biżuteria, książki o architekturze - to tylko niektóre "atrakcje" najbliższych Targów Rzeczy Ładnych. Przejrzeliśmy dokładnie listę wystawców TRŁ PRINT! i TRŁ FRESH! Wybraliśmy dziesięciu, których z pewnością odwiedzimy.
Marek Niklewicz nie żyje. Był architektem miasta Tychy
W wieku 91 lat odszedł architekt Marek Niklewicz - autor i współautor wielu projektów architektonicznych i licznych projektów urbanistycznych. Przez 10 lat był architektem miasta Tychy.